eposta yazdır zoom+ zoom-

AYM'den Selahattin Demirtaş'a büyük şok!

AYM'den Selahattin Demirtaş'a büyük şok!

Anayasa Mahkemesi HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın hak ihlaline ilişkin bireysel başvurusunu reddetti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 21-12-2017 15:54 - Güncelleme: 21-12-2017 15:54

AYM Demirtaş’ın, “tutukluluk nedeniyle milletvekilliği görevinin yerine getirilememesi nedenleriyle ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiği” iddialı bireysel başvurusunu görüştü ve ret kararı verdi.

Tutuklulukta 14’üncü ayına giren Demirtaş, AYM’ye, yakalama, gözaltı, tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişiminin kısıtlanması, suçlamaların ifade özgürlüğü ile siyasi faaliyet kapsamındaki eylemlere ilişkin olması ve tutukluluk nedeniyle milletvekilliği görevini yerine getirememesi nedenleriyle hak ihlali konusunda bireysel başvuruda bulunmuştu.

AYM DEMİRTAŞ'I REDDETTİ: Bu başvuruyu 6 Aralık’ta inceleyen Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, dosyayı Genel Kurul’a sevk etti.Genel Kurul ise Demirtaş'ın başvurusunu reddetti.

YILDIRIM’DAN SONRA DEMİRTAŞ’A DA RET

AYM geçen ay ise tutuklu HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın benzer başvurusunu kabul edilemez bulmuştu. AYM Genel Kurulu, terör soruşturması çerçevesinde tutuklanan HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın “tutuklamanın hukuki olmadığı, ifade özgürlüğü, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlali olduğu” iddiasıyla yaptığı bireysel başvurusunu geçen ay reddetti. AYM’nin bu ilk ret kararının pilot karar olduğu ve diğer tutuklu HDP’li vekillerin bireysel başvuruları açısından örnek oluşturduğu belirtilmişti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN AYM'den Selahattin Demirtaş'a büyük şok! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • mahmut dönmez 21 Aralık 2017 18:58 Bireysel hak baskasina uygulaniyor,ama mesele kürtler olunca AYM birilerine danismadan karar veremez?onun icin demirtas bosuna zahmet etmis.HDP yada kürtlere düsman hukuku uygulaniyor.kürtlerin genelide böyle oldugunu biliyor?

    CEVAP YAZ 3 5
KİMDİR ?
Selahattin Demirtaş
SELAHATTİN DEMİRTAŞ KİMDİR?

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş aslen nereli, ailesinin kökeni nedir, eşi Başak Demirtaş ve kızları hakkında bilinmeyenler neler? İşte Selahattin Demirtaş'ın eşi, ailesi ve çocukları ile biyografisi; Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro