eposta yazdır zoom+ zoom-

Başbakan Yıldırım duyurdu Habur'un batısına

Başbakan Yıldırım duyurdu Habur'un batısına

Başbakan Binali Yıldırım Irak Başbakanı İbadi'nin dünkü ziyaretine ilişkin ayrınları bugün verdi. Yıldırım, Habur'un batısından yeni bir güzergah açılmasını görüştüklerini açıkladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 26-10-2017 13:47 - Güncelleme: 26-10-2017 13:47

Komşu ülkeleri dinlemeyerek halkını ateşe atan Barzani'yi iyice köşeye sıkıştıracak yeni hamleler geliyor. Habur'u bypass edecek hamlenin ana hatlarını Başbakan Yıldırım Çankaya Köşkü'nde açıkladı.

YANLIŞ HESAP ANKARA'DAN BAĞDAT'TAN TAHRAN'DAN GERİ DÖNMÜŞTÜR
Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri ile düzenlenen ortak basın toplantısında, IKBY'nin gayrımeşru referandum sonuçlarını dondurma teklifine ilişkin, "Kuzey Irak yönetimi ne karar alırsa alsın artık, bugün geldiğimiz noktada onların alacağı kararın yaptıkları tahribatı telafi edecek bir sonuç doğurmayacağı aşikardır. Yanlış hesap yapmışlardır. Yanlış hesap da Ankara'dan, Bağdat'tan, Tahran'dan geri dönmüştür. Bundan sonra İran, Türkiye, Irak olarak bölgenin huzuru, güvenliği, terörle mücadele için daha etkin bir çalışma içerisinde olacağız." dedi.

HABUR'UN BATISINA YENİ GÜZERGAHI GÖRÜŞTÜK
İbadi'nin Türkiye ziyaretine ilişkin de yıldırım, şunları söyledi:

"Irak'a ana girişimiz olan Habur kapısı, Halil İbrahim kapısının Irak merkezi idaresine teslim edilmesi konusunda birlikte çalışıyoruz. Tabii bu sınır kapısının kontrolünün Irak merkezi hükümetine geçmesiyle beraber, mevcut güzergah Kuzey Irak'tan devam etmekte ve oradan Kerkük'e, Bağdat'a uzanmaktadır. Onun yanı sıra Habur'un biraz daha batısından, Habur bölgesinden yeni bir güzergahın da açılması konusunu görüştük. Irak tarafı da müspet bakıyor ve bu kapının açılması konusunda da birlikte çalışacağız. Bunun kararını aldık."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Başbakan Yıldırım duyurdu Habur'un batısına haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
KİMDİR ?
Binali Yıldırım
BİNALİ YILDIRIM KİMDİR?

65. hükümette Başbakan olan Binali Yıldırım kimdir ve aslen nerelidir? Binali Yıldırım'ın özgeçmişi şöyle; 1955 yılında Erzincan Refahiye'de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakül

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro