eposta yazdır zoom+ zoom-

Berat Albayrak'tan dünyaya flaş mesajlar

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, yabancı yatırımcılarla telekonferansla bir araya geldi. Albayrak, "Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız" mesajı verdi. "Bir IMF planı yok" diyen Albayrak, doğrudan yatırım çekmeye odaklandıklarını belirtti. Bakan Albayrak, Halkbank'a bir ceza beklemediklerini kaydetti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 16-08-2018 15:47 - Güncelleme: 17-08-2018 00:25

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin yeni ekonomik modelde IMF gibi bir planın olmadığını söyledi. Halkbank'a herhangi bir ceza beklemediklerini de belirten Albayrak, ekonomik kriz iddialarıyla ilgili de Türkiye'nin serbest piyasa yaklaşımından sapacak bir kriz yaşamadığını ifade etti.

Berat Albayrak, yabancı yatırımcılarla telekonferansla bir araya geldi. Dört bini aşkın yatırımcının katıldığı ve dün saat 16.00'de başlayan telekonferansta Albayrak, mevcut döviz dalgalanmalarıyla ilgili olarak Türkiye'nin bu süreçten çok daha güçlü çıkacağını söyledi. 

Türkiye'nin finansal çerçevesinin sağlam olduğunu, bankacılık sisteminin de sağlıklı ve güçlü olduğunu söyleyen Albayrak, bankacılık sektörünü desteklemeye devam edeceklerini, şirketlerin ise kısa vadeli yükümlülükleri karşılayabilecek güçte olduklarını ifade etti. İşte Albayrak'ın açıklamalarından bazı satır başları:

"Enflasyonu düşürmek en önemli önceliğimiz, mümkün olduğunca kısa sürede enflasyonu tek haneye indirmek istiyoruz.

Enflasyonla mücadelede Merkez Bankası'nın ihtiyaç duyduğu her türlü mali yaklaşımı sağlayacağız. Mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. 

"DAHA FAZLA MALİ SIKILAŞMAYI SAĞLAYACAĞIZ"

Daha fazla mali sıkılaşmayı sağlayacağız, yapısal reformlar önceliğimiz. 

"SERMAYE KONTROLÜ HİÇ GÜNDEMDE OLMAYACAK"

Türkiye hiçbir zaman piyasa dışı kuralları hayata geçirmemiştir. Çerçeveler serbest piyasa doğrultusunda oluşacak, sermaye kontrolleri hiçbir zaman gündemimizde olmayacak.

"GÜVENİ ARTIRMAK İÇİN ADIM ATACAĞIZ"

Yatırımcılardan destek gördük, Türkiye ekonomisine güven devam ediyor. Güveni artırmak için her türlü adımı atacağız.

"BİR IMF PLANI YOK"

Türkiye, serbest piyasa yaklaşımından sapacak bir kriz döneminde değil.  Bir IMF planı yok. Doğrudan yatırım çekmeye odaklandık.

"ÇOK CİDDİ HARCAMA KISINTISINA GİDİLECEK"

Hükümet çok ciddi bir harcama kısıntısına gidecek, gelir tarafında da pozitif performans gözlemliyoruz.

Para politikası enflasyonla tek başına mücadele için yeterli değil. Para ve maliye politikasının koordineli ve dengeli olması gerekiyor. Yeni bakanlık ve para politikasının koordinesi önemli.

"HALKBANK'A CEZA BEKLEMİYORUZ"

Halkbank'a bir ceza beklemiyoruz. Kamu bankalarının yardıma ihtiyacı olursa hükümet onların yanında olacak

"EK FONLAMA KAYNAKLARI AÇIKLAYACAĞIZ"

Birkaç hafta içinde ek fonlama kaynakları açıklayacağız.

"DAHA ILIMLI BİR BÜYÜME BEKLİYORUZ"

Yeni makro ihtiyati tedbirler, sıkı makro ve mali politikalarla daha sürdürülebilir bir büyümeyi yakalayacağız. Daha ılımlı bir büyüme bekliyoruz.

ABD yaptırımları sorunu ile birçok ülke karşılaşıyor, koordine olmamız gerekli." 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Berat Albayrak'tan dünyaya flaş mesajlar haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR37 YORUM
  • Misafir 17 Ağustos 2018 14:39 Yurt dışında bu çocuğu ciddiye alan yok ki bi de mesaj versin. Torpille koltuğa oturmuş gözüyle bakılıyor. Zaten bu gibi olaylar yurt dışı yatırımcıyı Türkiye’ye karşı güvensizleştiriyor. Bağımsız görülmüyor. Çünkü Avrupa mentalitesinde siyasetçi ekonomiye sürekli karışmaz. En masum yorum bile yatırımcıyı ürkütür. Para huzurlu ve sakin ortamı sever. Aksi düşünce ancak kendini aldatma ve iç politika yapmadır.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Berat Albayrak
BERAT ALBAYRAK KİMDİR?

Berat Albayrak, Enerji Bakanlığı'nın ardından yeni kabinede 9 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Peki Berat Albayrak aslen nereli, Erdoğan'ın kızı olan eşi kimdir? 21 Şubat 1978 yılında dünyaya gelen Berat Albayrak asl

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro