06 Ekim 2015
 • İstanbul
  20°C

   
 • Ankara
  24°C

   
 • İzmir
  26°C

   
Piyasalar
 • USD2,96
 • EURO3,34
 • ALTIN718,00
 • BIST 10077258,59

TWİT-ÜL HAVADİS

Güncelleme :14-01-2011 10:38|Haber Tarihi :13-01-2011 12:220 Yorum

Gazeteci, yazar Önder Aytaç Başbakan'ı neden arıyor?

Gazeteci, yazar Önder Aytaç Başbakan'ı neden arıyor? Gazeteci, yazar Önder Aytaç Başbakan'ı neden arıyor? Gazeteci, yazar Önder Aytaç Başbakan'ı neden arıyor?

kubra_20110107175206.jpgGazeteci, yazar ve akademisyen Önder Aytaç on gün içerisinde Başbakan'la mutlaka görüşmesi gerektiğini Twitter'da yazmıştı. Herkes onun Başbakan'la neden görüşmek istediğini merak ederken Twit-ül Havadis Aytaç'a bu soruyu sordu. Tabiki sadece bunu değil...

Taraf gazetesinden ayrıldıktan bir süre sonra gazeteyle ilgili "Taraf beni p... gibi ortada bıraktı" diyerek attığı twit gündeme dannn!! diye düşmüştü. O sözü neden söyledi? Bunu da sorduk. Kısacası Önder Aytaç ve twitter'a dair ne varsa, twit aleminin son günlerde tartıştığı konular da dahil, biz sorduk o cevap verdi.

Twit-ül Havadis'in bu haftaki konuğu sözünü esirgemeyen, tartışmayı seven ve bir o kadar da tartışılan; gazeteci, yazar ve akademisyenliğinin yanına bir de sıkı twitçi kimliğini ekleyen Önder Aytaç... 2010 yılının normal gazeteciliğin ölüm yılı olduğunu söyleyen Aytaç, Twitter'la ilgili de ilginç tüyolar da verdi. Neden Twitter'ı kullandığı, en çok kimleri takip ettiği, kimleri blokladığı, Follower artırma hileleri, Başbakan'la konuşmak istediği ve herkesten sır gibi sakladığı o konu, Oktay Ekşi'nin CHP'ye geçişi, içki yasağıyla ilgili tartışmalar hakkında ne düşündüğü... İşte tüm bunların cevabını sizi bekliyor.

2010 NORMAL GAZETECİLİĞİN ÖLÜM YILI OLDU

Twitter'la nasıl tanıştınız?

Twitter'a daha önceden üye oldum ama epey bir kullanmadım. Bizim Emre Uslu Hoca Twitter'a üyeydi, ona sordum. Ondan sonra kullanmaya başladım, iyiki de kullanmaya başlamışım. 3 ay kadardır da aktif halde kullanıyorum.

Sosyal medyanın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Önümüzdeki süreç içerisinde sanıyorum twitter gibi sosyal medya paylaşım alanları daha fazla gündem belirleyici olacak. Hatta 2010 yılını normal gazeteciliğin ölüm yılı olarak alabileceğimiz kanısındayım. Hala dedesinin yöntemleriyle gazetecilik yapmış olanların çok çabuk ekşiyeceğini ve medyadan ayrılacağını düşünüyorum. Bu siyasiler içinde geçerli. Sadece monoloğa alışmış, kendi düşündüklerini dayatan ama hiçbir şekilde geri dönütleri almayan gazetecinin de, iş adamının da, politikacının da bir an önce mezara gidecek bir sürecin içinde olduğunu Twitter bağlamında görüyorum.

1.20110113131615.jpg

Ben Taraf'ta yazarken haftada iki gün yazıyordum. Ama şu anda 3 farklı haber sitesinde yazıyorum. Buralarda haftada üçer ayrı makaleyle, haftada 9 makale yazmış oluyorum. Bu şekilde yazım hem beni eskisine göre 4-5 kat daha fazla çalışmaya zorunluyor hem de internet üzerinden daha çok insana kavuşmuş oluyor. Önümüzdeki süreç içerisinde İpad gazeteciliği, internet gazeteciliği gibi gazeteciğin gelişeceğini görüyorum.

BAZI İSİMLERİ TWİTTER'DA GÖRÜNCE "NE OLUYOR?" DEDİM

Twitter'ı oldukça aktif kullanıyorsunuz. Çevrenizden eleştiriler alıyor musunuz, "sürekli twittesin" diyenler oluyor mu? 

Elbette. Belki yaşını başını almış, kelli felli birisinin bu şekilde twitter'a girmiş olması anormal karşılanabilir ki benim de aynı şeyi düşündüğüm olmuştur. Doğruyu söylemek gerekirse ilk başlarda Nedim Hazar'ı, Radikal'in eski Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan'ı ya da Bilgi Üniversitesi'nde öğretim üyesi Deniz Ülke Arıboğan'ı orada görünce "yahu noluyo" dediğim oldu.

Ama Deniz Hoca, Malatya'ya giderken twit atıyorsa, ben Malatya'daki Polis Okulu Müdürü'yle konuşup " eğer bize de gelecek olurlarsa çok mutlu oluyorum" diyorsa, ben de Deniz Hoca'yla konuşup orada konferans vermesine aracı oluyorsam bu formel konuşmalarımız çervesinde belki bir haftada halledeceğiniz şeyi orada tık tık hemen hallediyorsanız bu çok güzel bir şey. O yüzden kim ne derse desin bu çok hoş.

Neden Twitter?

Ben katıldığım radyo ve televizyon programlarını Twitter'da paylaşıyorum. Beni 4000 kişi takip ediyor. Benim takip ettiğim de 1000 kadar kişi var. Bu 5000 kişinin hadi diyelim 2.20110113132022.jpg3500'ü pasif olsun. Geriye kalan 1500 aktif katılımcının bu programlara twitleriyle dahil olmasıyla bir beynin çalışıp oraya dahil olasındansa 1500 beynin, farklı görüşün katılımıyla normalden 1500 kat mesafe katetmenizi sağlıyor. Bu da gene Twitter sayesinde.

Takipçilerinizle diyaloğunuz nasıl?

Gayet iyi. Bana mesaj atanlara bir keliyle bile olsa elden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum. Zaman zaman da "bana twitleriyle geri dönen tek insansınız" gibi yorumlar alıyorum. Bunu yapmış olmak insani ilişkinin gereği olarak önemli.

ERGENEKONCULARI BLOKLUYORUM

Ne olduğunda blokluyorsunuz insanları?

Daha ilk cümlesinde Ergenekoncu ve Ulusalcı bir yaklaşım içinde hakaret eden nezaketsizleri blokluyorum. Onlarla geçireceğim vakti daha anlamlı şekilde geçirebilirim. Ama onun dışındaki herkesle diyalog içinde oluyorum.

Takip ettiğiniz insanları neye göre seçiyorsunuz?

Yazdıklarını, ona gelenleri, resmini, konuşma tarzına hepsini görebiliyorsunuz. Mesela Brezilya'dan bir öğretmen var takip ettiğim. Brezilya benim hiç gitmediğim ama merak ettiğim bir yer. Ya da uzun süre göreşemediğim dostlarım var takip ettiklerim arasında. Bana artı değer katacağına inanmış olduklarımı takip ediyorum. Takip edipte anlamsız gelenleri de listemden çıkarıyorum.

HANGİ ÜNLÜ İSİM SAYESİNDE TAKİPÇİLERİ ARTTI?
HABERİN DEVAMI İÇİN DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ...Haberi Yazdır
 
   
   Bu elma her derde deva!
   Güzelliğin izi Kuzey Kore'de
   GÜNCEL06 Ekim 2015552 Kez İzlendi!
   Güzelliğin izi Kuzey Kore'deThe Atlas of Beauty isimli çalışmayla adını duyuran fotoğraf sanatçısı Mihaela Noroc güzelliğin izinden Kuzey Kore'ye de gitti.
   Bir iPhone almak için kaç saat çalışmamız gerekiyor?
   EKONOMİ06 Ekim 20152111 Kez İzlendi!
   Bir iPhone almak için kaç saat çalışmamız gerekiyor?Apple'ın son telefonu iPhone 6S'i almak için kaç saat çalışmak gerekiyor. İşte ülke ülke sıralama...
   Bacakları olmayan sıradışı manken
   YAŞAM06 Ekim 2015
   Bacakları olmayan sıradışı manken5451 Kez İzlendi!
   Adnan Hoca kediciği Gülşah Güçyetmez'in pozları
   MAGAZİN06 Ekim 2015
   Adnan Hoca kediciği Gülşah Güçyetmez'in pozları8890 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...