eposta yazdır zoom+ zoom-

Azra Kohen'in yazdığı Fi çalıntı mı bilirkişi raporuna bakın

Azra Kohen'in yazdığı Fi çalıntı mı bilirkişi raporuna bakın

Azra Kohen ile Başak Sayan arasındaki 'intihal' davasında önemli bir gelişme yaşandı. Mahkemeye sunulan son bilirkişi raporu Destek Yayınları zora sokacak.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 04-12-2017 15:10 - Güncelleme: 04-12-2017 15:10

Kısa bir süre önce Azra Kohen’in Fi adlı romanının Başak Sayan’ın Bağlanma Korkusu adlı romanından intihal edildiği iddiaları ile gündeme gelen Destek Yayınları yeni bir gelişme ile yine gündemde.

Yayınevinin Genel Yayın Yönetmeni Ertürk Akşun’un “Agafya” adlı eserinin esinlenmenin ötesinde, Türkiye’de ilk olarak Habora Yayınevi'nden 1966 yılında yayınlanan “Natacha” isimli eserden intihal edildiği bilirkişi raporu ile ortaya kondu.

İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’de halen devam etmekte olan davaya ibraz edilen uzman görüşünde şu ifadelere yer verildi;

 “Ertürk Akşun’un “Agafya” romanı, Türkiye’de 1966 yılında (Beyhan Solmaz çevirisiyle) yayımlanan Alain Roube Janski’nin “Natacha” adlı romanının tamamını (kahraman adları, mekan adları, dekor, düşünce ve eylemler değiştirilmeden) romanına dahil ettiği tespit ve kanaatine vardım.”

“Natacha” romanı 146 sayfayken “Agafya” romanı 462 sayfadır. Ana konuya yazarın, kadın-erkek ilişkilerine dair fanteziler ve bazı tarihi olayları ekleyerek sayfa adedini çoğalttığı tespit ettim. Çekirdek (konu, kahramanlar, eylemler ve yer adları) değiştirilmemiştir. Her iki kitapta sayfa sıralaması ve benzerlik ile gidildiğinde aynı şekilde ilerlemekte olduğu yönündeki değerlendirmelerimdir.” 

YAYINEVİ NE AÇIKLAMA YAPACAK?

Destek Yayınları Fi adlı eserin Bağlanma Korkusu adlı eserle aralarında hiçbir benzerlik bulunmadığını iddia etmişti. Bu yeni gelişme karşısında nasıl bir açıklama yapacakları merak konusu.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Azra Kohen'in yazdığı Fi çalıntı mı bilirkişi raporuna bakın haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 15 Aralık 2017 09:30 Fiyle diger kitabin ne alakasi var bu ne bicim haber basligi??? Haberi yazan neresinden uydurmus

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro