YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2014 00:00 - Güncelleme: 28 Ekim 2015 15:44

Bedelli Askerlik

Bir okuyucum, eposta yoluyla bana içinde bulunduğu durumu aktarmış. Bir kaç bölümünü çıkartıp geri kalanını aynen paylaşıyorum;

Ben çalışmaya çok erken yaşta başladım. Bizim ailede hem çalışmaya erken yaşta başlanır, hem de hayat kurmaya. Evlendiğimde 20 yaşına yeni girmiştim. Şimdi 26 yaşındayım, 3 yaşında engelli oğlum var. Ne ben 20 yaşındayken evlenmeye itiraz edebilecek durumdaydım, ne de eşim. Bizim itiraz etme imkanımız yoktu. Hala da olmaz. Büyüklerimiz ne derse, biz onu yaparız. Allah onları başımızdan eksik etmesin.

Şimdi 26 yaşındayım, engelli evladımı bırakıp da askere gitmek istemiyorum. 12 ay, hanımdan çocuktan nasıl ayrı kalayım?

Vallahi askerlikten korkmuyorum ama bırakamam evladımı. 3 yaşındaki engelli evlat nasıl bırakılır? Lütfen, sesimizi biz duyuramıyoruz. Siz yazın. Tanıdığınız devlet büyüğümüz varsa onlara da anlatın ve mümkünse, adımı söylemeyin.

O kadar çok bunaldım ki bir kaç kere intiharı bile düşündüm. Bunu da söyleyin. Evladı olan bir babayım ben, evladı olan vekiller anlarlar, kaçak yaşamaktan bıktığımı söyleyin.

Bilsinler, eşim, ben ve engelli oğlum bedelli askerlik bekliyoruz. Söyleyin, yazın ne olur.

Söyleseniz de söylemeseniz de şimdiye kadar verdiğiniz destek için sonsuz kere Allah sizden razı olsun.

Bir çok eposta almıştım. Üniversitedeyken, arkadaşlarıyla iş kurmuş, mezun olduktan sonra da işi devam ettirmiş fakat askerlik sebebiyle kurduğu iş, tehdit altında olan gençlerden,

Üniversiteyi geç kazanıp, daha sonra okuduğu bölümden memnun olmadığı için yeniden üniversiteye hazırlanıp, farklı bir bölümden 27 yaşında mezun olmuş, ve artık kaybedecek zamanı kalmadığı için askere gitmek istemeyen yeni mezun öğrencilerden,

Eşine muhtaç yaşayan ev kadınlarından ve daha bir çok farklı sebeplerle bakayaya kalmış insanlardan epeyce eposta aldım, okudum. Bu epostaların hepsini yayınlasam bile, 700 bin bakayanın dramı, tahminen Petek Dinçöz kadar etkili olmayacaktır siyasilerin vicdanında.

Ağaçta mahsur kalan kedinin anahaber bültenlerindeki yayın süresini asla geçemeyecektir bana gelen epostalardaki arkadaşların yaşadıkları sıkıntılar.

Bu topraklara hiç uğramamış yabancı bir şarkıcının kısa sürede verdiği kilolar, medya için hep daha önemli olacak.

Tüm bunların aksine, bedelli askerlik bekleyenlere hakaretler edilecek. “Etek giy” denilecek mesela. Ya da “SGK cinsiyet değiştirenlerin masraflarını karşılıyormuş” alaycılığı ile cevap verilecek.  Ben yaptım, sen de yap askerliğini diyerek kızarken, aynı koşullarda hayatı devam ettirdiğini sanan adamın düşüncesi, toplumda hep daha değerli kalacak.

Ne diyeyim, sloganlarla vatana hizmet edenlerden, vatanı sahiplenenlerden Allah hepimizi korusun....

----------------------

Dar Bölge Sistemi

Memleketi 550 bölgeye ayırıp, her bölgeden sadece 1 milletvekilinin çıkmasını sağlayan sistemin adıdır. Örneğin İstanbul şuanda 3 bölgeye ayrılmış durumda fakat dar bölgede 81’e bölünecek ve toplamda 81 tane millet vekili çıkacaktır. Düşünün, yüz ölçümü itibari ile küçücük İstanbul, 81 parçaya ayrılacak.

Her vatandaş, parti adı yerine bizzat millet vekiline oy vereceği için, nasıl ki belediye reisinin adını ve icraatlarını biliyorsa, aynı şekilde hangi vekile oy verdiğini de bilecektir. Yaptıklarını ve yapacaklarını takip edecektir. Bir sıkıntı halinde, hangi millet vekililne erişmesi gerektiğini en azından isim olarak aklında tutacaktır.

Alın size katılımcı ve örgütlenmiş demokrasinin ilk adımı. Alın size iktidarı denetleyebilecek meclis.

Seçim barajı yok, her aday daha küçük bir alanda yarışacağı için halka daha yakın olması gerekliliği var.

Peki itiraz niye ? En iyi adayı çıkaramama endişesi mi yoksa ? Ya da şuursuz karşıtlığın bir başka örneği mi?

twitter.com/umitsamimi

facebook.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Bedelli Askerlik yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro