YAZARLAR

Süleyman ÖZIŞIK

Süleyman ÖZIŞIK

suleyman@internethaber.com @slymnoz rss Eklenme Tarihi: 07 Ağustos 2018 04:13 - Güncelleme: 07 Ağustos 2018 05:07

Bu iki mesele sıkıntı oluşturur!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 günlük eylem planını açıkladı. Planın detayları günlerdir her yerde yer aldığı için içeriğe pek girmeyeceğim.

Birileri gibi açıklanan planı "Hiçbir şey yok, boş vaatler" diye eleştirmeyi de, "Muhteşem bir olay" diye övmeyi de düşünmüyorum. 

Kamuoyu nasılsa icraata göre kanaat notunu verecektir. Benim asıl üzerinde durmak istediğim iki nokta var.

Bunlardan birincisi, planda yer alan ama uygulanması durumunda sıkıntı çıkaracak "hızlı yargı" meselesi. İkincisi ise eylem planında olması gereken ama olmayan vaatler.


İlkinden başlayayım…

100 günlük acil eylem planında "Süreli yargı" sistemine geçileceği sözü verildi. Yani bir mahkeme, yargılamanan ne zaman başlayacağını ve ne zaman biteceğini kamuoyuna önceden duyuracak.

Adalet Bakanlığı ne kadar irdeledi bilmiyorum. Ama benim görebildiğim kadarıyla bu mesele ileride başımıza büyük sorunlar açabilir.

Şöyle ki:

Mahkemelerin üzerindeki iş yükünü az çok hepimiz biliyoruz. Bilmeyenler için söyleyeyim. Avrupa'nın neredeyse on katı. Her bir hâkim günlük neredeyse 30-40 davaya bakıyor. 

Bu kadar yoğun çalışan mahkemeler nasıl süre yarışı yapacak? 

Türkiye'de öyle zamanlar oluyor ki mahkemeler suç işleyen sanığı ya da olaylara şahit olan tanığı bulup adaletin önüne çıkaramıyor. Pek çok sanık ya da tanık hakkında "Görüldüğü yerde gözaltına alınıp hakim karşısına çıkarılsın" kararı çıkarılıyor.

Tabi görülebilirse...

Hal böyle olunca, bir davanın, sadece sanık ya da tanık bulunup getirilemediği için aylarca uzadığı oluyor.

Yani böyle bir noktada mahkemelerin adalet dağıtmasına değil de baktığı dava sayısına önem verilmesi, önümüzdeki dönemlerde pek çok canlar yakabilir.

Fetö ihraçlarından dolayı zaten personel ve tecrübe sıkıntısı yaşayan yargıda verilecek hızlı kararlar, beraberinde adaletsiz kararları da getirebilir. 

Çünkü devlet bu noktada, "Ne yaparsan yap, önündeki davayı bir an önce bitir" diyerek hakimi farkında olmadan sıkıştırıyor ki bu da mahkemelerin karar açısından değil ama süre açısından baskı altına alındığı anlamına geliyor. 

Gelelim ikinci meseleye, yani eylem planında yer almayan konulara...

AK parti hükümeti seçimlerden önce polislerin özlük haklarının ve 3600 ek göstergelerinin hemen çıkarılacağına dair teminat vermişti. Fakat eylem planında bu teminatın ne zaman gerçekleştirileceğine dair tek satır ayrıntı yok. 

Aynı şey bazı diğer devlet memurları için de geçerli. Onların da özlük hakları hakkında ayrıntı yok. 

Ve tabi ki diğer sözler...

Mesela, emeklilikte yaşa takılanlar meselesinde de vatandaşa verilen bir teminat vardı. O konuya da girilmediğini görüyoruz. 

AK Parti bugüne dek halka verdiği tüm sözleri yerine getirmiş bir parti. Verdikleri sözleri enine sonunda yerine getireceklerine dair inancım yüksek. Belki 100 günlük eylem planında yer almayan bu konular, orta vadede çözülecek. 

Bunları bilemiyorum.

Ama bildiğim şu ki önümüzdeki aylarda bir seçim var ve bu konuları çok da uzun vadeye yaymamak gerekiyor. 

Hazır muhalefet kendi derdine düşmüşken, bu vaatlerin birer ikişer yerine getirilmesi gerekiyor.

Hem de en hızlı şekilde...

 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Bu iki mesele sıkıntı oluşturur! yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR55 YORUM
  • İsmail Ogretmen 09 Ağustos 2018 07:57 AKP VAATLARINI YAPTI MI? Biraz insaf edin bay yazar! AKP'nin adında ADALET var. ADALETİ vaat etti mi? ADALETİ yerine getirdi mi? FETOdan ihraç edilen 5000 hakimin kararları ADALET mi? Bakan bey "KAOS olur" demesi ADALET umurumuzda değil anlamına gelmiyor mu?

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Süleyman ÖZIŞIKDİĞER YAZILARISüleyman ÖZIŞIK
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro