YAZARLAR

Oya PAKTAŞ

Oya PAKTAŞ

oya.paktas@internethaber.com @ rss Eklenme Tarihi: 20 Ekim 2018 08:56 - Güncelleme: 20 Ekim 2018 09:00

Avrupa'nın ortasında Nazicilik

Avusturya İçişleri Bakanı Herbert Kickl hükümeti son günlerde yok artık dedirtecek bir karara imza attı.Sözde aşırı görüşlü gruplarla mücadele için aralarında rabia, zafer ve bozkurt işaretlerinin de bulunduğu bir dizi el işaretini yasaklayacaklarını açıkladı. Yasağın yürürlüğe girmesi halinde bu işaretleri yapanlara ve suçu tekrar işleyenlere 4 bin ile 10 bin Euro arasında ceza kesilebilecekmiş.

Koalisyonun aşırı sağ ortağı Özgürlük Partisi mensubu üyesi Kickl bu adımın özgür ve liberal demokrasinin korunması adına atılacağını belirtti. Ancak eleştiriler böyle bir uygulamanın ifade özgürlüğü ile tamamen zıt.

Peki bu yasaklar neyi temsil ediyor?

Aralık 2017'den itibaren ÖVP-FPÖ partilerinden oluşan Hükümet içerisinde Nazi zihniyeti yürüten politikacılar yer alıyor. Bunlar azınlıkların haklarını azaltmaya yönelik yasal değişimler planlamakta ve uygulamaya geçmiş durumdalar. İç İşleri Bakanı Kickl Müslümanları ve Türkleri hedef aldıklarını zaten açıkça belirtti. Sadece o değil, tüm Hükümet çizgisi ve tavrı Müslümanları düşman gösterip, üzerlerinden siyaset yapmak.

Gizli Nazi siyaseti 2017 senesinde iyi oy topladı. 2018 senesinde bunlara kanan ve inanan Avusturyalılar yapmış olduklarını görünce bin pişman oldular. Sadece Müslüman ve mültecilere karşı tavır siyaseti değil, aynı zamanda otokrat mekanizma yerleştiriliyor bir taraftan. Bu otokrat mekanizma Avusturya Vatandaşlarının istemediği yönde yaptırımlar çıkarıyor. Bakanlardan medyaya yansıyan bir çok Nazi diksiyonu, Nazi retoriği gündeme geliyor. Avusturya halkı bundan git gide rahatsızlık duymaya başladı. Ama üzgünüm, şöyle ki, Avusturya’nın yarısı da bu Hükümeti desteklemekte ve bu onlara daha da cesaret kazandırmakta.

Destekleyen bu kitleyi de Hükümet medyadan pof-poflayıp güç vermekte. Ülke Naziciler ve olmayanlar arası ikiye bölünmüş durumda. Aydın gazeteciler Hükümetin bu politikalarına karşın güç birliği yaparak Bakanların ve Milletvekillerinin Güven Oyu almasını engellemeye çalışıyorlar. Ve Hükümetin şu an odaklandığı çalışmaların üzerinde ne çeşit Nazi izleri var veya Nazi metotlarına uygun çalışmaları hemen gazetelere basmaktalar, TV'ye çıkarmaktalar, sosyal medyada yayınlamaktalar. Ama maalesef basın özgürlüğü diye Türkiye’yi eleştiren bu Nazi kafalar Hükümet adı altında yaptıklarının kamuoyuna çıkmaması için gazetelerin yazmasını ve eleştirmesini kısıtlayan yönetmelik çıkardı birkaç gün önce.Bu olanlara karşın Halkın bir kısmı 2000 yılında olduğu gibi tekrar direnişe geçti. Perşembe yürüyüşlerine başladı. Amaç bu nazi düşüncelerine karşın etkin bir mücadele ve 2000 yılında olduğu gibi hükümetin fesh edilmesi için ellerinden geleni yapmak.

Yakın geçmişte ne oldu ?
1955 yılında eski Naziler tarafından kurulan parti FBÖ, 1986 yılında genel başkan olan Jörg Haider döneminde aşırı sağ ve yabancı düşmanı söylemle kamuoyunda ön plana çıkmıştı. FPÖ 2000 yılında ÖVP ile koalisyon yapmış, o dönem Avrupa Birliği, FPÖ'nün koalisyon hükümetinde yer alması nedeniyle Avusturya'ya çeşitli yaptırımlar uygulamıştı. 

2005 yılından bu yana Genel Başkanlık görevini yürüten 48 yaşındaki Heinz-Christian Strache seçmen tabanını genişletmek amacıyla radikal söylemlerden kaçınıp  ılımlı bir siyaset haritası oluşturdu. Geçmişte aşırı sağ çevrelerle olan bağlantılarını "gençlik günahı" olarak nitelendiren Strache, Genel Başkan olarak parti içinde Nazilerin yüceltilmesine müsamaha göstermediğini vurgulasa saman altından su yürütmeye devam ediyor.
PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Avrupa'nın ortasında Nazicilik yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • ★ ★ ★ Komünist Kürt İşçi 23 Ekim 2018 03:08 İslamcı kesime Müslümanlık üzerinden, Irkçı kesime ise milliyetçilik üzerinden Batı karşıtlığı pompalanıyor. Batı’nın “Müslüman karşıtı gâvurlardan” oluştuğunu düşünmeye itiliyor. Türkiye radikalleşiyor. ......

    CEVAP YAZ 1 0
REKLAM
Oya PAKTAŞDİĞER YAZILARIOya PAKTAŞ
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro