eposta yazdır zoom+ zoom-

Balkon konuşmasının şifreleri: Aslında ne dedi?

Balkon konuşmasının şifreleri: Aslında ne dedi?

12'nci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim gecesi yaptığı balkon konuşmasının detayları yeni Türkiye politikasının izlerini sürüyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 10-08-2014 21:46 - Güncelleme: 27-10-2015 15:32

Başbakan , halkın oylarıyla seçilen ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde salt oy çoğunluğuyla zafer kazandı ve Ankara'daki genel merkezde artık alışıldık hâle gelen balkon konuşmasını yaptı.

Balkon konuşmaları, Erdoğan'ın başbakanlık yaptığı 12 yılda gelecekteki politikalara ışık tuttu ve analistler tarafından çok kez incelendi.

Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında sert söylemler kullanan Erdoğan, balkon konuşmasında, Türklere, "Yeni Türkiye'yi" kucalama ve "Eski tartışmaları Eski Türkiye'de bırakma" çağrısında bulunarak daha yumuşak bir tutum sergiledi.

Wall Street Journal Türkiye'de yayınlanan analize göre, birlik çağrısı dışında, işte Erdoğan'ın balkon konuşmasından önemli noktalar:

- Türkiye'nin aktif Ortadoğu odaklı dış politikası, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun çizdiği şekilde devam devam edecek. Erdoğan, "Sadece Türkiye değil, bugün Bağdat'ta İslamabad'da Beyrut, Saraybosna Üsküp de kazanmıştır. Bugün Şam, Halep, Hama, Humus, bugün Ramallah, Nablus, Gazze, Kudüs de kazanmıştır" dedi.

- Erdoğan, halkın oylarının kendine verdiği görevle, ister gündelik politikaya günlük müdahaleler ister anayasayı değiştirerek olsun, güçlü ve aktif bir cumhurbaşkanı olacak. "Cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçmesiyle, halk ve Çankaya arasındaki tüm engeller de kalkmış oldu. Çankaya ve halk ile bütünleşmiştir." Mevcut sistemde parlamento, halkın iradesini temsil ediyor ve cumhurbaşkanı, devletin sembolik başkanı olarak görülüyor.

- Erdoğan, 1980 askeri darbesini yapanların hazırladığı anayasanın değiştirilerek, yeni bir Anayasa yapılması için bastıracağının da sinyalini verdi. Recep Tayyip Erdoğan, muhalefete engelleyici tutumuna dair kendi iç muhasebesini yapması ve değişiklikler için birlikte çalışma çağrısında bulundu. Erdoğan, Parlamento'da AK Parti'nin ezici çoğunluğuna rağmen, yeni Anayasa'nın hazırlanması için oluşturulan komisyonda, AK Parti ve muhalefet partilerinen eş sayıda üyenin olduğunu vurgulayarak, "Ne yazık ki başarılı olamadık. Neden? Çünkü uzlaşma olmuyordu" dedi.

- Erdoğan ayrıca Kürtlerler yürütülen barış sürecinin devam edeceğinin ve anayasada Kürtlerin temel taleplerinin de yer alması için gücünü kullanacağının sinyalini verdi. AKP hükümeti, PKK ile 30 sene savaşılmasının ardından barış sürecine başladı. Resmi dil ve Türklük vurgudu gibi konularda değişiklik yapılması, muhalefetin sindirmesi en zor olan talepler. Mevcut Anayasa'da Türkçe tek resmi dil olarak kabul edildiği gibi, tüm vatandaşlar da Türk olarak adlandırılıyor. Erdoğan, konuşmasında, etnik kökene atıfta bulunan "Türk" kelimesini kullanmamayı tercih ederek, tüm vatandaşların "Türkiyeli" olduğu vurgusunu yaptı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Balkon konuşmasının şifreleri: Aslında ne dedi? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR25 YORUM
  • M Tercan 12 Ağustos 2014 18:47 Basiret lazım. Amerika, İsrail, başta olmak üzere, ülkemizin ilerlemesini ve gelişmesini istemeyenler içten ve dıştan çalışıyorlar. İçerde bulunan piyonlarını istedikleri gibi yönlendiriyorlar. Karşılarında sadece imam hatipli uzun adam ve ona inanan milleti var. Her türlü iftirayı atmak serbest. Ama hiç bir kanıtları yok. Hep iftira hep varsayım. 2yıl dinledikleri adamın en ufak bir yanlışını ögrenseler yanına bırakırlarmı acaba. Dikkat et chp nin başını nasıl yediler. Müslüman olmak sorumluluk gerektirir.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Recep Tayyip Erdoğan
RECEP TAYYİP ERDOĞAN KİMDİR?

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı.

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro