eposta yazdır zoom+ zoom-

BDP'den 'paralel yapı' için araştırma önergesi!

BDP'den 'paralel yapı' için araştırma önergesi!

BDP Şırnak milletvekili Hasip Kaplan "paralel yapı"nın Türkiye'nin en acil gündemi olduğunu söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 27-02-2014 14:36 - Güncelleme: 28-10-2015 02:00

, “Paralel yapı”, Türkiye’nin en önemli ve en acil gündemidir. Yargı, güvenlik, TSK, istihbarat, gizli dinleme, şantaj, tehdit, provokasyonlar tüm boyutlarıyla incelenmesi gerekiyor" diyerek, Anayasanın 98-99 ve İçtüzük 104 ncü madde uyarınca meclis araştırılması,açılması ve görüşülmesini istedi.

Kaplan'ın vermiş olduğu araştırma önergesi ve gerekçesi şöyle: 

Türkiye’de Özel Yetkili Mahkemelerde, güvenlik güçleri içinde, istihbaratta, MİT içinde, hassas görevlerde, ”paralel” bir yapılanmanın olduğu, hükümeti ve muhalefeti hedef aldığı yetkililer tarafından açıklanmaktadır.

Gizli dinlemelerin, kasetlerin, internet ve bilişim kanallarının kullanıldığı, kişilik hakları ve özel hayatın korunmasının ihlal edildiği, bir tehdit şantaj aracına dönüştüğü ifade edilmektedir.

Özel Yetkili Mahkemelerde, polis-savcı-hakim- medya işbirliği ile kumpaslar kurulduğu, hayali terör örgütleri adı altında binlerce telefon görüşmelerinin dinlendiği kamuoyuna yansımıştır. Yapılan operasyonlar sonucu hukuk ve ahlak dışı delillerle binlerce muhalifin tutuklandığı, uzun süre tutuklu bırakıldığı, adil yargılama olanaklarının ortadan kaldırıldığı, AİHM de mahkumiyetlere neden olunduğu, sokağı tetiklediği bilinmektedir.

Türkiye’nin en önemli sorunlarında, çatışmaların durması için yapılan görüşmelerin, Uludere/Paris katliamının istihbaratının kısmen deşifre edildiği, operasyon ve provokasyonlara zemin hazırlandığı görülmektedir.

Paralel yapının ulusal güvenliği tehdit boyutlarına vardığı belirtilerek, HSYK, MİT, internet yasası, baskıcı yasaların çıkarılması gerekçesi yapılırken,26 şubat tarihli MGK da güvenliği tehdit eden bu yapılanmalara dikkat çekilmektedir.

Devletin en hassas kurumlarına yuvalanmış paralel yapının, idari, hukuki, siyasal denetiminin etkin olarak yapılabilmesi ancak; mecliste kurulacak bir araştırma komisyonu ile mümkün olabilir.
Seçim güvenliğini tehlikeye düşürecek, toplumsal çatışma ortamı yaratılacak provokasyonların yabancı istihbarat ajanlarıyla işbirliği yapılarak tezgahlandığına dair ciddi karineler bulunmaktadır.

Amirlerin yerini abilerin aldığı, en hassas görevlerde, görevli imamların olduğu, medya sektöründe de faal olduğu yönlü resmi açıklamalar da eklendiğinde, rüşvet, yolsuzluk, ihale, kara para gibi ülke ekonomisini sarsacak düzeyde yasadışı faaliyetlerin bulunduğu, bunun sonucu binlerce polisin, savcı, hakim ve görevlinin yerinin değiştirildiği belirtilmektedir.

Açıkladığımız nedenlerle, paralel yapının bir meclis araştırması ile incelenmesi, araştırılması, alınacak önlemelerin belirlenmesi gerekmektedir.

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN BDP'den 'paralel yapı' için araştırma önergesi! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Ömer almanya 27 Şubat 2014 16:49 Ilk defa dursunu takdir ediyorum. Bu paris cinayeti paralelcilerin isi. Sebep belli. Kürtler ee türklerin kardesligine baltaydi. Sawas sürmeli cepler dolmalu. Kürtler we iktidar bu oyuna gelmedi. Ibsallah bu baris bozulmaz

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Hasip Kaplan
HASİP KAPLAN KİMDİR?

Hasip Kaplan, 1 Ocak 1954'de Şırnak Harapşeref Köyü'nde doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Hanif'tir. Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Uluslararası hukuk uzmanı olarak çalıştı. Türkiye B

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro