eposta yazdır zoom+ zoom-

Askeri müdahale mi geliyor? İşte Türkiye'nin yaptırımları

Askeri müdahale mi geliyor? İşte Türkiye'nin yaptırımları

Mesut Barzani'nin referandum kararından vazgeçmemesi durumunda Türkiye'nin hangi yaptırım kararlarını alacağı netleşmeye başladı. Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelecek olan yaptırımlar konusunda askeri müdahale seçenek. Askeri müdahalenin de bir kırmızı çizgisi var.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-09-2017 08:42 - Güncelleme: 20-09-2017 08:42

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani'nin referandum ısrarına bir yandan Türkiye sessiz kalmazken, bir yandan da ne gibi önlemler alınacağı merak konusu. Ankara her fırsatta Barzani'ye kararından dönme çağrısını dozunu artırarak yineliyor. Diğer taraftan ise referandumun yapılması durumunda uygulanacak yaptırımlar masada. Konunun ilk Bakanlar Kurulu'nda ele alınması beklenirken, askeri ve ticari yaptırımlar başı çekiyor. Askeri müdahale için ise Türkmenler, Türkiye'nin kırmızı çizgisi.

Türkiye, 25 Eylül’de yapılacağı açıklanan Kuzey Irak referandumunu tanımayacağını açıklamasının ardından bakanlıklar ve Genelkurmay Başkanlığı, Erbil’e uygulanacak yaptırımları belirlemek üzere alarma geçti. Hazırlanacak dosyalar, 22 Eylül’de yapılacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Bakanlar Kurulu’nda masaya yatırılacak. Gazete Habertürk'ten Bahar Bakır'ın haberine göre Türkiye, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) referandum kararından vazgeçmemesi halinde, başta ekonomik olmak üzere siyasi ve askeri yaptırımları uygulamaya koyacak. İşte gündemde olan yaptırımlar:

BAŞKONSOLOSLUK: Erbil Başkonsolosluğu’nun kapatılması gündemde.

HABUR: Kuzey Irak ekonomik ve ticari olarak Türkiye’ye büyük ölçüde bağımlı. Türkiye, Kuzey Irak ile olan Habur Sınır Kapısı’nı kapatmayı veya sınırlamayı da gündemine alabilir. Derecik, Gülyazı ve Üzümlü sınır kapıları için de düzenlemeler gündeme gelebilir.

BORU HATLARI: Türkiye, referandumdan sonra Kuzey Irak petrolünü Ceyhan üzerinden Avrupa’ya taşıyan petrol boru hattında sınırlamaya gidebilir. Erbil’den Şırnak’a döşenecek boru hattıyla doğalgazın taşınmasına yönelik proje rafa kalkabilir.

ASKERİ EĞİTİM: Türkiye, DEAŞ ile mücadelede peşmergeye askeri eğitim ve lojistik destek vermişti. Bu yardımların tamamıyla sonlanması hayata geçebilir.

TİCARETTE SINIRLAMA: Bölgede satışa sunulan ürünlerin yaklaşık yüzde 50’sini Türk malları oluşturuyor. Türkiye, bölgeye yapılan yabancı yatırımlarda ilk 5 ülkenin içinde. Türkiye, bu bölge için gösterdiği kolaylaştırmaları ve yatırımlarını yeniden gözden geçirebilir.

ASKERİ MÜDAHALE: Türkiye, bölgedeki Türkmenlere yönelik müdahale durumunda askeri seçeneğe yönelebilir.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Askeri müdahale mi geliyor? İşte Türkiye'nin yaptırımları haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR21 YORUM
  • misafir 21 Eylül 2017 07:26 Irak hükümeti karşı çıktığı halde. Barzanin petrol satışını kolaylaştırdık. Savaşta yıkılan alt yapı ve konutları kısacası şehirlerini yeniden yaptık.Ordusunu gereken desteği verdik. Hatta İstanbul ve Ankarada barzaninin bayrağını astık. Barzani yıllardır illede bağımsızlık dediği halde bunları hep yaptık. Şimdi de kalktık aman ha diyoruz. Eski düşmandan dost ayıdan post olmaz diyemedik.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro