eposta yazdır zoom+ zoom-

Bağımsız Kürdistan referandumu sonuçları ne çıktı?

Bağımsız Kürdistan referandumu sonuçları ne çıktı?

KÜRDİSTAN için yapılan bağımsızlık referandumu sonuçları belli oldu. Kuzey Irak bağımsızlık referandumunda yüzde 91 oranında evet oyu çıktı. Mesud Barzani referandum sonrasınrda ortalarda görünmezken resmi sonuçlar 3 gün sonra ilan edilecek.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 25-09-2017 17:18 - Güncelleme: 26-09-2017 08:10

Kürdistan referandumu sonuçları resmi olarak 3 gün sonra açıklanacak. Gayri resmi olarak Mesud Barzani'ye yakın Rudaw sitesinde yayınlanan sonuçlara göre referanduma katılım yüzde 72 oranında oldu. Bağımsız Kürt referandumunda evet oyları yüzde 91.83, hayır oyları yüzde 8.17 çıktı.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin silahların gölgesinde gerçekleştirdiği referandumda sandıklar saat 21.00'dan itibaren açılmaya başlandı. İlk 200 bin oyun sayımı kısa sürede gerçekleşirken, Erbil yönetimi uzun süre sonuçlara ilişkin açıklama yapmadı. Kürt sitesi rudaw üzerinden açıklanan son sonuçlara göre evet ve hayır oy oranları şu şekilde;

KATILIM ORANLARI AÇIKLANDI
Kuzey Irak'taki referandumda katılım oranları da açıklandı. Kürt yönetimine yakın kaynakların iddiasına göre Kerkük'te referanduma katılım oranı yüzde 78 olarak açıklandı. İşte şehirlere göre katılım oranları:

Erbil: %84
Duhok: %90
Kerkük: %78
Ninova Ovası: %80
Hanekin: %92
Akre: %94
Gulala: %78
Zaho: %94Karatepe: %62
Cebare: %76
Soran: %86
Mahmur: %87.3
Amediye: %89
Amediye: %89

İTİRAZLARA RAĞMEN SANDIK KURULDU

Türkmen ve Arapların boykot ettiği referandum için Erbil, Süleymaniye ve Duhok illerinin yanı sıra statüsü tartışmalı Kerkük vilayeti, Salahaddin'in Tuzhurmatu ilçesi, Diyala'nın Hanekin ilçesi ile Celavla ve Karatepe kasabalarında sandık kuruldu.

Anayasaya aykırı referandumda oy verme işlemi, kısa bir süre önce terör örgütü DAEŞ'in elinden alınan Musul vilayetinin Sincar, Mahmur, Telkeyf, Hamdaniye, Şeyhan ilçeleri ile Zummar, Rabia, Nemrud ve Bartilla kasabalarında da yapıldı.

AÇIKÇA DESTEKLEYEN TEK ÜLKE

Bağımsızlık referandumuna açıkça destek veren tek ülke ise İsrail. Referanduma karşı ilk somut hamle ise İran'dan gelmişti. İran, Kuzey Irak'a uçuşları durdurdu, hava sahasını bölgesel yönetimin uçaklarına kapattığını duyurdu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani oyunu oğlu Mesrur Barzani'yle birlikte kullandı. Barzani ve oğlu sandıkların açılmasının hemen ardından oy kullandı.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Bağımsız Kürdistan referandumu sonuçları ne çıktı? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR88 YORUM
  • 🌑 EVET 🌑 26 Eylül 2017 17:03 🌑 Yüzde 80 civarında “Evet” çıkarsa Avrupa Birliğide , Rusya da Türkiye de, İran da bunu kabul edecekler🌑

    CEVAP YAZ 0 1
KİMDİR ?
Mesud Barzani
MESUD BARZANİ KİMDİR?

Mesud Barzani Kürt siyasetçi. 1946 yılında babası Molla Mustafa Barzani'nin lideri olduğu İran'da bulunan, SSCB'nin desteğiyle kurulmuş olan Mahabad Cumhuriyeti'nde doğmuştur. Sonraki dönemde Molla Mustafa Barzani'nin bölgede b

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro