eposta yazdır zoom+ zoom-

Bakanlıktan flaş açıklama: Et adı altında başka ürünler satıyorlar!

Bakanlıktan flaş açıklama: Et adı altında başka ürünler satıyorlar!

Piyasada yediğimiz et ve köftelerle ilgili bakanlıktan uyarı geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı et fiyatlarının artması ve denetim yetersizliği nedeniyle bazı işletmelerin et adı altında başka ürünler sattıklarını açıkladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 14-11-2017 09:45 - Güncelleme: 14-11-2017 09:45

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanlığı, ucuza et satan işletmelerin yeterince denetlenmediği için et adı altında başka ürünler sattığını belirledi. Bakanlık özellikle piyasada satılan köftelerin yapımına dikkat çekti. Denetim yetersizliği sebebiyle sağlıksız ürünlerin satıldığı belirtildi. Ayrıca et fiyatlarının yüksek olması nedeniyle de işletmelerin kaliten taviz verdiklerinin altı çizildi.

Hamburger, pizza ve piknik işletmelerinde satılan ürünlerde en fazla kullanılan girdi maddesinin et olduğu belirtilen raporda sektörle ilgili şu görüşlere yer verildi: “Etlerdeki kalite farklılıkları ve özellikle köftenin içeriğinde kullanılan etin mahiyeti hem tüketici hem de esnaf için önemli bir konudur.

KÖFTEYE DİKKAT

Satılan köftenin ve etin kalitesi, işletmeden işletmeye değişmektedir. Özellikle köfte yapımında kullanılan ürünlerin yeterince denetlenmemesi, sağlıksız ürünlerin satılmasına sebebiyet vermektedir. Bazı işletmeler dondurulmuş hazır ürünler kullanmakta bazı işletmeler ise günlük üretim yapmaktadır.

ET ADI ALTINDA BAŞKA ÜRÜNLER YEDİRİYORLAR

Et ve et ürünleri konusunda diğer bir konu et fiyatlarının yüksek olması sonucu ucuza ürün satan işletmelerin kaliteden taviz vermesidir. Ucuza satmak isteyen bazı işletmeler, bu konuda yeterince denetim olmaması sebebiyle et ürünleri adı altında başka ürünler satmaktadır. Buna bağlı olarak sektörde üretimin ete bağlı olmasından dolayı et fiyatlarının artmasına bağlı olarak maliyet sorunları yaşandığı, kayıt dışı işletmelerin çoğaldığı, donmuş et ürünleri kullanan işletmelerde kalite sorunları ortaya çıktığı belirlendi.”

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Bakanlıktan flaş açıklama: Et adı altında başka ürünler satıyorlar! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR12 YORUM
  • Tatar Ramazan 14 Kasım 2017 10:35 Brader ne yapalım biz mi denetleyelim.Sen bakanlık olarak denetimi yapma sonra saçma sapan açıklama yap.Sanki yetki bizde.................

    CEVAP YAZ 0 5

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro