YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2016 13:48 - Güncelleme: 10 Ekim 2016 13:51

Birinci Dünya Savaşından Başika Krizine

Ortadoğu’da var olan hiçbir sorun, son yüz yılda yaşanan olaylar ile ilişkisiz değildir. Hakeza terör örgütlerinin türemesi, etnik veya dini çatışmalar, mezhepçilik ve Türkiye’nin son günlerde gündemini işgal eden “Başika Krizi” sadece Türkiye’nin askeri varlığı ile ilgili değildir.

Ben “Başika Krizini” değerlendirmeden önce,  8 yıl boyunca Irak’ta başbakanlık yapan Nuri Kamil Muhammed Hasan el-Maliki hakkında bilgi vermek istiyorum. Nuri el-Maliki, Muhammed Hasan el-Mahasin ‘in torunudur. Muhammed Hasan el-Mahasin ise Suriye ve Irak’ta “Arap Milliyetçiliği” propagandasıyla milis güçler oluşturmuş ve bu kuvvetler ile Osmanlıya karşı bizzat savaşmıştır. Örneğin 1918 yılının eylül ayında Faysal bin Hüseyin ile birlikte Şam’ı işgal etmiş, İngilizlerle yaptıkları anlaşma çerçevesinde Faysal bin Hüseyin Suriye kralı ilan edilmiş, Nuri el-Maliki’nin dedesi Muhammed Hasan el-Mahasin ise eğitim bakanı olmuştur.

Osmanlı’yı “Arap Milliyetçiliği” ile parçalamak adına İngilizlerle birlikte çalışan Muhammed Hasan el-Mahasin’in torunu, Irak’ta başbakanlık yaptığı 8 yıl boyunca Irak’ı mezhep çatışmalarıyla paramparça etmiştir. 8 yıl boyunca neredeyse her gün Sünni-Şii çatışmasını körüklemiş, tüm kanunları mezhepsel şekilde tasarlamış ve oluşturduğu siyasi ortamın içerisinden “IŞİD” gibi bir terör örgütü çıkmıştır. IŞİD’in kurucu kadrolarına baktığınız zaman, Irak’ta Sünni meseleler sebebiyle hapse girmiş ve işkence görmüş insanların olduğunu göreceksiniz. Tabi ki IŞİD, tek bir mensubu kalmayıncaya kadar mücadele edilmesi gereken bir terör örgütüdür fakat Nuri el-Maliki’nin Irak’ı parçalamak amacıyla gerçekleştirdiği politikaları görmezden gelmememiz gerekmektedir.

Aşırı mezhepçi yaklaşımları sebebiyle Irak Hükümeti maske değiştirmesi gerekmekteydi ve Nuri el-Maliki yerini Haydar el-Abadi’ye bırakmak zorunda kaldı. Şii lider Nuri el-Maliki görevinden istifa ederken Haydar el-Abadi’yi destekleyeceğini zaten açıklamıştı. Her ne kadar aralarında bir iktidar mücadelesi de olsa, ortak amaçları ve çıkarları bulunmaktadır.

Musul farklı etnik kökenli toplulukların bir arada yaşadığı fakat dini inanç bakımından Sünni bir şehirdir. Bu cümlenin amacı mezhepçilik yapmak değildir. Yüzyıllardır Musul’da yaşayanlar Sünni’dir. Musul’un Kürdü de Sünni’dir, Türkmen’i de Arap’ı da.  Irak’ta on yıldır süren Sünni-Şii çatışmasının üzerine, sadece Şii milislerle sözüm ona “Musul’u terörden temizleme” operasyonu yapılamaz.  Böylesi bir harekatın amacı olsa olsa Musul’da Sünni katliamı yapmaktır. Musul asla ve asla IŞİD’e bırakılamayacağı gibi, ağırlıklı olarak Şii milislerin yöneteceği bir operasyonla da terörden arındırılamaz. Aksi durumda telafisi olmayan sorunlar ortaya çıkar. Yaşanacak katliam sebebiyle terör örgütleri kendilerine daha rahat zemin bulur.

Mevcut sorunun çözümü için Türkiye uzun zamandır Sünni Arapları, Türkmenleri ve Kürtleri Başika kampında eğitiyordu. Olası bir Musul operasyonunda muhtemel bir facianın önüne geçmek için Türkiye elinden geleni yapmaktadır fakat bu toprakları sömürmek, çatışmanın devam etmesini sağlamak için Türkiye’yi denklem dışına itmek isteyenler var. Irak ve Suriye’deki petrolü ve diğer kaynakları sömürmek için “Dedeleri” kullananlar, bugün “Torunlar” sayesinde amaçlarına ulaşmayı hedefliyor.

Velhasıl, “Başika” Türkiye ile Irak arasındaki bir kriz değildir. Bu coğrafyada yaşayanlar ile bu toprakları sömürmek isteyenlerin arasındaki sorundur.

Vesselam
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Birinci Dünya Savaşından Başika Krizine yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro