eposta yazdır zoom+ zoom-

Barzani: Referandumu ancak bu şekilde erteleriz

Barzani: Referandumu ancak bu şekilde erteleriz

IKBY Başkanı Mesud Barzani, referandumun yerini tutacak bir alternatif sunulmadığı takdirde 25 Eylül referandumunu ertelemenin imkânsız olduğunu belirtti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-09-2017 18:53 - Güncelleme: 20-09-2017 00:22

Barzani, Erbil'in Soran ilçesinde katıldığı "evet" mitingindeki konuşmasında, "Referandumu sadece 'Bakın referandum düzenliyor' diye yapmıyoruz. Referandumdan amacımız, tüm dünyaya bağımsızlık istediğimizi belirtmek içindir." dedi.

Referandumun ertelenmesi konusuna değinen Barzani, "Her zaman bunu söyledik: Eğer referandumun yerini tutacak bir teklif sunulursa hiç problem değil, ancak referandum gibi bir alternatif yoksa bunun ertelenmesi imkânsızdır." diye konuştu.

Türkiye'den Barzani'ye son teklif: Garantör oluruz

Sorunlarının uluslararası toplumla değil sadece Bağdat'la olduğunun altını çizen Barzani, 25 Eylül referandumunu ertelemenin ancak merkezi yönetimle referanduma denk bir anlaşma yapılmasına bağlı olduğuna dikkati çekti.

IKBY Başkanı, "Bağdat ile sorunları çözmemiz lazım. Bu da, şöyle olabilir: Erbil ve Bağdat arasında, referandumun yerini tutacak ikili bir anlaşma yapılıp ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklenir ve yerine getireceğine dair garanti verilirse, o zaman referandumun alternatifi olur. Ancak size gerçeği söylemem gerekirse Bağdat bu konuda istenilen şekilde adım atmış değil." ifadelerini kullandı.

Barzani, iki-üç gün içinde referandumun ertelenmesine karşılık teklifin sunulması halinde 25 Eylül'de kutlama yapacaklarını, aksi takdirde referandum için sandık başına gideceklerini söyledi.

Somut garantiler istediklerini dile getiren Barzani, şunları kaydetti:

"Geçmiş yıllarda çok acı tecrübelerimiz oldu. Sözle verilen garantilere güvenmiyoruz. Teklifin çok iyi bir dille yazılıp hiçbir ihtilafa yer verilmemesi lazım. Bağdat ile diyaloğumuz artık bütçenin gönderilmesi veya filan bakanlığın verilmesi şeklinde değil. Bu süreci geçtik. Bağımsızlık istiyoruz."

Irak'ta neler oluyor son dakika Kerkük Valisi Necmeddin Kerim kararı

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Barzani: Referandumu ancak bu şekilde erteleriz haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR26 YORUM
  • salih 20 Eylül 2017 16:33 vatandaşımız ve yöneticilerimiz işin ciddiyetini anlamıyor ya da anlamazdan geliyor... Referandum Sürpriz Değil, Fiili Durumun İlanıdır... Bir yandan ABD, İsrail desteği diğer yandan; Yılllardır sarfedilen "Kerkük kırmızı çizgimizdir" sözlerine rağmen, Kerkük tapu ve nüfus kayıtları peşmerge tarafından yakıldığında sessiz kalınması, Yıllardır "Irak'ın kuzeyi" yerine "Kuzey Irak" tabirinin kullanılması suretiyle fiili durumun (zımnen) tanınması, Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin en üst düzeyde resmi kabul görmesi, (sözde) bayrağının göndere çekilmesi, Bazı yetkililerin "Devlet kurmak Barzani'nin hakkı, bu bizim aleyhimize değil, lehimize bir durum" sözleri, Barzani'nin "25 Eylül'de referandum yapacağız" açıklaması (8 Haziran 20017), müteaddit kararlı açıklamaları ve üzerinden 3,5 ay geçen süreç .... Allah Devletimiz ve Milletimizi Korusun (amin)

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro