eposta yazdır zoom+ zoom-

Bilim insanları yara izlerini yok edebilen jel geliştirdi

Bilim insanları yara izlerini yok edebilen jel geliştirdi

Bilim insanları tarafından geliştirilen bu jel, yaraların iz bırakmadan dikilmesini ve onarılmasını sağlıyor. Araştırmayı yürüten Çinli bilim insanları, çalışmalarında ipek liflerinde bulunan yapışkan bir jel kullandı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 09-11-2018 08:58 - Güncelleme: 09-11-2018 08:58

Biomaterial Science dergisinde yayınlanan makaleye göre, ipek proteinden üretilen bu jel, yaraların iz bırakmadan dikilmesini ve onarılmasını sağlıyor. Araştırmayı yürüten Çinli bilim insanları, çalışmalarında ipek liflerinde bulunan yapışkan bir jel kullandığını açıkladı. Bu jelin içerisinde bulunan protein zincirlerini birbirine bağlamak için ise özel ultraviyole ışınları ve foto başlatıcı kullanıldı.

Yan etkisi yok
Çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre hücrelerle birlikte sıkışabilen bu jelin vücuda hiç bir yan etkisi yok. Jelin kullanıldığı yerde yaralı dokunun yerine yeni deri dokusu oluşturulabildiğini gözlemleyen bilim insanları, jelin yaranın daha hızlı iyileşmesini de sağladığını belirtiyor. Ayrıca antiseptik özellikli bu jel sayesinde yaralı bölgeyi bakterilerden korumak da mümkün.

Jel, ameliyatların daha verimli geçmesi açısından da oldukça önemli.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Bilim insanları yara izlerini yok edebilen jel geliştirdi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro