eposta yazdır zoom+ zoom-

Bu iş kime yaradı cemaate mi CHP'ye mi?

Bu iş kime yaradı cemaate mi CHP'ye mi?

A&G Araştırma Şirketi sahibi Adil Gür, en son genel seçim anket sonuçlarını açıkladı. Cemaatle anılmanın CHP'ye zarar verdiğini söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 09-01-2015 14:58 - Güncelleme: 29-10-2015 02:58

A&G Araştırma Şirketi sahibi Adil Gür, CHP'nin Gülen Cemaati'yle adının anılmasının seçim sonuçlarına yansımasını değerlendirdi.

Gür, "Cemaatin, CHP'ye katkısından daha çok zararı oldu" yorumunda bulundu.

Hükümetin çözüm süreci projesine ilişkin yapılan en son anket sonuçlarını da değerlendiren Gür, "49 ilde, 7 bin 500 hanede bir araştırma yaptık. Halkın büyük çoğunluğu yüzde 59'u barış sürecini destekliyor" dedi. 

TV NET'te Türkiye'deki seçmen profilini değerlendiren Adil Gür, CHP'nin sosyal demokrat bir parti olması gerektiğini belirterek, "Sorun, CHP'nin siyasal çizgisiyle ilgili değil. CHP'nin iktidar olması için bir sağ partisi olması gerekmiyor. CHP'nin bir sosyal demokrat parti olması gerekiyor. Kürt sorununa, Alevi yurttaşların sorununa yaklaşırken, mütedeyyinlerin sorununa yaklaşırken bir ideolojik nedenden dolayı değil sosyal demokrasiye inandığı için yanında olması gerekiyor. Dünyanın her yerinde, sosyal demokrat partilerden, ezilenlerden, işçi sınıfından oy alıyor" açıklamalarında bulundu.

TABAN GÜLEN'E TEREDDÜTLE BAKIYOR

"Cemaate insanların yüzde 90'ı tereddütle bakıyor" diyen Gür, Gülen cemaatinin CHP ile ilişkisini şöyle analiz etti:

"Nedeni geçmişte yaşanan Ergenekon, Balyoz sürecinde çok tartışıldı. Dün muhalefete oy verenler tepkiyle bakıyordu cemaate, buna atık AK Parti seçmeni de eklenince ortaya bir çoğunluk çıktı. CHP'nin cemaatle anılmasını, CHP seçmeni şiddetle eleştiriyor. Cemaatin, CHP'ye katkısından daha çok zararı oldu."

 Yurtdışında da önemli oranda seçmen bulunduğunu belirten Gür, "Yurtdışında yüzde 5'e yakın seçmen var. Randevu olmazsa, oy kullanım oranı artar" dedi.

ÇÖZÜMDEN HALK UMUTLU

Gür, halkın çözüm sürecinden beklentisinin büyük olduğunu söyledi. Gür, "49 ilde, 7 bin 500 hanede bir araştırma yaptık. Halkın büyük çoğunluğu yüzde 59'u barış sürecini destekliyor" diye konuştu.

Gür, şunları söyledi:

"Oy davranışına bakıyoruz. Kimin sağ parti, kimin sol parti olduğunu anlamak mümkün değil. Sol ve sağın bugün bir şey ifade etmediğini düşünüyorum. Türkiye'deki kamplaşmanın, kutuplaşmanın, ayrışmanın ideolojik değil ekonomik değil ekonomik olduğunu düşünüyorum. İdeolojik derken ideolojik oy veren seçmenler yok değil anlamında söylemiyorum."

TEOG SONUÇLARI AÇIKLANIYOR MEB SON DAKİKA AÇIKLAMA 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Bu iş kime yaradı cemaate mi CHP'ye mi? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR11 YORUM
  • oy oy 09 Ocak 2015 22:09 gür chp nin oyları akp yemi gitti chp cemate vurursa oylarımı çoğalacak ya bu sonuca varmak içın kaç para almak lazım akp bile cemaate vururken oylarınada talıp partıler oy yumurtlama makınası değil seçmenden oy alacak

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Adnan Menderes
ADNAN MENDERES KİMDİR?

Asıl adı Ali Adnan Ertekin Menderes'tir. 1950-1960 yılları arasında başbakanlık yapmış, İstiklal Madalyası sahibi Türk siyasetçi ve hukukçu. Serbest Cumhuriyet Fırkası, Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti'de siyaset yapan M

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro