eposta yazdır zoom+ zoom-

Başbakan'dan Doğu vekillerine ültimatom

Başbakan'dan Doğu vekillerine ültimatom

Başbakan Davutoğlu AK Parti’nin tek vekil çıkardığı illerdeki milletvekillerine “Ankara’ya gelmeyin. Bölgenizde çalışın” talimatı verdi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 25-06-2015 03:28 - Güncelleme: 28-10-2015 02:42

Meclis’te yemin ederek görevlerine resmen başlayan ve dün gruplar halinde parti genel merkezine gelen AK Partili milletvekillerinin ilk mesaisi koalisyon oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu dün ilk grupta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan 18 ilden 42 milletvekili ile bir araya geldi.

Habertürk'ün haberine göre, HDP’nin güçlü olduğu illerin milletvekilleri, koalisyonun CHP ile yapılması halinde “çözüm sürecinin devam edeceği, böylece bölgenin tamamen HDP’ye teslim edilmesinin önüne geçilebileceği” tezini savundu. Erzurum, Malatya, Elazığ gibi illerin milletvekilleri ise AK Parti ile tabanı en uygun partinin MHP olduğunu belirterek MHP ile kurulacak koalisyonun uzun süreli olabileceği fikrini öne sürdü.
Toplantıda Davutoğlu’nun, “Koalisyon ile ilgili ne düşünüyorsanız açıkça söyleyin. Samimi bir şekilde duygu düşüncelerimizi paylaşalım ki çıkan karar da aynı samimiyette olsun. Her parti koalisyona girmek ister ama şartlar kiminle uyuyorsa onunla yapılır. ‘Bizim şartlarımız yok, her koşula evet diyeceğiz’ gibi bir durum söz konusu değil. Bizim de ilkelerimiz, düşüncelerimiz var. Bu bir müzakere süreci olacak” dediği öğrenildi.

Davutoğlu’nun “Bölgedeki oyumuz düşmüş olabilir ama Doğu ve Güneydoğu’nun her yerinde mutlaka olmamız gerekiyor. Bölgede tek olan milletvekilleri Ankara’ya gelmesin, bölgelerinde çalışsın. Önemli görüşmeler olduğunda Meclis’e gelip görevler yapılır. Evinizi Ankara’ya taşımayın, bölgede olun, halkın içinde olun” uyarısı yaptığı da ifade edildi.

MYK TOPLANDI

Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu milletvekillerinin ardından İç Anadolu Bölgesi’nden 52 ve Ege-Akdeniz bölgelerinden 55 milletvekili ile görüştü. Milletvekilleri ile görüşmelerin ardından Davutoğlu başkanlığında Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı yapıldı. Genel Merkez’de düzenlenen toplantı basına kapalı gerçekleşti. Davutoğlu, toplantının ardından kurul üyeleriyle iftarda bir araya geldi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Başbakan'dan Doğu vekillerine ültimatom haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR20 YORUM
  • ak bitlis li 28 Haziran 2015 13:57 sn başkabakanım, bitlis teşkilatının yüzde 80 i hdp olup, yönetimin çoğu hdp li bitlis belediye başkanı ile eski hdp milletvekili h. zenderli oğlu nun akrabalarıdır. araştırabilirsiniz saygılar

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro