eposta yazdır zoom+ zoom-

Bosna Hersek'in NATO üyeliği için tek şart!

Bosna Hersek'in NATO üyeliği için tek şart!

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Bosna-Hersek 'in NATO üyeliği için şart koşulan askeri taşınmazların otonom yapılardan devlet düzeyine aktarılması halinde, NATO Üyelik Eylem Planı'nı bu ülke için uygulamaya hazır olduğunu söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 07-02-2013 20:00 - Güncelleme: 20-10-2015 23:52

NATO Genel Sekreteri , Bosna-Hersek 'in NATO üyeliği için şart koşulan askeri taşınmazların otonom yapılardan devlet düzeyine aktarılması halinde, NATO Üyelik Eylem Planı'nı (MAP) bu ülke için uygulamaya hazır olduğunu söyledi.

Rasmussen, Bosna-Hersek temasları kapsamında Bakanlar Kurulu Başkanı Vyekoslav Bevanda, Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya ve Savunma Bakanı Zekeriyah Osmiç'le görüştü. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmenin ardından Bakanlar Kurulu Başkanlığı'nca yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Bakanlar Kurulu Başkanı Bevanda'nın, NATO'nun Bosna-Hersek'in barışı ve istikrarına katkısından dolayı, ayrıca Bosna-Hersek Silahlı Kuvvetleri'nin NATO standartlarına göre eğitim görmesi için verilen desteklerden dolayı Rasmussen'e teşekkür ettiği belirtildi.

Rasmussen'in de Bosna-Hersek'in NATO'nun önemli ortağı olduğu belirtilen açıklamada, NATO'nun Bosna-Hersek'e reformlar konusunda mutlaka destek çıkacağını kaydetti.

Görüşmede, Bosna-Hersek'in NATO üyeliği için şart koşulan askeri taşınmazlar konusunun da gündeme geldiği ifade edilen açıklamada, Rasmussen'in söz konusu sorunun çözüm bulduktan sonra ve bu taşınmazların devlet düzeyine aktarılması halinde, NATO'nun Bosna-Hersek için MAP planını (NATO üyeliği için eylem planı) uygulamaya hazır olduğunu söyledi.

Rasmussen, bugünkü ziyaret kapsamında ayrıca Bosna-Hersek'in parlamentosunu oluşturan Temsilciler Meclisi ile Milletler Meclisi temsilcileriyle de bir araya geldi.

Bosna-Hersek 22 Nisan 2010 tarihinde Estonya'nın başkenti Tallinn'de yapılan toplantıda, Türkiye'nin büyük destekleriyle NATO Üyelik Eylem Planı'na (MAP) dahil edildi. Ancak Bosna-Hersek'in üyeliği için, 23'ü Bosna Sırp Cumhuriyeti sınırlarında bulunan toplam 69 askeri taşınmazın entitelerden (otonom yapılardan) devlet düzeyindeki Savunma Bakanlığına aktarılması şartı konuldu. Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin engellemeleri nedeniyle söz konusu askeri taşınmazlar bugüne kadar devlet düzeyine aktarılamadı. Bosna-Hersek'in şu anda NATO'ya üyeliğine en büyük engeli, taşınmaz malların entitelerden devlet seviyesine aktarılması konusu oluşturuyor.

PAYLAŞ tw fb gp
KİMDİR ?
Anders Fogh Rasmussen
ANDERS FOGH RASMUSSEN KİMDİR?

Eski Danimarka Başbakanı, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh olarak da tanınır. Rasmussen 1953 yılında Ginnerup şehrinde Jutland çiftçi Knud Rasmussen ve Martha Rasmussen'in çocukları olarak doğmuştur. Danimarka'da Liberal Parti'

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro