eposta yazdır zoom+ zoom-

BDP'li Kaplan ilk kez böyle konuştu

BDP'li Kaplan ilk kez böyle konuştu

Meclis kürsüsünden yaptığı hararetli açıklamalarla bilinen BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan bu kez sakin sakin vurucu bir konuşma yaptı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 28-02-2014 12:47 - Güncelleme: 19-10-2015 05:26

Türkiye gündeminde 17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk operasyonundan bugüne soruşturmalar, görevden almalar, kasetler ön plana çıkarken BDP Şırnak Milletvekili , dün TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayla dikkatlerden kaçan bir Türkiye gerçeğini dile getirdi.

Kaplan, meclis kürsüsünde elindeki dizüstü bilgisayardan bazı görüntüler izletti ve "Şu gördüğünüz tabut, eğitimin gerçek yüzüdür arkadaşlar" diye seslendi.

TBMM Genel Kurulu'nda dün Dershanelerin Kapatılması ve MEB üst yönetimi ile taşra teşkilatı ve okul müdürlerinin görevlerinin sona ermesini de içeren yasa tasarısı görüşüldü. BDP Milletvekili Kaplan, yasa ile öğretmenlerin cezalarının artırılmak istenmesini eleştirdi. Dizüstü bilgisayarını açtı ve "Sözü cezalandırmak istediğiniz öğretmenlere veriyorum. İyi izleyin ama..." dedi.

GAMZE ÖĞRETMEN AV TÜFEĞİYLE İNTİHAR ETTİ

Kaplan, "Gamze Filiz Aslan Sinop'ta öğretmen, 35 yaşında, dershanede öğretmendi, atama bekliyordu, işsizdi, KPSS sınavlarına çalışıyordu. Tercihlerini yaparken de 'beni neresi olursa olsun -Doğu ve Güneydoğu dahil, öncelikli- bir yere gönderin' diyen bu öğretmenimiz 35 yaşlarındaydı ve av tüfeğiyle intihar etti. Şu görüntüler her şeyi anlatıyor aslında, dershaneleri de anlatıyor, atama bekleyen 350 bin öğretmeni de anlatıyor. Bu görüntüler, şu gördüğünüz tabut, eğitimin gerçek yüzüdür arkadaşlar, eğitimin gerçek yüzü budur" diyerek sürdürdü konuşmasını.

FARKINDA MISINIZ KAÇ ÖĞRETMEN ÖLDÜ?

Bu sorunlar yetmiyormuş gibi öğretmenlerin, öğretim üyelerine daha fazla ceza verilmesi için kanun değişikliği yapıldığını belirten Kaplan şöyle konuştu:

"Daha fazla ceza verebilir misiniz arkadaşlar? Ölümden daha büyük ceza verebilir misiniz? Kaç öğretmen oldu intihar eden, farkında mısınız? Farkında mısınız hakikaten? Bu gerçeklikle yüzleşmeden ve ülkemizin birçok yerinde hâlâ bir sınıf içinde birkaç sınıf okutulurken, bu dramı yaşarken öğretmenlere, yetmiyormuş gibi 657 sayılı kamu personeliyle ilgili cezalar, -uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması- bir de bu kanunla YÖK'e bir ceza getiriyorsunuz. Aslında bu cezanın amacı, ola ki intihar etmemiş, öğretim üyesi olmuş, öğretmen olmuş; bir okula badireler, bentler aşarak gelmiş bir öğretmen varsa ve size düşüncesi uymuyorsa ve demokratik bir etkinliğe katılmışsa ve ola ki sendikal hakları için bir eyleme katılmışsa onu yekten okuldan atmak, yekten okuldan atmak. Evet, acı gerçek bu. Şimdi, soruyorum size: Bunun müsebbipleri kimse, eğer inançlıysak cehennemde cayır cayır yanması lazım, Kur'an-ı Kerim de öyle diyor. Öyle mi, değil mi arkadaşlar? Güvenliğe yüzde 60 bütçe ayırıp da eğitimini ihmal eden bir anlayışın, eğitimiyle geleceğini hazırlamayan bir ülkede ve bu kadar işsizlik varken, yerel yönetimlerimizin açmış olduğu eğitim destek evlerinde yoksul çocuklara üniversiteye, KPSS'ye hazırlanma dersleri -üstelik de denetimli olarak- verilirken yerel yönetimlerimizin açtığı bütün eğitim destek evlerini Hükûmet birer birer kapatıyor .Orada beşer, onar, on beşer öğretmen istihdam ediliyor, sözleşmeli çalışıyor, bu işsizlik döneminde gelip çalışıyorlar.

Şimdi, Sinop'ta hayatına kast eden Gamze Öğretmen'in önünde ne diyeceksiniz, Allah aşkına söyler misiniz? İntiharlar devam edecek mi diyeceksiniz, önlem alınmayacak mı diyeceksiniz, cezalar yetmiyor, işe alınanları da okuldan atarak cezalarını artıracağız mı diyeceksiniz? Yazık bu ülkenin ilim irfan ordusuna; bunca zulme, bunca haksızlığa arkadaşlar. Biraz düşünün ne olur, biraz düşünün"

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN BDP'li Kaplan ilk kez böyle konuştu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • adalet 28 Şubat 2014 13:22 adaletin olmadığı bu ülkede inşallah Allah ın sonsuz adaleti tecelli edecektir.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Hasip Kaplan
HASİP KAPLAN KİMDİR?

Hasip Kaplan, 1 Ocak 1954'de Şırnak Harapşeref Köyü'nde doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Hanif'tir. Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Uluslararası hukuk uzmanı olarak çalıştı. Türkiye B

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro