eposta yazdır zoom+ zoom-

Binlerce Türk için büyük risk: Sınır dışı tehlikesi!

Binlerce Türk için büyük risk: Sınır dışı tehlikesi!

BBC Türkçe'nin haberinde 'Avusturya’da yaşayan 18 bin 500 Türkiye kökenli göçmenin, sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu' belirtiliyor.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 01-04-2018 17:49 - Güncelleme: 02-04-2018 00:11

Avusturya'da yaşayan binlerce Türk'ün çifte vatandaşlık konusundaki kısıtlamalar nedeniyle sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu iddia ediliyor. 

BBC Türkçe'nin haberine göre, Avusturya'da hükümet ortağı aşırı sağcı Özgürlük Partisi’ne (FPÖ), bu kişilerden ‘Türk vatandaşı olmadıklarını’ kanıtlamalarını istiyor. Hollanda’da yayımlanan Trouw gazetesinin haberine göre, Türk vatandaşı olmadığını kanıtlayamayanlar Avusturya pasaportunu ve bu ülkedeki bütün haklarını kaybedecek.

Avusturya’daki Türkiye kökenli göçmenleri huzursuz eden gelişme, geçen yıl yapılan anayasal değişikliği referandumundan kısa bir süre sonra ortaya çıktı.

Aşırı sağcı FPÖ’ye, kimliği belirsiz kişilerce, Avusturya’da oy kullanan 95 bin Türk seçmenin isimlerinin yer aldığı bir liste gönderildi. Aşırı sağcı parti, bu listede aynı zamanda Avusturya vatandaşı da olan seçmenlerin bulunup bulunmadığını öğrenmek istedi. Çünkü Avusturya’da çifte vatandaşlık yasak. FPÖ, listeyi Göçmenlik Bürosu’na gönderdi. Yapılan araştırmada Türkiye kökenli seçmenlerin oturma iznine sahip olduğu, 18 bin 500’ünün de Avusturya pasaportu taşıdığı belirlendi.

ÇİFTE VATANDAŞ KABUL EDİLİYOR

Avusturya makamlarına göre bu kişiler muhtemelen çifte vatandaş. Göçmen Bürosu ise 30 Türkiye kökenli göçmenin çifte vatandaş olduğunu belgeledi. Şimdi sağcı hükümet, Avusturya pasaportuna sahip bu on binlerce kişiden 'Türk vatandaşı olmadıklarını' kanıtlamalarını istiyor. Bunu resmi olarak kanıtlayamayanlar Avusturya vatandaşlığını kaybedecek ve sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya kalacak.

KANITLAMAK NEREDEYSE İMKANSIZ

Gazeteye göre, çifte vatandaşlığa sahip Türklerin varlığı bir sır değil. Avusturya vatandaşı olmak için başvuran herkes, önceki uyruğundan vazgeçmek zorunda. Ancak Türkiye’deki yasalar, vatandaşlıktan çıkan kişilerin bir süre sonra yeniden Türk vatandaşlığına başvurmasına izin veriyor.

Birçok Türkiye kökenli göçmen, miras ve mülk edinme gibi konularda sorun yaşamamak için Avrupa ülkelerinde vatandaşlık elde ettikten sonra yeniden Türk vatandaşlığına geçiyor. Sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan göçmenlerin davasına bakan Viyanalı avukat Kazım Yılmaz, Türk vatandaşı olmadığını kanıtlamanın neredeyse imkansız olduğunu söylüyor. Türkiye’nin, “Vatandaş değildir” diye bir belge vermediğini belirten Yılmaz’a göre, bu kişiler sadece Avusturya vatandaşı.

"BİNLERCE TÜRKİYE KÖKENLİ PANİK İÇİNDE"

Binlerce Türkiye kökenli göçmenin panik içinde olduğunu söyleyen Yılmaz, bu kişilerin sınır dışı edilmesini beklemiyor. Bunların birçoğunun Avusturya doğumlu olduğuna işaret eden avukata göre, bu yüzden oturma izni alabilecekler.

Ancak Avusturya pasaportunun iptali ile binlerce kişinin Avrupa Birliği’ndeki haklarını da kaybedeceğini vurgulayan Yılmaz, “Müşterilerimden ikisinin yaptığı iş, Avusturya vatandaşı olmayı zorunlu kılıyor. Eğer vatandaşlığı kaybederlerse, bütün her şeyleri gidecek” diyor.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Binlerce Türk için büyük risk: Sınır dışı tehlikesi! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR11 YORUM
  • Ayşenur 02 Nisan 2018 01:04 Biz de misilleme yaparız, göndeririz Avrupalıları, onların da mal varlıklarına biz el koyarız, dışardakiler de gelir onların varlıklarını bizimkilere veririz, eskiden mübadele deniyormuş, gitsin yahudisi, ermenisi, gelsin bizimkiler..Önemli olan dik duruşumuz..Reis yaşasın bulur çözümünü...demek ki neymiş sürü değilmişiz, biz böyle düşündüğümüz için Reis de böyle düşünüyor... :)

    CEVAP YAZ 2 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro