eposta yazdır zoom+ zoom-

Bakan Albayrak'tan büyüme rakamlarıyla ilgili ilk yorum

Bakan Albayrak'tan büyüme rakamlarıyla ilgili ilk yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin ikinci çeyrekte 5.2 büyümesiyle ilgili, "Rakamlar ekonomik dengelenme sürecinin başladığını göstermektedir" değerlendirmesini yaptı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 10-09-2018 11:54 - Güncelleme: 10-09-2018 11:54

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 2. Çeyrek GSYH Büyümesine İlişkin yazılı açıklama yaptı. İşte Bakan Albayrak'ın 2018 Yılı 2. Çeyrek GSYH Büyümesine İlişkin Değerlendirmesi;

"TÜİK tarafından bugün açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2018 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 5,2 oranında büyüme kaydetti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH büyümesi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 oranında gerçekleşti.

DENGELENME SÜRECİNİN BAŞLADIĞINI GÖSTERİYOR
İkinci çeyrekte büyüme, tüketim ve yatırımdaki ılımlı yavaşlamaya rağmen iç talep kaynaklı olmaya devam etmiştir. Bununla birlikte, güçlü ihracat ve turizm gelirlerindeki yüksek performans net dış talebin büyümeye pozitif katkı vermesini sağlamıştır. Bu durum, ekonomi politikalarımızdaki temel hedeflerimizin başında gelen, ekonominin dengelenme sürecinin başladığını göstermektedir. Yine aynı şekilde büyümede temel hedef olan ihracata dayalı büyüme istikametinde ilerlendiğini de ortaya koymuştur.

Öncü göstergeler, üçüncü çeyrekten itibaren iç talepteki yavaşlamanın belirginleştiğine işaret etmektedir. Yılın geri kalanında ithalat talebinin düşmesi; ihracat ve turizm gelirlerindeki devam eden güçlü seyir ile net dış talebin büyümeye yüksek oranda pozitif katkı sağlaması beklenmektedir.

Son dönemde finansal koşullarda ortaya çıkan sıkılaşma ve piyasalarımızda yaşanan dalgalanma temelde enflasyon ve cari açık alanlarındaki kırılganlıklarımızla daha kararlı mücadele etmeyi ve makroekonomik dengelenme politika setini oluşturmayı gerektirmektedir.

ENFLASYON VE CARİ AÇIK ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ
Enflasyonla topyekûn mücadele ve cari açığın sürdürülebilir düzeylere düşürülmesi bu dönemdeki öncelikli hedeflerimizdir. Yapısal reformlarla desteklenen maliye politikasındaki sıkı duruş ve makroekonomik dengelenme politikası büyümeyi orta vadede daha sağlıklı bir patikaya getirecektir. Bu büyümenin getirdiği refahın adaletli paylaşımı, sahip olduğumuz nitelikli insan kaynağı ve güçlü toplumumuz ile gerçekleşecektir.

Türkiye'nin 2018 ikinci çeyrekte ne kadar büyüdüğü belli oldu

 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Bakan Albayrak'tan büyüme rakamlarıyla ilgili ilk yorum haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR19 YORUM
  • Misafir 10 Eylül 2018 18:39 Nihat zeybekci gerçekçi konuşuyordu azda olsa şimdi körler sağırlar birbirlerini ağırlar hesabı.Parası olan için ekonomi iyi olan garibana oluyor yine.

    CEVAP YAZ 0 10
KİMDİR ?
Berat Albayrak
BERAT ALBAYRAK KİMDİR?

Berat Albayrak, Enerji Bakanlığı'nın ardından yeni kabinede 9 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Peki Berat Albayrak aslen nereli, Erdoğan'ın kızı olan eşi kimdir? 21 Şubat 1978 yılında dünyaya gelen Berat Albayrak asl

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro