YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2014 00:00 - Güncelleme: 29 Ekim 2015 05:22

Bedelli Askerlik

4 Kasım Günü, Ak Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu “Bedelli Askerlik üzerinde çalışıyoruz, mart veya nisan gibi torba yasaya konulabilir” diyerek twit attı.

10 Kasım’da CHP gurubu, 28 yaş sınırı ile 14 bin lira ücret ile bedelli teklifini meclise sundu.

20 Kasım Günü Başbakan ATV’deki programda, gazeteci arkadaşımızın sorduğu soruya “Planladığımız gibi olmadı. Yaş da konuşulabilir. Hatta 25 de olabilir” dedi.

22 Kasım’da bir gazeteci arkadaşımızın bedelli askerlik mi geliyor sorusu üzerine Sayın Başbakan, “Öyle bir teklif geldi. Bunu yetkili, ilgili mercilerle görüşebiliriz. Ona göre adımlar atılabilir.” dedi.

25 Kasım Günü Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş “Son defaya mahsus olmak üzere, tüm mağdurları kapsayacak şekilde bedelli askerlik düşünülebilir” açıklaması yaptı.

26 Kasım Günü yine Numan Bey, “25 yaşındakilerin 15-25 bin lira ücret karşılığında bedelli askerlikten yararlanabilmeli” dedi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un çağrısının ardından, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yaptığı “Böyle bir çalışma yok” açıklamasına rağmen, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da bedelli askerlik uygulamasının çıkması gerektiğini söyledi. “Çok talep geliyor. Benim de gönlüm bedelliden yana” diyen Elitaş şöyle konuştu: “TSK, Milli Savunma Bakanlığı bedellinin olmayacağını dile getiriyor. Onların görüşleri bizim için önemlidir. Onlar görüşlerini bildirir siyasi irade ise son noktayı koyar. Şahsi olarak görüşüm bedellinin uygun olabileceği yönündedir."

 

23 Ocak 2014 tarihinde, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşmeleri sırasında CHP milletvekilleri tarafından Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a bedelli askerlik soruldu. İsmet Yılmaz 'Karakoldaki askeri Genelkurmay Başkanı bilir. Eli taşın altında olanların bilmesi gerekir” cevabını verdi. Ancak İsmet Yılmaz bedelli bekleyenlerin umutlarını da artırdı. Yılmaz, “Nisan ayına kadar bir torba tasarı daha gelecek. O zamana kadar Genelkurmay'ın görüşünü alırız' dedi.

Aylardan nisan.

Hatay Millet Vekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun da işaret ettiği, MSB’nı İsmet Yılmaz’ın da Genelkurmay Başkanlığı’nın fikrini almış olacağı ay.

2011 yılında 400 bin bakaya vardı. Bugün 700 bin. Bakaya kalmamak için yüksek lisan yapan öğrenciler bu sayıya dahil değil. Çoğu iş sahibi, iş veren. Bir çoğunun ise bakmakla yükümlü olduğu fertler var. Yatalak anne, ihtiyar baba ya da beşikte yatan çocuklar.

En azından, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, MSB İsmet Yılmaz’a bedelli askerlik ile ilgili bir çalışmalarının olup olmadığını sordu. Dileriz, nisan ayı 700 bin gence bahar olur...

-----------------------------------------------------------------------

CHP,

Başarısız muhalefet. İktidar talebi, “hocam seneye çok çalışacağım, beni bu dersten geçirin lütfen” ifadesinden farksız.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Ak Parti’nin %40’ın altına düşmesini bekliyorduk” demiş. Hangi araştırma şirketi ile çalışıyorsanız, bırakın onu ve gidin size doğru bilgi verecek bir şirket  ile anlaşın. Kamoyunun nabzını dahi tutamıyorsunuz, ülkeyi size nasıl emanet edelim?

Düşünüyorum, hatırlamaya çalışıyorum. 10 yıldır, CHP, iktidarın ortaya koyduklarına karşı çıkmaktan başka bir çalışması oldu mu? Herhangi bir sorunu, iktidardan önce gündeme getirip, çözüm sundu mu?

Muhalefet olmak, sadece karşı çıkmak değildir. Sağlık, eğitim, istihtam, gayri müslimlerin sorunları, sokak çocukları gibi binlerce problemden hangisini CHP gündeme taşıdı ki?

Ülkenin kemikleşmiş problemi olan Kürt Sorunu’nun, CHP tarafından nasıl çözülebileceğini söyleyebilecek memlekette bir tane adam yok. Kimse bilmiyor. Kimse CHP’nin bu konu hakkında ne yapacağı hakkında fikir sahibi değil.

Tek yapılan, İktidarın gündeme getirdiklerine tümden karşı çıkmak. Şuursuz muhalefetten ötesi yok.

Böyle olmaz. Beceriksiz muhalefet, iktidara hata, yanlış ve hatta sapma imkanı tanır. İktidarı eleştirmek yetmez, iktidara alternatif olabileceğini kanıtlamak gerekir..

twitter.com/umitsamimi

facebook.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Bedelli Askerlik yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro