eposta yazdır zoom+ zoom-

Başika operasyonu peşmerge 3 koldan saldırdı Türk askerleri...

Başika operasyonu peşmerge 3 koldan saldırdı Türk askerleri...

BAŞİKA operasyonu başladı. Irak'taki Peşmerge güçleri Türk askerlerinin de bulunduğu Başika Kampı yakınlarına 3 koldan saldırı düzenledi. Saldırıların hedefi ise Başika'yı DAEŞ'ten temizlemek.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 07-11-2016 09:53 - Güncelleme: 07-11-2016 09:53

Peşmerge güçleri, terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'un kuzeydoğusundaki Başika kasabasına girdi.

Peşmerge, Musul'u kurtarma operasyonu çerçevesinde, DEAŞ'ın 3 Ağustos 2014 tarihinden bu yana elinde tuttuğu Başika kasabasını geri almak için sabahın erken saatlerinde üç koldan harekete geçti.

Çatışma bölgesindeki AA muhabirinin verdiği bilgiye göre, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin başkomutanlık etttiği Özel Kuvvetler (Zerevani) Birlikleri zırhlı araçlarla Başika'nın Kopan, Tezherab ve Ömer Kamçı çevre köylerinden kasaba merkezine girdi ve şu an ilerleme kaydediyor.

Uluslararası koalisyon güçlerine ait askeri uzmanların da cephe gerisinde Peşmerge güçlerine destek verdiği kaydedildi.

Başika'nın merkezinde tünellere ve evlere gizlenmiş en az 100 DEAŞ üyesinin olduğu belirtiliyor.

Peşmerge, çoğunlukla Hıristiyan ve Ezidilerin yaşadığı Musul kent merkezine 20 kilometre mesafedeki Başika'yı kurtarmak için 23 Ekim tarihinde iki koldan operasyon başlatmıştı. Barzani, daha önce Zerdık Dağı'nda düzenlediği basın toplantısında, Başika'nın ablukaya alındığını ve askeri açıdan düştüğünü belirtmişti.

TÜRK ASKERLERİ O BÖLGEDE

Tamamı Musullu savaşçılardan oluşan "Ninova Muhafızlarını" eğitmek için geçen yıldan beri Türk askerleri Başika bölgesinde konuşlanmış durumda. Bölge ve Türk askerlerinin bulunduğu kamp arasında sadece birkaç kilometre mesafe bulunuyor. 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Başika operasyonu peşmerge 3 koldan saldırdı Türk askerleri... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR12 YORUM
  • misafir 07 Kasım 2016 21:07 barzani işid i kovduktan sonra sıra bağımsızlığa gelecek. bunu kimse engelleyemicek demişti. öyle bir kişiyle ortak operasyon yapmak, askeri eğitim vermek Türkiye'nin zararına. ırakın parçalandığında ve sınır komşumuz bir kürt devleti kurulduğunda iş işten geçmiş olacak.

    CEVAP YAZ 1 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro