eposta yazdır zoom+ zoom-

Başbakan Yıldırım'dan İngiltere mesajı

Başbakan Yıldırım'dan İngiltere mesajı

Başbakan Binali Yıldırım, Four Seasons Park Lane Otel'de İngiltere'deki Türk toplumunun önde gelen temsilcileriyle bir araya geldi. Başbakan burada yaptığı konuşmada İngiltere ile yeni bir dönemin başladığı mesajını verdi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 11-05-2017 00:28 - Güncelleme: 11-05-2017 00:28

Başbakan Binali Yıldırım, "İngiltere, Avrupa Birliğinden bariz bir şekilde ayrışan, Türkiye ile ilişkiler geliştirme yönünde bir döneme girdi. Bu dönemi daha ileriye taşımak, başarılı şekilde sürdürebilmek şüphesiz sizlerle daha kolay olacak. Sizler, bu ülkeyle bağlarımızın gelişmesi için önemli bir görev ifa ediyorsunuz." dedi.

Başbakan Yıldırım, Four Seasons Park Lane Otel'de İngiltere'deki Türk toplumunun önde gelen temsilcileriyle bir araya geldi. Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Buckingham Sarayı'nda York Dükü Prens Andrew ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Özellikle 15 Temmuz sonrası aramızda ciddi soğukluk oluştu. 15 Temmuz'da alçak terör unsurları insanlarımzıın üzerine bombaları her türlü ateşi yaptılar şehitlerimiz gazilerimiz oldu ve insanımız ülkesini vatanını hükümetini korumak üzere Cumhurbaşkanımızın çağrısına tereddüt etmeden meydanlara indi ve göğsünü siper etti alçak saldırıya. Darbecilere ülkeyi teslim etmedi ve adeta bir destan yazdı.

''TÜRKİYENİN İHTİYAÇ DUYDUĞU SESTİ''

Maalesef böylesine bir olay karşısında Avrupa ülkelerinin çoğu sus pus oldu ve hiç bir açıklama yapmadılar. İşte İngiltere bunlardan ayrılan bbir ülkedir ve ilk anda darbe girişimini kınayan demokrasiden yana olduğunu söyleyen Türkiye'nin yanında olduğunu net bir şekilde ortaya koyan bir ülke oldu. Bu o gün ihtiyacımız olan bir sesti ve o olaydan sonra İngiltere ile Türkiye arasındaki ilişkiler başka boyuta taşındı.

Bugün ziyaretimizde ilk olarak Prens Enduro ile bir görüşme yaptık ve çok verimli bir görüşme oldu. Şunu gördük Türkiye ile ilişkileri daha ileri götürmek istiyorlar ve ciddi samimi bir isteği var. Bilhassa AB'den çıkış kararından sonra bizim ikili ilişkileri geliştirmek için yeni mekanizmalara ihtiyaç var.

SAVUNMA SANAYİNDE İŞBİRLİĞİ

Savunma sanayi ile ilgili işbirliğimiz başladı. Şu anda ortak uçak yapımı konusunda TAİ firması ile bir anlaşma yapıldı ve çalışmalar başladı. Enerji alanında bilişim alanında sağlık ve turizm alanında işbirliğimizi geliştirme potansiyelimiz var. İkili ilişkilerimiz gelişince bölgesel ve küresel konularda da fikir benzerliği daha çok artacak.

Özellikle bu noktada İngiltere AB'den ayrışan Türkiye ile ilişkiler geliştirme yönünde bir döneme girdi. Bu dönemi daha ileriye taşımak başarılı şekilde sürdürebilmek şüphesiz sizlerle daha kolaydır. Sizler bu ülke ile bağlarımızın gelişmesi için önemli bir görev ifa ediyorsunuz. O yüzden de bizim sizin her türlü beklentinizi bilmek ona göre politikalar geliştirmek durumundayız.

Ortak değerimiz doğduğumuz havasını soluduğumuz güzelliklerini yaşadığımız memleketimizin dünyada bölgede en iyi konuma gelmesidir bu hepimizin ortak noktasıdır.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Başbakan Yıldırım'dan İngiltere mesajı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • İNGİLTERE Mİİ!!! 11 Mayıs 2017 10:15 NE DÖNEMİYMİŞ,?ORADA DA PYD BÜROSUNUN VARLIĞINI BİLİYORUZ.HEPSİ AYNI AMACA HİZMET EDİYOR.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro