YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 19 Haziran 2016 14:48 - Güncelleme: 19 Haziran 2016 14:51

Babalar gününe iki çift lafım var!

Yakın zamanda babasını kaybeden bir arkadaşım, sosyal medya hesabı üzerinden aşağıdaki iletiyi paylaşmış. Aynen aktarıyorum.

"Her yıl babalar gününde xxl beden gömlek arar, avm avm hediye bakardım. Bu sene yapamayacağım. Babamı kaybedeli 73 gün oldu. Bugün, acım daha da katlandı. Nereye baksam babalar günü reklamları, babalar günü paylaşımları. Keşke ben de hiç kutlamasaydım. Meğer yetimlerin canını ne kadar da çok yakıyormuşum. Kim bilir kaç kişinin ağlamasına sebep olmuştur paylaşımlarım. Keşke insanları üzdüğümün farkında olsaydım. Tüm üzdüklerimden özür dilerim."

Bu ifade yukarıda şimdilik beklesin çünkü yukarıdaki durum, ahtapotun kollarından sadece birisi.

Sosyal medya üzerinden fazla sayıda takipçisi olan herhangi bir hesaba göz atın. Büyük olasılıkla bu hesabın sahibi ya yüksek fiyatlı kıyafetlerini paylaşan birisidir, ya ‘Başkalarının kolaylıkla para yetiştirip de yiyemeyeceği’ yiyecekleri yediğini gösteren içerikler paylaşan birisidir ya da ‘Başkasının erişmesinin zor olduğu herhangi bir şeye erişmiş’ kişilerdir. Bunlara popüler kültürün ön plana çıkardığı insanların ‘Vücut hatlarını’ ekleyebilirsiniz, tüketici çılgınlığı ile alakalı bir başka konunun başlığını yerleştirebilirsiniz.

Lezzetli görünen bir yemişin yayınlanması durumunda herhangi birisinin canının çekebileceği kimsenin umurunda değil. Belki de amaç içi kıyılanların özenmesini sağlamak. Sırf bu durumu devam ettirmek için, sürekli hava atmak, kaliteli tavırlar sergileyip sanal bir karakter oluşturma çabası oluşmuş durumda.

Babasını, annesini bayramlar dışında hiç ziyaret etmeyen, eksiğini ihtiyacını sormayan tanıdığım insanlar, babalar gününde geçmiş yıllarda ailesiyle çekindiği fotoğrafı internetten bulduğu özlü sözle birlikte servis ediyor. Bu yapmacıklık içerisinde olan yetim kalmış insanlara oluyor. Kafalarını nereye çevirseler duygusal aile fotoğrafları, reklamlar, kampanyalar var.

Tüketmek üzere, harcatmak üzere duygusal değerler kullanılıyor. Sırf toplum ya da kapitalist sistem istiyor diye insanlar babalarını, annelerini konjonktürün oyuncağı haline getiriyor.

Bekir Berat Özipek hocamın dediği gibi

“Anladık, babanız var, anneniz var, siz onu çok seviyorsunuz, o sizi çok seviyor, yani herkes birbirini seviyor, ama nedir yedi mahalleye tellal çıkarmanın alemi? Olan var, olmayan var. Kırk kişilik bir sınıfta bir çocuğun boynu bükük kalacaksa 39 çocuğun anneler/babalar günü kutlamamasını tercih ederim. Kutlayan kutlasın ama ben kutlamıyorum bu günleri.”
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Babalar gününe iki çift lafım var! yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro