YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2013 00:00 - Güncelleme: 24 Ekim 2015 07:50

Bir Yobaz Hakkında

Size biraz yobaz takımını anlatayım. Öğrencilik zamanımda İstanbul Gençlik Meclisi’nin düzenlediği bir çok organizasyonda görev aldım. Ekipte bulunan çoğu bayan arkadaşın başı örtülüydü. İçki içmezlerdi, sigara kullanmamaya da özen gösterirlerdi. Gece hayatları ise çay ya da kahve eşliğinde sohbet ile geçerdi.

Peki bu arkadaşların hükümetle uyuşmayan fikirleri yok muydu? Ya da toplumda yaşanan her olaydan memnunlar mıydı? Hayır. Peki hoşlarına gitmeyen durumlar karşısında ne yapıyorlardı?

Bugünün okumuş, bilgili hatta en zeki insanların yaptığının aksine asla sokaklara çıkıp, sırt çantalarında molotof bulundurmadılar.

Trafiği durdurup, lastik yakmadılar.

Spreylerle esnafa ait kepenklerin üzerine slogan yazmadılar.

Tüm bunların aksine, gençlik şuraları düzenleyip,  sorunlarını tartışıp, çözüm önerilerini akademik düzeyde döküman haline getirdiler.

Düzenli münazaralarla her türlü problemi karşıt düşünce ile tartıştılar.

Avrupa Birliği ile ortak projeler yürüttüler.

Bu yobaz hatta kitap okumaz arkadaşlarım 7 Bölgeye 7 Kütüphane kampanyası düzenlediler. Kullanılabilir düzeyde olan ikinci el her kitabın bir bilet sayıldığı konserleri organize ettiler. Kapı kapı gezip, insanlardan paylaşabilecekleri kitapları aldılar.

Toplumsal duyarlılık projesi ile yardıma ihtiyacı olan insanlara el uzattılar.

Dergi içerikleri hazırlayıp, bu dergileri yayınladılar.

Şiir dinletileri ve şiir yarışmaları düzenlediler.

Bunların çok daha fazlasına şahit oldum.

Şiddet kullanarak çözüm arayanlar, çözümsüzlüğün asıl sebebi olurlar. Yobaz kardeşlerim herşeyden önce bunun farkındalar.

Asla ve asla çatıdan düşerek, polis ile hiç bir bağlantısı olmadığı açıkça ortada olan birisinin ölümünü sömürmediler. İnsanları sokaklara dökmek için, polis tarafından canice öldürüldü ifadelerini kullanmadılar. İnternetten buldukları her ceset fotoğrafını, polis bunu da yaptı diye paylaşmadılar.

Yobaz dediğiniz, makarna ve kömür ile şerefleri satın alınan diye hakaretler ettiğiniz bu insanlar hiç bir zaman şiddetin bir parçası olmadılar. Bu ülkede 4 defa partileri kapatıldı, öğrenim hakları ellerinden alındı, kamudan dışlandılar ve fişlendiler ama onlar bu adaletsizlikleri  düzeltmek için matbaalarda gazete bastı, okullar açtı, dergiler yayınladılar.

Ders olsun diyeceğim ama bu ülkenin okumuş, her şeyin en iyisini bilen kesimine sokakları savaş alanına çevirme desek ne olur, demesek ne olur.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Bir Yobaz Hakkında yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro