eposta yazdır zoom+ zoom-

BES sistemi kalkıyor mu flaş 18 yaş düzenlemesi

BES sistemi kalkıyor mu flaş 18 yaş düzenlemesi

Bireysel Emeklilik sistemi rafa mı kalkıyor 18 yaş düzenlemesi ne? Milyonlarca çalışanı ilgilendiren BES ile ilgili Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre BES'te o sistem değişecek?

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-12-2017 15:53 - Güncelleme: 06-12-2017 15:53

Çalışanlara ikinci emeklilik fırsatı sağlayan bireysel emeklilik sistemiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. 18 yaşından itibaren BES ile ilgili yeni düzenleme yapılabilir mi sorusuna Ahmet Genç yanıt verdi.

Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, Türkiye Finans Forumu'nda sigortacılık sektörüne ilişkin değerlendirmede bulundu. BES'te otomatik katılım için işveren katkısı gibi talepler olduğunu, hem işveren katkısı hem de 18 yaş altı otomatik katılımın değerlendirildiğini söyleyen Genç, "Rafa kalkmadı. Şöyle bir değerlendirme oldu hangilerini kanun, hangilerini yönetmelik ile yapabiliriz. Meclisin gündemi yoğun…" dedi ve şöyle devam etti: "Başbakan Yardımcımız ile çalışıldı o konu. Kolay yapılabilenleri ayırın denildi. 18 yaş meselesi kanun gerektiriyor. Rafa kalkmadı ama kanun gerekiyor. Yetki alalım bakanlar kurulundan… Çalışmalar devam ediyor. İki yılda bir yenileme konusu yönetmelik ile yapılabiliyor. Buna benzer küçük dokunuşları kısa vadede yapacağız"

CAYMA ORANI YÜZDE 50 Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kasım ayı başında yaptığı bir açıklamada bireysel emeklilik sisteminde (BES) cayma oranının yaklaşık yüzde 50 olduğunu söyleyerek, daha çok katılımcı çekmek için sistemi iyileştirecek alternatifler üzerinde çalıştıklarını ve bunların son aşamaya geldiğini söylemişti.

BES NEDİR? Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bireylerin gelir elde ettikleri dönemde düzenli olarak tasarrufta bulunmaları, yatırıma yönlendirilen tasarruflarıyla birikim oluşturmaları ve emeklilikte gelir elde etmeleri üzerine kurulmuş bir özel emeklilik sistemidir. Bu sistem ile hem bireylerin emeklilik dönemindeki refah düzeyi yükselecek, hem de oluşan uzun vadeli emeklilik fonları ekonomiye ciddi bir kaynak oluşturacaktır.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN BES sistemi kalkıyor mu flaş 18 yaş düzenlemesi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 06 Aralık 2017 18:09 bese giriyoruz destek veriyoruz ama destek vermeyenle aynı vergi oranı. Vergiler uçuk buna bir düzenleme gelmesi lazım.Futbol klüpleri milyon dolarlarla oynuyor vergi indirimine gidiliyor ama diğer çalışanlar otomatik ödüyor.

    CEVAP YAZ 3 3

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro