eposta yazdır zoom+ zoom-

Bir ilk yaşanacak! Tarihi adım atılıyor

Bir ilk yaşanacak! Tarihi adım atılıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı, tarihinde ilk kez saldırı helikopterine sahip olacak. Atılacak tarihi adımla jandarmaya 18, polise 9 ATAK saldırı helikopteri verilecek.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 16-12-2017 09:27 - Güncelleme: 16-12-2017 09:27

Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hava savunma sistemini güçlendirme kararı doğrultusunda, tarihi bir adım atılacak ve jandarma ile emniyet ilk kez saldırı helikopterlerine sahip olacak. Bu amaçla İtalyan Agusta ile ortak geliştirilen ve Kara Kuvvetleri için 59 adet üretilmesine karar verilen ATAK helikopterlerinin sayısı 86’ya yükseltildi. 27 adet ATAK saldırı helikopterinin 18’nin jandarmaya, dokuzunun ise emniyete verilmesinin planladığı öğrenildi. Bu arada ATAK helikopterine talip olan Pakistan’a 30 helikopter satışı için süren temasların son aşamaya geldiği öğrenildi.

ALIM SAYISI 86'YA ÇIKARILDI: Milliyet'in haberine göre; İtalyan Agusta Westland firması ile ortak geliştirilen ve Kara Kuvvetleri için 59 adet üretilmesine karar verilen ATAK helikopterlerinin alım sayısı 86’ya çıkarıldı. Aradaki fark uzun süredir talepte bulunan emniyet ve jandarmanın ihtiyacını gidermek için üretilecek.

25 TANESİ KARA KUVVETLER İÇİN: ATAK helikopterlerinden şu ana kadar 25 tanesi Kara Kuvvetleri envanterine girdi. Helikopterler yoğun olarak terörle mücadele bölgesinde terörle mücadelede kullanılmaya başlandı. Bu helikopterin üretilmesi ile Türkiye, dışarıdan keşif, saldırı helikopteri ihtiyacını milli imkanlarla gidermiş oldu.

SALDIRI HELİKOPTERİ OLACAK: Helikopterden Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 59 tane üretilmesi sözleşmeyle belirlenmişti. Ancak son dönemde üretilecek helikopter sayısının 86’ya yükseltildiği öğrenildi. Projeye eklenen 27 yeni helikopterin emniyet ve jandarma için olduğu öğrenildi. Projenin gerçekleşmesi durumunda iki kurumun da önümüzdeki yıllarda saldırı helikopteri olacak. Helikopterlerden 9’unun emniyete, 18’inin de jandarmaya verilmesinin planlandığı öğrenildi. Bu projeyle Jandarma Genel Komutanlığı da ilk kez saldırı helikopterine sahip olacak.

MÜHENDİSLİK HARİKASI: Özgün silah ve yazılım sistemlerinin entegre edilmesiyle T-129 ATAK Helikopteri, pilotların kullanacağı kasklardan kamera sistemine kadar tam bir mühendislik harikası olarak tasarlandı. Düşme dayanıklılığı bakımından üretilen en sağlam helikopter olarak kabul edilen ATAK’lar, iki motora sahip olarak üretildi.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Bir ilk yaşanacak! Tarihi adım atılıyor haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR6 YORUM
  • salhor 16 Aralık 2017 11:42 Gerekirse emekli maaşımın yarısı yıllarca kesilsin. Ekmek-çorba yiyelim ve yaşadığım sürece devletin kalkınmasına köle gibi hizmet edelim. Ama çalınmasın. Ama siyasilerin çoluk çocukları, yakınları ticaret adı altında bu paraları yutmasınlar. Deseniz ki "Kime güveniyorsun emmi?" Üç isim sayarım: Ali Babacan, Nihat Yıldız, Mehmet Şahin. Başkasına asla tam güvenmem. Bir de devletten asla maaş, harcırah almayan arslanlar arslanı Devlet Bahçeli'ye güvenirim. Muhsin başkan vefat etmeseydi, ona da tam güvenirdim.

    CEVAP YAZ 5 8
  • Misafir 16 Aralık 2017 14:13 ALİ BABACAN'I GÜVENCE KONUSUNDA TEK GEÇERİM. GELECEK DÖNEMDE CUMHURBAŞAKANI OLUR İNŞALLAH.

    0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro