eposta yazdır zoom+ zoom-

'Brunson-Atilla takas edilecek' denilmişti sıcak gelişme

'Brunson-Atilla takas edilecek' denilmişti sıcak gelişme

ABD'de rehin tutulan Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın Türkiye'de FETÖ'den tutuklu olan rahip Brunson'la takas edilebileceği iddiaları Atilla'nın ABD yargısına yaptığı başvuruyla boşa çıktı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 07-09-2018 10:44 - Güncelleme: 07-09-2018 10:44

Türkiye-ABD arasında yaşanan krizde yeni bir gelişme yaşandı.

ABD'nin havalimanında kumpas kurarak yakaladığı ve hukuksuz yargılama sonucu hapse mahkum ettiği Hakan Atilla'nın Türkiye'de FETÖ suçlamasıyla tutuklu bulunan ve ev hapsine alınan Papaz Brunson'la takas edilebileceği iddiaları gündeme gelmişti. Hatta Türk ve ABD’li yetkililer arasında bu konuda diplomatik görüşmeler yapıldığı bile basına yansımıştı. Ancak Hakan Atilla'nın yaptığı hukuki hamle ile “takas” konusu resmen rafa kalktı.

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Atilla'nın avukatları müvekkillerinin “haksız yere hüküm giydiği” gerekçesiyle Amerikan Yüksek Mahkemesi'ne başvurdu. ABD yasalarına göre bir tutuklu Yüksek Mahkeme'ye başvurduğu andan itibaren, kendisinin herhangi bir şekilde “takas” sistemine dahil edilmesi imkansız hale geliyor.

ZARRAB'IN İFADELERİNİN “GEÇERSİZ” SAYILMASINI İSTEDİLER
Yüksek Mahkeme'ye yapılan başvuruda avukatlar, Atilla'nın hüküm giymesindeki en önemli unsurun “itirafçı” olan Reza Zarrab'ın mahkemede verdiği ifade olduğunu, ancak Zarrab'ın ifadesine güvenilmemesi gerektiğini vurguladılar. Zarrab'ın güvenilir bir tanık olmadığına gerekçe olarak ise, Zarrab'ın itirafçı olmadan önce hapishanede dayısıyla yaptığı bir telefon konuşmasını gösterdiler.

Atilla'nın avukatlarının kanıt olarak mahkemeye sundukları 15 Eylül 2016 tarihli telefon konuşmasında Zarrab dayısı Ahad Khabbaz Tamimi görüşüyor. Konuşma sırasında Zarrab ABD hukuk sisteminde ceza almamak ya da daha az ceza almak için hükümlünün “yapmadığı bir şeyi bile yapmış olduğunu itiraf etmesi gerektiği” görüşünü savunuyor.

Konuşmanın ilk bölümünde Zarrab dayısına Amerikan hapishanelerindeki şartlardan yakınıyor. Hücresinin 4 metrekare olduğunu, orada yemek yiyip, orada içip ,orada tuvalet ihtiyaçlarını gördüklerini anlatıyor. Dayısına, “Sen yemek yerken, yanında biri tuvalet ihtiyacını görüyor” diye dert yanıyor. Ardından da, suçunun bir bölümünü zaten itiraf ettiğini, hepsini etmesi halinde ise 10 hapis cezası alabileceğini söylüyor.

YÜKSEK MAHKEME BAŞVURUSUNA KANIT OLAN TELEFON GÖRÜŞMESİ
Zarrab
- Ahad dayı, o öyle değil. Eğer sen burada “ok. Ben bu b.ku yedim” dersen bu seni rahatlatıyor. O b.ku yediğini itiraf ettiğinde artık seninle uğraşmıyorlar
Ahad- Ha
Zarrab- Bildin mi? Ben zaten o b.ku yediğimin daha önceki iki seferini kabul etmişim
Ahad- Bunu yapmamalıydın. Neden yaptın? 
Zarrab- Baba, çarem yoktu. ne yapsaysaydım? Şimdi gidip müebbet mi alayım?
Ahad-Baba, şimdi bu meseleye ne kadar verecekler?
Zarrab- 10 yıl, 10, 10.
Ahad- 10 yıl ile 20 yılın ne farkı var ki?
Zarrab- 10 ile 11 yılın da çok farkı var. Allah işini rast getirsin. Bir yıl ne anlama geliyor biliyor musun? nasıl 10 ila 20 yılın ne farkı var dersin?
Ahad- Ama, sen ama diyorum ki hiçbir suç işlememişsin. Neden bahsediyorsun?
Zarrab-Ama burada kanun yok. Burada kanun yok. Bak, burada yapmadığın birşeyi yaptım demen gerekiyor. Burada işler böyle yürüyor. bu memleket böyle. Bak, yapmadığın şeyi yaptım diyeceksin.

MAHKEMEDE AVUKATLAR SORMUŞ, ZARRAB İNKAR ETMİŞTİ
Atilla'nın yargılandığı New York Güney Bölge Federal Mahkemesi'nde de avukatlar bu telefon konuşmasını gündeme getirmiş, ancak Zarrab konuşmada geçen ifadelerini reddetmişti. Aralık 2017'de görülen davanın Hakimi Richard Berman ise, avukatların bu telefon görüşmesine dayanarak yaptıkları “davanın düşürülmesi” başvurusunu reddetmiş, telefon konuşmasının içeriğinin mahkemeye delil olarak sunulamayacağına karar vermişti. Berman kararına, avukatların mahkeme salonunda konuşmayı Zarrab'a sorma imkanı bulmaları ve onun da bunu inkar etmesine bağlamıştı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 'Brunson-Atilla takas edilecek' denilmişti sıcak gelişme haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Misafir 07 Eylül 2018 12:56 Biri ajan biri ülkesinin bürokratı. Türkiye darbe girişimlerinden terördenve kaoslardan kaç milyar dolar zarar etti sorumlusu kimler hangi ülkeler

    CEVAP YAZ 1 3

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro