SON DAKİKA

YAZARLAR

Mustafa Sabri Beşer

Mustafa Sabri Beşer

msbeser@gmail.com @msbeser rss Eklenme Tarihi: 21 Mayıs 2018 08:30 - Güncelleme: 21 Mayıs 2018 08:30

Biz daha çooook “kahrolsun İsrail” nutukları çekeriz...

Dünya ve Türkiye Müslümanları olarak İsrail’in Filistinli kardeşlerimize yaptığı zulüm üzerine son günlerdeki gündemimiz de doğal olarak bu konu oldu. Devletler ve şahıslar bazında İsrail ile mücadele ediyoruz. Ancak bu mücadele sırasında izah etmekte zorlandığımız bazı ibretlik sahnelerle karşılaşıyoruz.

Bu sahnelerden bir tanesi bu yazıyı yazmadan önce bilgisayar ekranımda tüm dehşetengizliği ile adeta benimle dalga geçiyordu.

Bilgisayar ekranımı bir harita kaplamıştı ve bu haritanın rengi yemyeşildi. Yeşil bölgenin bir ucu Atlas Okyanusu’nun kıyısında Fas’tan başlıyor, diğer ucu ise Büyük Okyanus’un hemen kenarında Endonezya’ya kadar uzanıyor.

Devasa bir coğrafya. Yemyeşil…

İslam Coğrafyası yani…

Bu devasa yeşil haritanın tam ortasında küçücük kırmızı bir nokta var. Varlığı ile yokluğu adeta belli değil ve dört bir tarafı yeşil coğrafya tarafından çevrilmiş.

Ve bu küçücük kırmızı nokta koskoca devasa yeşil coğrafyaya adeta kan kusturuyor…

Zihinler idrak etmekte zorlanıyor. Yaklaşık 9 milyon nüfusu olan bir ülke 1,5 milyarlık bir ümmete kan kusturuyor…

Ne kadar ibretlik bir tablo değil mi?

Bir diğer ibretlik sahne şöyle: Bugünlerde özellikle sosyal medya üzerinde İsrail mallarını boykot etmek için bir liste dolaştırılıyor. Listede yaklaşık 70 civarında ürün var. Listeye baktığınızda iki şey hemen dikkat çekiyor. Bunlardan birincisi bu markaların hemen neredeyse tamamı bir dünya markası ve yıllık karları milyar dolarlarla ifade ediliyor.

Yani 9 milyonluk küçük bir ülkenin malları bir dünya markası…

Peki 1,5 milyarlık ümmetin kaç tane dünya markası var?

Listede dikkati çeken ikinci nokta şu: Boykot edilmesi istenen ürünlerin nerdeyse tamamına yakını evlerimizde kullandığımız demirbaş mamuller. Yiyecek ve içecekten tutun da çamaşır deterjanına varıncaya kadar her gün evlerimizde tükettiğimiz markalar bunlar. “Eğer bunları boykot edersek yerine neyi kullanacağız?” sorusunun cevabı ise yok.

Yani 1,5 milyarlık ümmet, 9 milyonluk bir ülkenin ürettikleri mallara alternatif ürün üretememiş…

Bir diğer ibretlik sahne ise televizyon ekranlarından. Haber programında İsrail’in zulmü kınanıyor, Yahudilere veryansın ediliyor.

Ardından reklamlara gidiliyor ve bingo…

Reklamı yapılan ürünler İsrail menşeli ürünler. Hani şu ısrarla boykot edilmesi, tüketilmemesi istenen İsrail ürünleri… Kardeşim bu ne perhiz bu ne lahana turşusu…

Aslında anlatılacak ibretlik sahne çok ama bu sahneyle yazımızı noktalayalım: Şu anda İsrail’i devlet bazında boykot eden ve tüm ticari ilişkilerini durduran ülkeler şunlar: Şili, Venezuela ve Nikaragua…

Ee hani nerede devasa yeşil bir coğrafyayı kapsayan 1,5 milyarlık nüfusa sahip İslam ülkeleri?

İddia ediyorum, İslam ülkeleri çok değil sadece 3 ay İsrail’e gerçek manada boykot uygulayıp tüm ticari ilişkilerini dondursalar Yahudiler açlık ve susuzluktan telef olurlar.

Ama bunun için gerçekten samimi Müslümanlara ihtiyaç var.

“Dostlar alışverişte görsün” kabilinden yapılan açıklama ve kınamalarla biz daha çooook “Kahrolsun İsrail” nutukları çekeriz.

Gerçekte kahrolan ise her zaman ümmet olur…

SOSYAL MEDYA TAKİP 

twitter.com/msbeser

facebook.com/msbeser
instagram.com/msbeserPAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Biz daha çooook “kahrolsun İsrail” nutukları çekeriz... yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR22 YORUM
  • Erol Baron 22 Mayıs 2018 11:47 İmam hatiplilerin özlediği ve eskiden olduğu gibi savaşların at üstünde ve kılıçla yapılma kuralı tekrar getirilirse, biz 1948 de kurulan İsrail ve 1776 da kurulan ABD'yi yenmekle kalmaz 1529 da alamadığımız VİYANA'yı bile Osmanlı topraklarına katarız ama delikli demirler icat olunca güç dengeleri yer değiştirdi.

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Mustafa Sabri BeşerDİĞER YAZILARIMustafa Sabri Beşer
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro