eposta yazdır zoom+ zoom-

BBP liderinden MHP'yle ittifak açıklaması

BBP liderinden MHP'yle ittifak açıklaması

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, '2015 seçimlerinde MHP ile ittifaka girilecek mi?' sorusuna yanıt verdi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 10-01-2015 14:28 - Güncelleme: 20-10-2015 11:16

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, ''MHP ile aynı kökten geliyoruz, sıcak ilişkilerimiz var. Şu ana kadar MHP ile (seçime birlikte girmek) bu konuda bir görüşmemiz olmadı'' açıklamasını yaptı.

Destici, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü toplantıya katılan basın basın mensuplarına kırmızı karanfil dağıtarak kutlayan Destici, bütün gazetecilerin özgür bir şekilde çalışabilmesini arzu ettiklerini söyledi.

FRANSA'DAKİ SALDIRILAR

Paris'teki terör saldırılarına değinen Destici, olaylardan üzüntü duyduklarını belirterek, ''Terör, şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın bunun karşısındayız'' diye konuştu.

İnsanların fikirlerini özgürce söyleyebilmesi gerektiğine dikkati çeken Destici, bu yapılırken de bir başkasının sınırına müdahale edilmemesinin önemine değindi.

Saldırıyı mizah dergisinin peygambere yönelik yaptığı karikatürle değerlendirmenin yüzeysel kalacağını aktaran Destici, ''Evet .hiçbirimizin Peygamber Efendimize yapılan hakaret vari bu mizahı kabul etmemiz mümkün değil. Asla bir Müslüman bunu sebep göstererek onlarca insanı öldüremez. Sebebin bu olduğunu düşünmüyorum'' ifadesini kullandı.

Destici, Fransa'da 10 kişi öldüğünde dünyanın ayağa kalktığını, ancak Yemen ve Suriye'deki saldırılarda çok sayıda kişinin öldürülmesinin dünyanın gündeminde olmadığını belirterek, bütün olaylar birlikte ele alınarak, dünyanın teröre karşı ortak bir mücadele konsepti geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

YÜZDE 10 BARAJI

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Destici, ''Seçim barajı'' ile ilgili bir soru üzerine, yüzde 10'luk söz konusu barajın geçmişte hak ihlallerine neden olduğunu, 2015'te bunun yaşanmasını istemedikleri için iptali yönünde Anayasa Mahkemesine başvurduklarını anımsattı.

Destici, ''Bunun kamuoyuna yansımasıyla Anayasa Mahkemesi üzerinde baskı kuruldu. Başkan, oylamaya katılamayacak duruma getirildi. Bir ay önce 'İktidarı rahatlatalım' gibi bir hava Anayasa Mahkemesi'nin içerisinde oluşmaya başlamıştı, bu duyumları almıştım'' iddiasında bulundu.

Bu yıl yapılacak seçimlerde, bir partinin seçilebilecek oyu alıp baraja takılması halinde Anayasa Mahkemesi'ne hak ihlali için bireysel başvuru yapabileceğini belirten Destici, hukuki karar sonucunda da oyu alan kişinin milletvekili olabileceğini öne sürdü.

Destici, seçimlerde Hazine'nin partilere yaptığı yardımlarla ilgili de Anayasa Mahkemesine başvuru yaptıklarını ancak bunun sonuçlanmadığını kaydetti.

MHP İLE İTTİFAK OLACAK MI?

''2015 seçimleri için MHP veya diğer partilerle ittifak içine girecek misiniz, görüşmeleriniz oldu mu?'' sorusuna yönelik ise Destici, MHP ile aynı kökten geldiklerini, sıcak ilişkileri olduğunu belirterek, şu ana kadar MHP ile bu konuda bir görüşmelerinin olmadığını söyledi. Destici, ''Bu, kamuoyunun yakıştırmasıdır, belki tabanların arzusudur'' dedi.

Destici, Meclis dışındaki diğer partilerle de yakın diyaloglarının olduğunu ancak o partilerle de ''seçime birlikte girelim'' şeklinde konuşmalarının olmadığını ifade etti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN BBP liderinden MHP'yle ittifak açıklaması haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR44 YORUM
  • RECEP MARUF 24 Mart 2015 09:40 SEÇİMÇEN ÖNCE "BİRLİK VE SAADET PARTİSİ" ADI ALTINDA SP İLE BİRLEŞİLEREK BU SEÇİM OY PUSULASINDA SP ÇATISINDA TOPLANILSIN.YOLA BU BİRLİKLE DEVAM EDİLSİN..

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro