eposta yazdır zoom+ zoom-

Başkan açıkladı Diyanet'e 2018'de 9 bin 500 kişi alınacak

Başkan açıkladı Diyanet'e 2018'de 9 bin 500 kişi alınacak

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu yılın sonuna doğru 6 bini imam, 3 bini Kur'an kursu öğretmeni, 500'ü de müezzin olmak üzere 9 bin 500 kişinin Diyanet kadrolarına alınacağını bildirdi. 

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-09-2018 11:55 - Güncelleme: 05-09-2018 11:55

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Kadro müjdesi de veren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, bu yılın sonuna doğru din görevlisi alımı yapacaklarını bildirdi. 

Ali Erbaş, şunları kaydetti:
"Bu yıl sonuna doğru inşallah 9 bin 500 kişi alacağız. 6 bini imam, 3 bini Kur'an kursu öğretmeni 500'ü de müezzin. Bu yılın sonuna doğru Din Hizmetlerinde Seviye Belirleme Sınavı da yapacağız. İlahiyat fakültesi, imam hatip liselerinden, ön lisanstan yeni mezun olmuş kardeşlerimize de en azından bir fırsat tanıyalım diye o sınavı aralık ayında yapacağız. Yapacağımız sınavdan hemen sonra da alımlara başlayacağız."

HAC KONTENJANI ARTACAK MI?
Hac kontenjanlarında artış olup olmayacağı yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Ali Erbaş, şunları söyledi:

"Her yıl daha fazla kontenjan almak için Suudi Arabistan yetkilileri ile görüşmeler yapıyoruz. Kabe'nin etrafındanki inşaat çalışmaları nedeniyle ülke nüfusuna göre binde bir oranında kabul edilen hacı adayı sayısında yüzde 20 düşüş yapmışlardı. O çalışmalar tamamlanma noktasına gelince o yüzde 20 düşüşü kaldırdılar. Şu anda ülkelerin nüfusunun binde birini kabul ediyorlar. Bizde 81 bin, biraz da gönüllü ve yurt dışı kontenjanı aldık bin 500 kadar, o şekilde 84 bine kadar çıktı. Suudi Arabistan'ın kendi projeleri var '2030 vizyonu' diyolar. Bu projeler içerisinde Kabe'nin etrafını daha genişletmek, metro sistemleri kurmak, bu raylı sistemlerle insanların biraz daha uzakta oturmalarını sağlamak. Öyle zannediyorum ki 5 milyon kadar insanin bir hac mevsiminde hac yapmalarını sağlayabilecek bir duruma getirme gayreti içindeler. Bu yılki resmi rakam 2 milyon 300 bin. Bu projeler bitince 2 katına çıkmış olacak. O zaman bizim kontenjanımız da 2 katına çıkmış olacak."   

DİN İSTİSMARI İLE MĞCADELE
Dini istismar eden DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütleri ile mücadele konusunda da bilgi veren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, din istismarı ile mücadele amaçlı hazırladıkları kitaplardan ve raporlardan bahsetti. 

Bu kitaplardan 1 milyon adet bastırıldığını ve ülke genelinde dağıtıldığını duyuran Erbaş, kendilerinin de tüm il ve ilçelere giderek, vatandaşları bilgilendirdiklerini söyledi.

Erbaş, cuma hutbelerinde de din istismarına yönelik bilgiler verildiğini , cuma hutbelerinin sadece camilerde 20 milyon kişiye ulaştığını ayrıca internet üzerinden de takip edilebildiğini dile getirdi.

Ali Erbaş, "Dini asli kaynaklarından eğitimini alarak öğrenen guruplar olarak bizim toptan bu seferberliğe katkı sağlamamız, vatandaşımızı bilinçlendirmemiz lazım." dedi. 

Türk Diyanet Vakfı'nın (TDV) bu yılki kurban kampanyası hakkında da bilgi veren Erbaş, TDV'nin geçen yılın iki katı kadar kurban kesimi yaptığını bildirdi.

Erbaş, "TDV tarafından bu yıl 430 bin 8 kurban kesimi yapıldı. 145 ülkede kurban hisselerini fakir fukaraya ulaştırmanın huzurunu yaşıyoruz." dedi. 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Başkan açıkladı Diyanet'e 2018'de 9 bin 500 kişi alınacak haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • Misafir 05 Eylül 2018 13:15 Ne üreteceğiz bu imamlarla, aç kaldığımız zaman bi sela okurlar herşey düzelir artık

    CEVAP YAZ 1 3
KİMDİR ?
Ali Erbaş
ALİ ERBAŞ KİMDİR?

Yeni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, aslen Ordu'lu. 12 kitabı, çok sayıda makalesi ve yurt içinde ve yurt dışında sunduğu pek çok sempozyum bildirisi ve konferansı bulunan Prof.Dr. Ali Erbaş evli ve 4 çocuk bab

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro