SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

Başbakan Yıldırım ABD'deki kritik görüşmeyi anlattı

Başbakan Yıldırım ABD'deki kritik görüşmeyi anlattı

Başbakan Binali Yıldırım, Beyaz Saray'daki görüşmeye ilişkin Hadi Özışık'ın da aralarında bulunduğu gazetecilerin sorularını cevapladı. Yıldırım, 1 saat 20 dakikalık görüşmenin iki ülke için de çok verimli geçtiğini söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 09-11-2017 22:44 - Güncelleme: 10-11-2017 07:59

Başbakan Binali Yıldırım, Beyaz Saray'daki görüşme için "samimi ve dürüstçe sorunları konuştuk" ifadesini kullandı. Mike Pence ile bölgesel sorunların ele alındığını belirten Yıldırım, muhataplarına Rıza Zarraf ve Mehmet Atilla davalarındaki delillerin hukuki olmadığının izah edildiğini ve bu konuda hassas davranılmasını istediklerini kaydetti. Yıldırım, her iki tarafın 24 saat telefonlarının ulaşılabilir olacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, Beyaz Saray'daki görüşmeye ilişkin uçakta İnternethaber Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık'ın da aralarında bulunduğu gazetecilerin sorularını cevapladı. İşte o açıklamalardan bazı satır başları:

"Doğrusunu isterseniz çok verimli geçti. Samimi ve dürüstçe birbirimizle sorunlarımızı konuştuk. Dolayısıyla şunu söyleyebiliriz İkili konuları bölgesel konuları ele aldık. iki ülke arasındaki son zamanlardaki ilişkilerin ne Türkiye ne ABD'ye bir faydasının olmadığını söyledik.

ABD'DEKİ DAVALARI HATIRLATTI, DELİLLER HUKUKİ DEĞİL DEDİ

Mutlaka siyasetçiler olarak ülkeyi yönetenler olarak daha fazla sorumluluk alarak ilişkileri zedeleyen konuları aradan çıkarmak için düşüncelerimizi paylaştık Burada davalarla ilgili delillerin elde ediliş şekli, ambargo davası bunların hukuki olmadığı, bunları hazırlayanların Türkiye'de yargılandığını, bu şeklide bir yargılamanın sonuçlarının hukukun temel kurallarına aykırı olacağından bahsettik. Gereken hassasiyetin gösterilmesini kaldı ki bu davanın bir ambargo ihlali olarak düşünülmesinin doğru olmadığını söyledik.

Beyaz Saray: İki ülke arasında yeni sayfa açılacak

FETÖ KONUSUNDAKİ ÜST SEVİYEDE HASSASİYET

FETÖ konusunda da somut adım atılmasını istedik. Belgeleri bilgileri verdik. Bizim kanaatimiz bu darbenin arkasında FETÖ var. İadesi için gereken işlemlerin başlatılmasını istiyoruz. Faaliyetlerinin kısıtlanmasını istiyoruz. Bu konuda ülke olarak hassasiyetimizin en üst seviyede olduğunu söyledik.

PENCE TÜRKİYE'DEKİ DAVALARI HATIRLATTI

Buna karşılık rahip davası, konsolosluk çalışanı yargılanmaları gündeme getirildi. Bu davaların seyriyle ilgili tedirginiz dedi Pence, Bunların bir şekilde süreçlerin hızlandırılmasını istedi. Hukuk devleti ilkeleri siz de de bizde de geçerli dedik. Büyük fotoğrafa odaklanmamız lazım. Buradaki hukuki süreçlerin ilişkilerimizi tamiri imkansız hale getirmemesine özen göstermemiz lazım.

İkimizin de hedefi ilişkilerin geldiği noktadan müsbet bir noktaya taşımak. Bu konuda ABD ve Türkiye tarafı da müspet düşünüyoruz.

YPG GERİLİMİ

Her iki ülkenin başkanları arasındaki iyi ilişkilerin uygulamaya yansıması için başkan yardımcısı ve bana önemli işlerin düştüğünü konuştuk. Bölgeyle ilgili Irak'la ilgili ilişkilerin YPG konusunu çok açık bir şeklide konuştuk. Bu konudaki hassasiyetinizi çok iyi biliyoruz dediler. DEAŞ gitti artık ortaklığı bozun dedik. Bunlar bize çok büyük rahatsızlık verdi. Silahlar PKK'ya geçiyor tespitini yaptık. Bu konuda bir şeyler yapmak lazım dedik. 'Hassasiyetini anlıyoruz' dedi. 'Bu ortaklığımız biraz daha devam edecek' dedi. "Silahların kontrolünü daha yakından takip edeceğiz. Sizin bu konudaki hassasiyetini en üst düzeyde takip edeceğiz.

KUZEY IRAK REFERANDUMU

Kuzey Irak'taki referandum konusunda çok güçlü bir irade koydunuz" dedi. "Sağ duyulu davrandınız teşekkkür ederiz" dedi. Merkezi Irak hükümetine daha fazla destek vermenizi bekliyoruz" dedim. Kuzey Irak ile merkezi hükümetin anlaşma sağlaması için sizin de aktif desteğinize ihtiyaç var. Biz zaten gerekeni yapıyoruz" dedi. "Tabii ki katkı veririz" dedik." ifadelerini kullandı.

İsrail'e ziyarete gelecekmiş biz de Türkiye’ye davet ettik. Kızı İstanbul’da bir sene okumuş. Annesi gelmiş ama İstanbul hatıralarını dinlemiş. Ankara'ya gelmiş İstanbul’a gelmemiş.

"24 SAAT TELEFONLAR AÇIK OLACAK"

Sonsuz olarak sürekli karşılıklı diyaloğun devam etmesi ve sorunlara anlık müdahalelerle ihtiyaç duyulduğunda 24 saat görüşmek üzere anlaştık. Telefonlarımız birbirimize açık olacak.

SURİYE ÇAĞRISI

DEAŞ'a karşı mücadelede birlikte hareket edeceğiz Suriye’de daha etkin olun. Bizimle işbirliği içinde olun dedik. 'Cenevre sürecini aktif hale getirin' dedik. Astana insiyatifinin cenevrenin alternatifi olmadığını söyledik. Ateşi düşürmek için bir formül olduğunu anlattık.

ABD İLE YAŞANAN VİZE KRİZİ

Vize konusunda bir kriz yaşandı. İlişkileri çok iyi noktaya getirelim derken vizeler kapandı. Bundan sonra normal seviyesine dönmesini bekliyoruz dedik. Genel atmosfer içerisinde samimiyetle güven çerçevesinde, Bir iradenin oluştuğunu gördük. Bundan sonraki tabii ki takibe bağlı. Ilerlemelieri takip edeceğiz. Başkan yardımcısının Türkiye’ye karşı olumlu bir bakış açısı olduğu izlenimini edindim."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Başbakan Yıldırım ABD'deki kritik görüşmeyi anlattı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR29 YORUM
  • Misafir 10 Kasım 2017 12:25 abd ile dış siyaset;zarrab ve m.atilla nın abd de yargılanması,vize sorunu ve abd çalışanlarının tutuklanması,f.gülen in iadesi gibi davalar ve kısır çekişmeler üzerinde yürütülüyor.akp nin dış siyaset anlayışı bu ise;yandı gülüm ,keten helvası.

    CEVAP YAZ 0 1
KİMDİR ?
Binali Yıldırım
BİNALİ YILDIRIM KİMDİR?

65. hükümette Başbakan olan Binali Yıldırım kimdir ve aslen nerelidir? Binali Yıldırım'ın özgeçmişi şöyle; 1955 yılında Erzincan Refahiye'de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakül

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro