YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 26 Mart 2014 00:00 - Güncelleme: 24 Ekim 2015 16:06

Başarısız Seçim Propagandaları

Sizlere bu defa Recep Tayyip Erdoğan’ı devirmek için başlatılan seçim çalışmalarından bahsedeceğim.

Bunlardan ilki, en son yayınlanan kaset. Başbakan’ın oğlu Burak Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses kaydı. Sevgilisi ile arasında küfürlü konuşmalar, abes itaflar var. Konuşmanın hukuki dayanağı olmadığı gibi, içerik gerçek olsa dahi, tek bir suç unsuru barındırmamakta. Peki neden yayınlandı?

Bu ses kaydı gündeme bomba gibi düşecek, Başbakan’ı istifa ettirecek, bu konuşmalar duyulmasın diye internet kapatılacak, hatta elektrikler kesilecek diyerek herkesi haberdar ettikten sonra, iki sevgili arasındaki küfürlü, ahlaksız konuşmayı yayınladılar. Gerçek olup olmadığını es geçerek soruyorum, bu konuşma neden yayınlandı?

Seçim çalışmalarından bahsetmeye devam edeceğim ama bir şey de eklemek istiyorum. Bugün yapılan bu propaganda, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde daha önce emsali görülmemiş etkinliktedir. Daha önceki yıllarda olmayan kıyasıya bir kavga var. Örneğin Mahmut Efendi Cemaati’nin müridleri Başbakan için miting düzenleyip dua ederken, Fethullah Gülen Cemaatinin her bir mensubu  sokak sokak, kişi kişi İstanbul’da, Ankara’da İzmir’de Antalya’da ve CHP’nin birinci ve ikinci parti olduğu her yerde CHP için oy topluyor. Diğer beldelerde de kim güçlüyse Ak Parti’nin karşısında, onu destekliyor. Yani yerel seçimlerde daha iyi olan adayı değil, iktidarın karşısında güçlü olan adayın yanında cemaat. Öyle ya, iktidar devrilsin de yerine kim gelirse gelsin sloganıyla başarılı olmaya çalışıyorlar.

Bir diğer seçim çalışması da öğrenci yurtlarında, dershanelerde ve cemaat evlerinde. Akrabalarım arasında cemaat evinde kalanlar var. Bir tanesi yeni ayrıldı. Ayrılma sebebi, zorla 5 tane twitter hesabı açtırıp, twit attırmaları. “Ben siyasete girmek istemedikçe, zorla twit attırdılar bana” diyor. Ne kadar önemli ve değerli bir seçime girdiğimizi, cemaat kurumlarında Tayyip Erdoğan hakkında izletilen videolardan sonra anladım. Tekrar edeyim, emsali görülmemiş çaba içerisinde herkes. Ya tamam ya devam der gibi çalışılıyor çünkü.

İki farklı cemaat, ikisinin de gayesi Allah rızası. Öyle ise ikisinin de bu gayreti niye?

Diyorum ya, daha önce görülmemiş bir seçim çalışması var diye.  Ak Parti’li bilgisiz seçmenleri kandırıp, oy pusulasının üzerine Ak Parti’ye evet bastıktan sonra protesto amaçlı CHP’in olduğu yere çarpı koyun diyerek altan alta propaganda yapılıyor. Bir oy, bir oydur. Yeter ki iptal ettirebilelim Ak Parti oylarını. Bunun için sahte Ak Parti twitter hesapları, facebook sayfaları dahi açılmış durumda. Sahi, neden yapıyorlar bunu? Mahmut Efendi’nin hükmettiği holdingler, bankalar, televizyonlar, gazeteler, radyolar yok ama yine de merak ediyor insan,  her iki cemaatin bunca çabası neden ?

Düşünün bu seçime yapılan yatırıma o kadar çok güveniliyor ki, bir tane iş adamları derneği başkanı “Yakın gelecekte kimlerin saklanacak in arayacağını göreceğiz” diyor. İş adamından bahsediyorum, bir siyasetçiden değil.  Bir başkası, sözüm ona köşe yazarı, Erdoğan’ın kabrine insanlar tükrecekler diyebiliyor.Yine bir başka popüler köşe yazarı da Ak Parti kapatılsın diye koca bir yazı yazmış ve utanmadan bunu talep etmiş.  İşte bunların hepsi, seçim propagandasıdır. İtibarsızlaştırma çalışmasıdır.

Mesela Ankara 19.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne Facebook’u kapatma davası açan Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Twitter’ın kapatılması üzerinden hükümeti eleştirerek gençlerin oylarını almaya yönelik seçim çalışması yapabiliyor.

Yine aynı kişi, üzerinde kendi imzası olan Mustafa Sarıgül’ün yolsuzluk dosyalarını parti yönetim kurulunda onaylatarak, partiden ihraç edip, yıllar sonra yolsuzlukla mücade adıyla yine Mustafa Sarıgül’ü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday yapıyor.

Yeter ki bu iktidar kan kaybetsin, partiye almayacağımız isim yoktur. Eski ülkücü Mansur Yavaş’da yoldaşımız olur, memleketteki her dava sonrasında suçladığımız cemaatte kardeşimiz olur, biz bu seçimi alabilelim, şu Tayyip Erdoğan bir devrilsin yeterki”  diyor Kemal Kılıçdaroğlu. İyi de neden?

Yahu gerçekten merak ediyorum. Halkın taleplerini öğrenip, onların isteklerine göre şekillenmek ve siyaset yapmak çok mu zor. Neden daha iyisi olabilmeye çalışmak yerine, daha önde olanı devirmeye çalışıyoruz ki?

Allah aşkına soruyorum. Neden, “Benim bu hukuksuzca dinlemelere, montaj tapelere ihtiyacım yok. Ben Tayyip Erdoğan’ı yasal zeminde yeneceğim. Milletin desteğini alıp, beğenisini kazanıp, gönlüne girerek bunu yapacağım”  diyemiyorsun Kılıçdaroğlu?

twitter.com/umitsamimi
facebook.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Başarısız Seçim Propagandaları yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro