YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 06 Aralık 2013 00:00 - Güncelleme: 21 Ekim 2015 19:08

Bedelli Askerlik Müjdesi Beklerken

Bedelli askerlik ile ilgili çıkan her haberi heyecan ile okuyan 700 bine yakın gencimiz var. Sadece askerlik haberlerini dikkatle incelemiyorlar. Kimisi polisten kaçmak adına evinden dışarıya çıkamıyor. Bazıları sokakta korka korka yürüyor. Bana gelen bedelli askerlik mektuplarını paylaşsam, duygu sömürüsü yapıyorsunuz der bir çoğunuz.

Bu mektuplar arasında evli olup çoluğunu çocuğunu bırakmamak için iktidardan müjdeyi bekleyen de var, askere gittiğinde ailesinin geçimini 12 ay boyunca sağlayamayacak olan da.

Her ne sebeple olursa olsun, suça karışmamış ama vatani sorumluluklarını da yerine getirmemiş 700 bine yakın insan var. Bu durum, bu memleketin sorunudur.

Barış süreci ve askerliğin kısalmasıyla birlikte askerliğe başvuran her dönemkinden daha fazla sayıda er olduğundan, asker ihtiyacının çok daha fazlasına sahip olan Genelkurmay’ın mevcut askerleri ile birlikte bugün başvuruda bulunacak 700 bin bedelli askerlik bekleyen kişiyi bünyesine katma arzusu var mı?

Eğer yoksa bu kadar adam ile ilgili çözüm önerisi nedir?

Bir çözüm önerisi yoksa neden çözüm üretilmez?

Bedelli askerlik bekleyen bu gençler kendi aralarında bir platform kurmuşlar. Bu platform vasıtasıyla seslerini duyurmaya ve diğer bedelli askerlik bekleyen arkadaşlarla da birlikte hareket etmeye çalışıyorlar. Geçen gece Cüneyt Özdemir’e, Fatih Portakal’a,  Nazlı Ilıcak’a ve Balçiçek İlter’e 3’er bin ortalama twit atıp toplamda 15 bine yakın paylaşım yapıldı. Yegane amaçları seslerini duyurmak ve isimlerini verdiğim gazetecilerin bu konuyu olumlu ya da olumsuz işlemesini sağlamaktı. Hoş bu gazeteciler, twitterdan cevap dahi vermediler.

Şöyle düşünün. 70 milyonluk bir ülkede, 700 bin insanı ilgilendiren(ailelerini saymıyorum) bir durum söz konusu, ve yüzlerce kişi size bu konuyu soruyor, sizin mesleğiniz gazetecilik olmasına rağmen siz cevap dahi vermiyorsunuz.

Bedelli askerlik bekleyen ve askere gitmesi halinde çok zor durumda kalacak birinin ruh halini düşünün.

İktidarın ve muhalefetin bedelli askerliğe karşı olmamasına rağmen 700 bin kişiyi bu şekilde korku içerisinde bekletiyorken,

Gazetecilerin bedelli askerlik bekleyen insanlara vebalı muamelesi yapması

Polislerden kaçış hayatı,

Akıllarda soru işaretleri, gelecek kaygısı

Düzensizlik ve endişe..

Bedelli askerlik haberi bu yüzden gerçekten bir müjde olacak...

 

 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Bedelli Askerlik Müjdesi Beklerken yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro