eposta yazdır zoom+ zoom-

BAE, Mısır ve S. Arabistan'ın Türkiye kıskançlığı

BAE, Mısır ve S. Arabistan'ın Türkiye kıskançlığı

Katar'ın Türkiye'ye 15 milyar dolar yatırım yapacağını açıklaması Arap ülkelerinde krize neden oldu. Bu dostluğu hazmedemeyen bazı ülkeler çok sert ifadelerle hakarete varan ifadeler kullandılar,

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 16-08-2018 20:29 - Güncelleme: 17-08-2018 00:25

KATAR'ın Türkiye'ye yapacağı 15 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklaması bazı Arap ülkelerinin tepkilerine neden oldu. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki bazı yorumcular, Türkiye-Katar ilişkilerini değerlendirirken skandal ifadeler kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani ile Beştepe'de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Katar, Türkiye'ye 15 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı. Katar'ın Türkiye'ye 15 milyar dolar yatırım yapacağını açıklaması Arap medyasında çirkin neden oldu. Mısır, Suudi Arabistan ve BAE ABD'ye destek verirken, Katar-Türkiye yakınlaşmasından rahatsızlık duydu.

SKANDAL İFADELER

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) yayın yapan Al İttihad gazetesi, "Katar Emiri Tamim halkının 15 milyar dolarlık parasıyla Türkiye'yi tatmin etmeye çalışıyor" başlığını kullandı.

Gazete, Katar'ın Ankara'nın zayıflayan ekonomisi karşısında sessiz kalması nedeniyle, Türkiye'de Katar'ın "nankörlüğü" hakkında kampanya başlatıldığını, bunun üzerine Katar'ın Türkiye'yi kurtarmak için "aceleyle" harekete geçtiğini yazdı.

SUUDİ GAZETESİ: BOYUN EĞDİLER

Suudi Arabistan gazetesi Al-Eqtisadiya, "Doha Ankara'nın eleştirilerine boyun eğmek zorunda kaldı" başlıklı makalesinde "4 ülkenin boykotu sonucu büyük ekonomik zarara uğrayarak felaket bir kriz yaşayan Katar, Türk medyasındaki eleştirilere boyun eğdi ve Türkiye'ye yatırım yardımında bulunmaya karar verdi" ifadeleri yer aldı.

MISIR GAZETESİ: UTANMAZCA YARDIM

Mısır'ın liberal gazetelerinden Al-Wafad'a yazan Magdy Sarhan da Katar'ı "ABD ile yaşadığı krizde Erdoğan rejimine utanmadan yapılan bu yardımı yaptı" ifadesini kullandı ve Türk lirasının çöküşünü engellemek için ülkeye döviz pompalandığını belirtti.

Sarhan, Katar Emiri Es-Sani'nin tek arzusunun Türkiye tarafından korunmak olduğunu da yazdı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN BAE, Mısır ve S. Arabistan'ın Türkiye kıskançlığı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR34 YORUM
  • vatandaş 17 Ağustos 2018 10:39 araplar bir zamanlar Türkiye yaşlı kadın gibi diyorlardı adamlar haklı çıktı iç siyasetde arapları kuçumse sıkıştığında paraya adamlara sarılın

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro