YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 07 Ağustos 2017 12:51 - Güncelleme: 07 Ağustos 2017 12:52

Bu devir değişecektir

Fransa’nın Martinique adasında bulunan Pelee yanardağı, 1902’de patlamış, 30 bin kişilik St. Pierre kentinde bulunan herkes dakikalar içerisinde hayatını kaybetmiştir.

Tek bir kişi istisna.

Ertesi günü göremeyeceğine herkesin inandığı, güneşin doğmasıyla idam edileceğini düşündüğü mahkum, bu doğal afet sonrası kendisinin öleceğine inanan herkesin feci şekilde can vererek hayatını kaybetmesine şahitlik etti. Üstelik hiçbir şey yapmadan.

Mahkumun ahı tuttu gibi bir kastım yok, yanlış anlaşılmasın fakat bu kıssa şimdilik burada dursun.

Dünya garip bir yerdir. Olmaz dediğin ne varsa olur. Mümkün gözüyle baktıkların, öyle basit ihtimallerle imkansızlaşır ki anlayamazsın. İmkanı olmadığını düşündüğün durum öyle kolay hallolur ki şaşırırsın.

Zamanında Fransızlara karşı Osmanlı’dan yardım isteyen Almanlardan medet ummuş bizim muhalefet liderimiz. Alman dergisi Focus’a Türkiye’yi şikayet etmiş hatta yetinmemiş, Almanya’dan gelecek turistlerin, dikkatli olması gerektiğini hakeza Türkiye’nin Alman turistler için tehlikeli bir yer olduğunu ifade etmiş.

Varsayalım ki Türkiye gerçekten tehlikeli bir ülke. Diyelim ki belirli aralıklarla Alman turistler bu ülkede tutuklanıyor, mağdur ediliyor, kötü muameleye maruz kalıyor. Bu röportaj iddia edilen durumun düzelmesine zerre kadar katkı sağlar mı? Sağlamazsa bunları ifade etmenin amacı nedir?

Kaldı ki az çok haber okuyan, farklı medya kanallarını biraz da olsa takip eden birisi olarak sistematik şekilde herhangi bir turiste zorluk çıkarıldığını görmedim, duymadım, okumadım.

Türkiye’de bazı hak ihlallerinin olduğu, özgürlük alanının daraldığı doğrudur fakat bir taraftan neredeyse batının tamamının desteklediği terör örgütü PKK’nın, öbür yandan devletin kılcal damarlarına kadar yayılmış FETÖ’nün ve bunlar yetmezmiş gibi bir de DEAŞ’ın sürekli saldırısı altında olan bir ülkede, güvenlikçi yaklaşımların ağırlık kazanması da gayet doğaldır, tabidir.

Kılıçdaroğlu gerçekten gazetecilerin tutukluluğundan rahatsız ise,

Ergenekon-Balyoz gibi davalar devam ederken, halkı yanlış bilgilendirmek için her türlü yalanı söyleyen, TSK’nın şerefli askerlerine iftira atan sözde gazetecileri,

PKK’nın yayın organlarında Türk düşmanı yayınlar yapan militanları,

Darbe öncesinde “Keşke albay olsaydım, bu vakitlerde ülkeme daha faydalı hizmetlerim dokunurdu” diyen fetöcüleri ayırıp, bu kaotik ortamda tüm bu terör örgütleri ile ilişkisiz olduğu halde ceza evinde bulunanlar için mücadele etsin.

Eğer Fransa’da herhangi bir gazeteci IŞİD için “Bu örgütün toplumsal tabanı var, dünya bu örgüte karşı orantısız güç kullanıyor, IŞİD terör örgütü değildir” gibi ifadeler kullanamıyorsa, Türkiye’deki basın özgürlüğü, Batının ilerisindedir. Keza Türkiye’de, bu ifadelerin çok daha ötesinde PKK için her gün yayın yapılabilmektedir.

Batının hegemonyası elbet son bulacaktır. Bu sömürgeci anlayış mutlaka değişecektir. Bunca para, güç, teknoloji bir gün mutlaka el değiştirecektir. Ülke içindeki sorunları, ülkeye düşmanlık edenlere aktarıp medet ummak, bu döngü sonrasında utançla hatırlanacaktır.

Vesselam
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Bu devir değişecektir yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • ümit uzağa gitme 08 Ağustos 2017 07:35 2016 17 temmuz yazısında fetö den tek kelime bile bahsetmeden 15 temmuz darbesini türk silah lı kuvvetleri çok şımardı diyerek ordumuzu suçlayan yazar senin yazdığın yerde yazan eyüphan kaya dır aynı yerde yazmaya devam ediyorsunuz pek rahatsız gözükmüyorsunuz

    CEVAP YAZ 1 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro