eposta yazdır zoom+ zoom-

Bu kentte papaz oruç tutuyor

Bu kentte papaz oruç tutuyor

Çok ilginç ama bu ülkede yaşayan hristiyanlar Ramazan'da lokantalarına kilit vuruyor, papaz ise 30 gün boyunca oruç tutuyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 25-07-2013 13:41 - Güncelleme: 21-10-2015 09:04

Irak'ın Süleymaniye kentindeki Hristiyan aileler, oruç tutan Müslümanlara saygılarından dolayı gündüz lokantalarını kapatıyor.

PAPAZ ORUÇ TUTUYOR 

Pawlo Delolyo isimli papaz da Müslüman komşularıyla oruç tutuyor. Müslüman halk gibi sahura kalkan Delolyo, 30 gün boyunca oruç tutacağını belirtiyor.

Delolyo, "Her iki dinin yakınlaşması, kardeşlik bağlarının güçlenmesi ve iyi niyet göstergesi için oruç tutuyorum" dedi.

AMAÇ SAYGI VE İYİ NİYETİMİZİ GÖSTERMEK

Süleymaniye Mar Yusuf Kilisesi papazlarından Eymen Aziz Hormiz de "Papaz arkadaşımız Pawlo Delolyo, saygı ve iyi niyetimizi Müslüman kardeşlerimize göstermek amacıyla ramazan ayında oruç tutuyor. Ben de bütün Müslümanların ramazanını tebrik ediyorum. Allah'tan herkesin orucunu kabul etmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

Tarihi Süleymaniye kentindeki Müslümanlar ile kardeşçe yaşadıklarını vurgulayan Hormiz, "Bugüne kadar Müslüman kardeşlerimiz ile bu kentte sorunumuz olmadı ve hep kardeşçe yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

MÜSLÜMANLARI SEVİNDİREN HASSASİYET

Hristiyan ailelerin göstermiş olduğu hassasiyet, Müslümanlar tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) İslam Alimleri Birliği Sözcüsü Cafer Givani, "Papaz kardeşimizin oruç tutması, her iki dinin kardeşlik ilişkilerinin güçlendiğini gösteriyor. Biz bu adımı, çok önemli görmekteyiz. Kendi iyi niyet ve kardeşlik duygusunu belirtmek için ilk defa bir papaz Müslüman kardeşleri ile birlikte bu mübarek ramazan ayında oruç tutmaktadır" şeklinde konuştu.

Süleymaniye'de yaklaşık 250 Hristiyan aile ikamet ediyor.

PAYLAŞ tw fb gp

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro