SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

Bomba gelişme! ABD'den Çin'e 'Uygur Türkleri' için yaptırım geliyor

Bomba gelişme! ABD'den Çin'e 'Uygur Türkleri' için yaptırım geliyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin yönetiminin Müslüman Uygur Türklerine yönelik işlediği insan hakları ihlalleri nedeniyle bu ülkeye yaptırım hazırlığında olduğu ortaya çıktı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 11-09-2018 11:47 - Güncelleme: 11-09-2018 12:01

ÇİN'in Uygur Türkleri ve Müslüman azınlığa yönelik uygulamalarının Beyaz Saray'da aylardır tartışıldığı ortaya çıktı. The New York Times'ın Beyaz Saray'ın eski ve yeni çalışanlarına dayandırdığı haberine göre, Trump yönetimi bu doğrultuda Çinli yetkililer ve şirketler için yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Yaptırım tartışmalarının Beyaz Saray, Dışişleri ve Hazine Bakanlığı'nda devam ettiği kaydedildi.

BU BİR İLK OLACAK... Ekonomik yaptırımların dışında Uygur Türklerini takip etmekte kullanılan ABD teknolojisinin Çin'e satışına da sınırlama getirilmesi planlanıyor. Euronews'te yer alan habere göre; yaptırımların uygulanması durumunda ABD yönetimi Çin'i ilk kez insan hakları ihlalleri nedeniyle cezalandırmış olacak.

BM AÇIKLADI: 2 MİLYON TÜRK... Birleşmiş Milletler geçen ay yaklaşık 2 milyon Uygur Türkünün Çin'de eğitim kamplarına alındığını ve Komünist Parti ideolojisi aşılandığını duyurmuştu.

ÇİN'DEN ABD'YE CEVAP... Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ABD'li yetkililerin Pekin yönetimine Sincan'da insan hakları ihlalleri yaptığı gerekçesiyle yaptırım adımına ilişkin, Çin'in insan hakları kayıtlarının ABD'den daha iyi durumda olduğunu savunarak, Çin'deki etnik azınlıkların dini özgürlüklerinin kanunlarla korunduğunu iddia etmişti.

İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ RAPORU... İnsan Hakları İzleme Örgütü de dün yaptığı açıklamada Çin hükümetinin, ülkenin kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslüman Uygur Türklerine ''sistematik insan hakları ihlallerinde bulunduğunu'' bildirmişti.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Bomba gelişme! ABD'den Çin'e 'Uygur Türkleri' için yaptırım geliyor haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR13 YORUM
  • hakkı 11 Eylül 2018 17:20 duyda inanma. abdnin bu hamlesine karşı çin hükümeti DOĞU TÜRKİSTANDAKİ UYGUR kardeşlerimize baskıyı ve şiddeti dahada arttıracak. filler tepişecek, GÜLLER ezilecek...

    CEVAP YAZ 0 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro