29 Mart 2015
 • İstanbul
  15°C

   
 • Ankara
  15°C

   
 • İzmir
  17°C

   
Piyasalar
 • Dolar2,61
 • Euro2,84
 • Altın100,11
 • İmkb80894,15

POLİTİKA

Güncelleme :03-02-2013 14:44|Haber Tarihi :03-02-2013 14:440 Yorum

Bakan Muammer Güler'den barış mesajı!

Bakan Muammer Güler'den barış mesajı! Bakan Muammer Güler'den barış mesajı! Bakan Muammer Güler'den barış mesajı!

İçişleri Bakanı Muammer Güler, ''Çözüm süreci acılarımızın, travmalarımızın ve öfkelerimizin değil; umutlarımızın, sabrımızın ve geliştirdiğimiz politikalarımızın yön verdiği süreç olacaktır'' dedi.

Güler, özel uçakla geldiği Mardin Havaalanı'nda, Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, İl Emniyet Müdürü Derviş Kara, AK Parti İl Başkanı İbrahim Fide, partililer ve çok sayıda vatandaş tarafından çiçeklerle ve halk oyunları ekibinin gösterisiyle karşılandı. İzdiham yaşanan karşılamada, Bakan Güler kendisine verilen güvercinleri uçurdu.

Bakan Güler, daha sonra konvoy eşliğinde geçtiği Mardin Valiliği önünde kendisini karşılayan kalabalığa hitap etti. Güler, burada yaptığı konuşmada, terörün Türkiye'nin ayağına pranga gibi yerleştiğini ancak bunu en kısa sürede çözme gayretinde olacaklarını belirtti.

SAMİMİYET TESTİNDEN GEÇİYORUZ

Terörle mücadelenin kesintisiz süreceğini vurgulayan Güler, ''Türkiye'nin huzurunu, bütünlüğünü bozmaya yönelik her türlü hareket, karşısında Türkiye Cumhuriyeti devletini bulacaktır, vatandaşlarımızı bulacaktır. Bunu özellikle belirtiyorum. Yıllardır süren bu sorunun çözümü konusunda da hükümetimiz önemli bir iradeyi ortaya koymuştur. Herkesin elini taşın altına koymasını bekliyoruz. Samimiyet testinden geçilen bir dönemdeyiz. Samimi olan, bu işin çözümüne katkı verecek olan herkesin katkısını almak zamanıdır. Bunu da inşallah uygulamalarda göreceklerdir'' dedi.

''Elbette ki farklılıklarımız, çeşitliliğimiz zenginliğimizdir. Bu zenginliğimizi bir ayrıştırma aracı olarak kullanmak isteyenlere karşı bizim ortaya koyduğumuz en önemli reçete milli birlik ve kardeşlik projemizdir'' diyen Güler, farklılıklar üzerinden toplumu birbirine düşürmeye çalışanlara inat, bölge insanının daha fazla kardeşlik, birlik ve beraberlikle bu arayışa karşı net cevabını ortaya koyduğunu ifade etti.

TÜRKİYE İÇİN GECE GÜNDÜ ÇALIŞACAĞIZ

Hükümetin toplum olarak birlikte, huzur barış ve güven içinde yaşama çabasının bulunduğunu anlatan Güler, sorunların doğru tespitini, hatalardan ders çıkarmayı ama demokratik değerleri de en geniş çerçevede yaşama geçirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

İnsanı en önde tutan birey odaklı, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir hizmet felsefesini amaçladıklarına işaret eden Güler, ''Milletimizin teveccühünü, artan bir oy desteğiyle kazanan hükümetimiz, geçmişte sözü bile edilemeyecek, düşünülemeyecek birçok reformu, değişimi gerçekleştirdi. O nedenle demokratik anlamda bizim son yıllarda ürettiğimiz projeler şimdiye kadar düşünülemeyen projelerdi. Ancak bunu tabii ki demokrasiyi bütün standartlarıyla daha ileriye götürmek anlamında çabalarımızın devam edeceğini bilmenizi istiyorum. Kaosun olmadığı, herkesin hukukunun korunduğu bir Türkiye için gece gündüz demeden ve sizlerle beraber çalışacağız. Tekrar ediyorum, farklılıklarımızı ve çeşitliliğimizi özgürce yaşamak, güven toplumu olmanın en önemli vasıflarından biridir. Huzur ve güven toplumu olabilmenin en önemli şartlarından birinin de korkunun olmamasıdır. İçişleri Bakanlığı olarak amacımız 76 milyon insanımızın, korku tehdit ve kaostan uzak huzur ve güven içinde yaşamasını sağlamaktır'' şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Terör sorununun çözümünde akan kanın durması, anaların gözyaşlarının dinmesi ve herkesin birlik içinde ve kardeşçe yaşadığı bir toplumu inşa etme sürecinde bulunduklarına değinen Bakan Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İçişleri Bakanlığı olarak bu sürecin en sağlıklı şekilde sürdürülmesi için her türlü çalışmayı insanüstü bir gayretle yapacağız. Çözüm süreci acılarımızın, travmalarımızın ve öfkelerimizin değil, umutlarımızın, sabrımızın ve geliştirdiğimiz politikalarımızın yön verdiği süreç olacaktır. Sayın başbakanımızın defalarca ifade ettiği gibi biz istikbalimizi acılar üzerinde değil umutlar üzerinde inşa edeceğiz. Bu sürece yani çözüm sürecine olumlu katkı yapmak isteyen herkes buyursun gelsin hepsine kapımız açıktır. Biz bu ülkede daha fazla demokrasi, daha fazla hukuk, daha fazla refah istiyoruz ve hükümet olarak da bunun mücadelesini veriyoruz.

UZUN VE RİSKLİ BİR SÜREÇ

Elbette ki bu süreci sabote etmeye,bu süreci kendi açısından pazarlık terazisine çevirmeye çalışanlara karşı da tabii ki hukukun diliyle gerekli cevap verilecektir. Elbette bu süreçte hem terörün devam etmesi hem silahlı mücadelenin devam ettirilmesi asla kabul edilecek durum değildir. Bu nedenle vatandaşların birlik ve beraberliğine yönelik her türlü silahlı tehdit, karşısında elbette Türkiye Cumhuriyeti devleti, hükümeti ve kurumlarını görecektir. Bu sürecin uzun ve riskli olduğunun ve terör ekonomisi paydaşlarınca bunun sabote edileceğini biliyoruz bunun farkındayız. Çözüm sürecinin aksamadan yürütülmesi adına bir taraftan farklı boyutlarda çalışmalar yürütülürken diğer taraftan da şiddeti ve silahı çözüm aracı olarak görenlere karşı da tavizsiz mücadeleye devam edilecektir.

Güvenlikçi politikalar değil ülkemizin huzur ve refah sürecini güvence altına alan politikalara ağırlık veriyoruz. Demokrasiden ve hukuktan asla taviz vermeyeceğiz. Ama özgürlüğü başkalarının yaşam haklarının ihlal edilmesi olarak görenlere karşı da yine hukukun diliyle cevap vereceğiz. Özgürlükler esastır ancak özgürlükler başkalarının yaşam hakkını ihlal etmemelidir.

Bu süreç sonunda mutlaka Türkiye karlı çıkacaktır. Birlikten ve beraberlikten rahatsız olan varsa elbette ki kaybedenler safında olacaktır.''

BARIŞ GÜVERCİNLERİ UÇURULACAK

Herkesin samimi, sağduyulu ve sabırlı bir şekilde bu sürece sahip çıkması ve üzerine düşen görevi ifa etmesi gerektiğini de belirten Bakan Güler, sözlerini şöyle tamamladı:

''Göreve başladığım zaman barış güvercinlerinin uçurulması gündeme geldi. Ben barış güvercinlerinin barış ortamında rahatça uçabileceğine inanıyorum. Yani biz barış ortamını tesis etmeliyiz ki barış güvercinleri rahatça uçabilsin. Çünkü sadece barış güvercinlerini uçurma meselesi değildir mesele, burada kendim ifade ediyorum daha önceki demeçler başka ağızlardan verilen demeçlerdi. Barış güvercinlerinin uçabileceği barış ortamını sağlamaktır bizim için asıl olan. Önemli olan o barış ortamını, o kardeşlik ortamını, o birlik ortamını geliştirmektir.''

Kaynak: Haber Kaynağı


Haberi Yazdır
 
   
   Bu elma her derde deva!
   En pahalı 20 Apple uygulaması
   BİLİM/TEKNOLOJİ28 Mart 20154461 Kez İzlendi!
   En pahalı 20 Apple uygulamasıAppStore'daki en pahalı 20 mobil uygulamayı sizler için derledik.
   Suda yaşayan insanlar
   YAŞAM28 Mart 20154716 Kez İzlendi!
   Suda yaşayan insanlarEndonezya'nın güneyindeki Borneo adasında denizin içinde yaşayan ve su çingeneleri ilk kez görüntülendi.
   Bu kızlara dokunmak yasak
   YAŞAM28 Mart 2015
   Bu kızlara dokunmak yasak11387 Kez İzlendi!
   Özge Borak ayrılık hakkında konuştu
   MAGAZİN28 Mart 2015
   Özge Borak ayrılık hakkında konuştu4649 Kez İzlendi!
   Geçmişin unutulmayan ilginç olayları
   YAŞAM28 Mart 2015
   Geçmişin unutulmayan ilginç olayları13650 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...