eposta yazdır zoom+ zoom-

BM'den dünya için 'kırmızı alarm' uyarısı

BM'den dünya için 'kırmızı alarm' uyarısı

BM Genel Sekreteri Guterres, kriz, milliyetçilik, yabancı düşmanlığı, sosyal eşitsizliğin arttığı dünyayı 2018 yılında yeni tehlikelerin beklediği uyarısını yaptı. Guterres, "Alarm seviyesini kırmızıya çıkarıyorum" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 01-01-2018 21:44 - Güncelleme: 02-01-2018 00:21

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yeni yıl konuşmasında, dünyayı 2018 yılında da bekleyen tehlikelere karşı uyardı. Guterres, "2018'in ilk gününde, alarm çalıyorum. Dünyamız için alarm seviyesini kırmızıya çıkarıyorum" uyarısını yaptı.

Guterres, BM Genel Sekreterliği görevini üstlendiği 2017 yılına atıfta bulunarak, geçen yılki konuşmasında 2017 yılını 'barış yılı' yapma çağrısını hatırlattı ve "Maalesef tam tersi oldu" dedi. Guterres, 2017 yalında krizlerin arttığına ve yeni tehlikelerin oluştuğuna dikkat çekti.

Guterres pazar günü yayımlanan yeni yıl konuşmasında yaptığı uyarıyı başta, Soğuk Savaş Dönemi'nden bu yana hiç olmadığı kadar artan nükleer silah endişesine dayandırdı.

“KRİZLERİ VE NEFRETİ ANCAK BERABER YENEBİLİRİZ”

Uluslararası toplumu birlik olmaya çağıran BM Genel Sekreteri, 'sorunların ancak birlik olunarak aşılabileceğini' vurguladı. Guterres, "Krizleri aşabilir, nefreti yenebilir ve ortak değerleri savunabiliriz. Ancak bunu sadece birlikte yapabiliriz" şeklinde konuştu.

BM Genel Sekreteri, iklim değişikliğinin etkileri, artan sosyal eşitsizlik ve insan hakları ihlallerine dikkat çekerek, 'milliyetçilik ve yabancı düşmanlığının artışa geçtiğini' belirtti.

"Buna karşı ancak birlikte mücadele edebiliriz, geleceğimiz buna bağlı" diyen Antonio Guterres, dünya genelinde devlet ve hükümet başkanlarına da çağrı yaptı. BM Genel Sekreteri, ortak hedeflerle insanlardaki güven duygusunun yeniden inşa edilmesini istedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN BM'den dünya için 'kırmızı alarm' uyarısı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR10 YORUM
  • salhor 02 Ocak 2018 09:10 16 sene önce Ankara'da Ahmed Davutoğlu hoca bir 45 dakikalık konferans vermiş ve bugünün alt üst olmuş dünyasını tasvir ederken yaklaşık şöyle demişti "Açlık bıçağı kemiğe dayanınca hiçbir sınır tedbiri yetmeyecek ve dünyayı sömüren merhametsiz Batı bu insanların patlattığı sınırlardan gelen hücumlarıyla yaptığı zulümlere pişman olacak" Erdoğan da oradaydı ve sonradan AKP'yi kurunca bir dostuma, "Bu Erdoğan Davutoğlu'nu neden kucaklamıyor?" diye sordum. Arkadaşım, "Ya hu, Davutoğlu onun başdanışmanı" dedi, rahatladım.Memleket için rahatladım. Ama CHP'den yemediğim darbeleri bunlardan yedik âilece.

    CEVAP YAZ 2 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro