YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 05 Eylül 2017 09:08 - Güncelleme: 05 Eylül 2017 09:08

Bağımsızlık referandumu

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi 25 Eylül 2017 tarihinde kendi özerk bölgelerinde ve ilaveten Kerkük şehrinde bağımsızlık referandumu yapma kararı aldı.

Bağımsızlığın kelime anlamı hiçbir şeye ve hiç kimseye bağlı olmamaktır. Peki referandum sonrası sınırları yeniden çizilen bölge gerçekten de hiçbir şeye ve hiç kimseye bağlı olmadan var olabilecek mi?

Konuyu Ermenistan örneği üzerinden ele alalım. Kağıt üzerinde bağımsız olan Ermenistan’ın komşuları doğuda Azerbaycan, hemen üzerinde Gürcistan, aşağısında İran ve batısında Türkiye’dir. Deniz yolu bulunmamaktadır ve düşman olarak tanımladığı iki ülkenin arasında sıkışmış durumdadır.

Gayrisafi milli gelirleri 26 milyar dolar civarında, kişi başına düşen GSYIH ise 3 bin 600 dolar kadar.

Rusya’nın uydu devleti diyebiliriz Ermenistan’a. Rus yöneticilerin aldığı hiçbir kararın dışına çıkamaz haldeler.

Sebebi ise gayet açık.

Yüzlerce yıldır birlikte yaşadıkları milletlere karşı emperyalist kuvvetlerin desteğini alarak “Büyük Ermenistan” hayali ile isyan ettiler, ayaklandılar. Emellerini Birinci Dünya Savaşı’nın oluşturduğu boşluktan yararlanarak barışçıl yöntemler yerine şiddet kullanmayı tercih ederek gerçekleştirmeye kalkıştılar. Sonucunda Türklerle, Kürtlerle, Rumlarla ayrı düştüler fakat bugün hala bu milletlerin arasında yaşamaya devam etmek zorundalar.

Rusya’ya rağmen alacakları ilk aykırı kararda büsbütün zayi olacaklarını bildikleri için, bağımsız politika uygulamaya teşebbüs etme cüretleri dahi bulunmamaktadır. Bu sayede Rusya Ermenistan’ı vali atamışçasına yönetir. Adeta kukla gibidirler. Rusya’dan izin almadan Ermenistan’da sıradan bir ihale kazanmak dahi neredeyse mümkün değildir.

Ermenistan’a bağımsız ülke diyebilir miyiz?

Kendi silahını üretemeyen, kendi ekonomisini oluşturamayan, ticaret yapamayan ve komşularıyla ilelebet sürecek düşmanlığa terk edilmiş bir ülke bağımsız olabilir mi?

Sözde Büyük Ermenistan’ı Ermeni çetelere vaat edenlerin amacı Ermenilerin çıkarlarını savunmak mıydı?

Bugün benzer durum Kürtler için de geçerli. Irak’ın geri kalanını, İran’ı ve Türkiye’yi kendisine düşman ederek bir referanduma gitmesi, Kürtleri bağımsız yapmaz. Aksine daha da bağımlı hale getirir. Muhtaç duruma düşürür.  Akdeniz kıyısında bir Kürt şehri olsaydı, belki komşularına olan hamaset daha az önemli hale gelebilirdi fakat böyle bir durum mevcut değil.

Kaldı ki bölge petrolünün rahatlıkla sömürülebilmesi için birbirini asla yenemeyecek ve sürekli çatışacak iki silahlı Kürt grubu üzerinden bu süreç işletiliyor ki bunlardan biri Avrupa Birliği’nin ve Amerika’nın terör örgütü listesinde.

Yerli olmayan unsurlar, coğrafya dışından hazırlanan politikalar şimdiye kadar bu topraklara ne huzur, ne refah ne de mutluluk getirdi. Aynı unsurlara güvenerek, asırlarca devam edecek nifak tohumlarını atmak, bu topraklarda binlerce yıl kardeşçe yaşayan halkların dostluğuna ihanettir.

Bundan kaçınmak gerekir,

Vesselam
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Bağımsızlık referandumu yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • çetin 05 Eylül 2017 21:27 Tebrikler, duygulardan arındırılmış mantık çerçevesinde ele alınmış harika bir yazı

    CEVAP YAZ 0 3
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro