eposta yazdır zoom+ zoom-

Barzani'den son dakika referandum açıklaması

Barzani'den son dakika referandum açıklaması

Mesud Barzani'den referandumla ilgili son dakika açıklaması... Bağımsızlık konusunda görüşmelere hazır olduğunu ifade eden Barzani referandumdan geri adım atmadı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 22-09-2017 17:50 - Güncelleme: 23-09-2017 00:41

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, üç gün sonra yapılması planlanan 25 Eylül referandumunun ertelenmesi için vaktin kalmadığını belirterek, artık bunun için çok geç olduğunu söyledi.

Barzani, Erbil kentindeki son "referanduma evet" mitinginde yaptığı konuşmada, "Referandumun ertelenmesi için gece-gündüz baskıya maruz kalıyoruz. Biz başarısızlığa uğrayan geçmişe dönmeyeceğiz. Görüşmelere çok ciddi ve açık bir zihniyetle ancak 25 Eylül'den sonra hazırız. Artık çok geç ve referandumun ertelenmesi için vakit kalmadı. Buradan söylüyorum, kendimi halkım karşısında utandıracak birisi değilim." ifadelerini kullandı. 

Barzani, "Referandum sınırların çizilmesi, emrivaki fikirlerin dayatılması değil ancak bağımsızlık isteyen bir halkın tercih ettiği yoldur. 25 Eylül'den sonra sınır, petrol, doğal gaz ve tartışmalı bölgeler konusunda görüşmelere açığız." dedi. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) referandum hakkında yaptığı açıklamaya da değinen Barzani, "DEAŞ'a karşı verilen mücadele önceye kıyasla daha da yoğunlaşacaktır." diye konuştu. 

IKBY Başkanı ayrıca, "tehditlere ve cezalandırmalara" ilişkin ise yanıtının ise "100 yıldır cezalandırılıyoruz. Acaba yetmiyor mu bu kadar cezalandırma." şeklinde olduğunu ifade etti. 

IKBY'DEKİ TARTIŞMALI REFERANDUM KARARI 

Barzani, 7 Haziran tarihinde siyasi partilerle bir araya geldikten sonra 25 Eylülde Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde referandum yapacaklarını bildirmişti. 

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, IKBYnin tek taraflı referandum kararının anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek sonucu tanımayacaklarını söylemişti. 

ABD ise, büyük tartışmalara sebebiyet veren referandum kararı hakkında seçilen yolun çok riskli olduğunu belirterek, kararın ivedi bir şekilde iptal edilmesini istemişti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Barzani'den son dakika referandum açıklaması haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR21 YORUM
  • Misafir 23 Eylül 2017 15:33 Ordu Kuzay Irak' a. Orası Türkiye topraklarına katılmalıdır.

    CEVAP YAZ 3 7

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro