eposta yazdır zoom+ zoom-

Barzani'nin referandumu öncesi ABD'den kritik uyarı!

Barzani'nin referandumu öncesi ABD'den kritik uyarı!

Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin 25 Eylül'de yapacağı referandum öncesi ABD'den kritik bir uyarı geldi. Irak'taki ABD vatandaşlarından çıkabilecek karışıklığa karşı tedbirli olmaları istendi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 24-09-2017 12:38 - Güncelleme: 24-09-2017 12:38

ABD Bağdat Büyükelçiliği, referandum sırasında olabilecek olaylardan dolayı vatandaşlarını uyardı. Büyükelçilik vatandaşlarına, merkezi hükümetin Bağdat'a karşı çıktığı Kuzey Irak'taki Kürt makamlarının planladığı bağımsızlık referandumu sırasında karışıklığın olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Büyükelçiliğin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Irak'taki ABD vatandaşlarını, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de bağımsızlık referandumunu düzenlemesi halinde çıkabilecek muhtemel karışıklığa karşı uyarıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Olası bir duruma karşı, ABD'nin Irak'taki diplomatik misyonunun sınırlanacağı bilgisine yer verilen açıklamada, "Özellikle ABD vatandaşları, Irak merkezi hükümeti ve Kürdistan Bölgesi arasındaki tartışmalı bölgelerde seyahat etmekten kaçınmalıdır." uyarısı yapıldı.

IKBY'DEKİ TARTIŞMALI REFERANDUM KARARI

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle bir araya geldikten sonra 25 Eylül'de Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde referandum yapacaklarını duyurmuştu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, IKBY'nin tek taraflı referandum kararının "anayasaya aykırı" olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını söylemiş, Irak Federal Mahkemesi de aynı gerekçeyle referandumun geçersiz olduğuna ve durdurulmasına karar vermişti.

ABD ise büyük tartışmalara neden olan referandum kararı hakkında "seçilen yolun çok riskli olduğunu" kaydederek kararın ivedi bir şekilde iptal edilmesini istemişti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Barzani'nin referandumu öncesi ABD'den kritik uyarı! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • a7ts8ırkt 24 Eylül 2017 19:21 KESİNLİKLE VURULACAK, SEÇİMDE CANLI BOMBALAR ETKİLİ OLACAK,, BARZANİ CANLI BOMBALARI İLE KENDİ HALKINI VURACAK YÜZLERCE KİŞİ ÖLECEK BELKİ DE GAZ KULLANILACAK..

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro