eposta yazdır zoom+ zoom-

BDDK'dan yeni dolar hamlesi!

BDDK'dan yeni dolar hamlesi!

BDDK aşırı yükselen dövize karşı yeni bir adım attı. Bankaların swap işlemlerinde öz kaynak sınırı yüzde 50'den yüzde 25'e çekildi. BDDK, hafta başında dolardaki spekülasyonu engellemek için bu oranı yüzde 50'ye çekmişti. Dolar ve euro kararın açıklanmasıyla birlikte hızlı düşüş yaşadı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 15-08-2018 09:51 - Güncelleme: 15-08-2018 10:01

BDDK swap işlemleri ile ilgili düzenlemede değişikliğe gitti. Dolardaki spekülasyonu önlemek için swap işlemlerinde özkaynak sınırı yüzde 50'den yüzde 25'e düşürdü.

BDDK'den yapılan swap işlemleri açıklaması şöyle;

Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25’ini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır.

BDDK'nın bu kararının ardından dolar ve euro sert düştü.

Dolar alanlara kötü haber! Rüzgar tersine döndü dolar bugün ne kadar

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN BDDK'dan yeni dolar hamlesi! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR20 YORUM
  • Misafir 15 Ağustos 2018 13:58 Şatafatlı alışveriş merkezlerinin içinde ithal ve lüks markalar dükkan açtı. Kazanmadan harcamanın, imal etmeden tüketmenin bedeli er ya da geç önümüze konulacaktı. ÖDEME VAKTİ GELDİ Şimdi 217 milyar doları özel sektörün olmak üzere 305 milyar dolar döviz borcu için kapımızı çalıyorlar, “Ödeme vakti.” diyorlar.Sadece İspanya bankalarına 90 milyar dolar borcumuz var. Fransız BNP Paribas, İtalyan Unicredit hepsi tedirgin.Boyumuzu aşan borçlara aldırmadan dünyanın en büyük ekonomisini, ABD’yi karşımıza aldık. Daha doğrusu Erdoğan aldı, bedelini 81 milyon ödüyor.

    CEVAP YAZ 4 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro