eposta yazdır zoom+ zoom-

Aşı yaptırmayı reddeden 10 bin aile takibe alındı

Aşı yaptırmayı reddeden 10 bin aile takibe alındı

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, yıl içerisinde yaklaşık 10 bin ailenin aşı reddinde bulunduğunu ama aşıyı reddeden ailelerinde takip edildiğini açıkladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 30-12-2017 04:10 - Güncelleme: 30-12-2017 04:10

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, yıl içerisinde yaklaşık 10 bin ailenin aşı reddinde bulunduğunu ama aşıyı reddeden ailelerinde takip edildiğini açıkladı.

Bakanlık Müsteşarı Gümüş, son günlerde yaşanan aşı tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 2017'de 10 bin ailenin kendi isteği doğrultusunda çocuğuna aşı yaptırmadığını ifade eden Gümüş, bakanlık olarak aşılanma oranlarında yaşanan bu durumu yakından takip ettiklerini söyledi.

Aşı reddine ilişkin yapılan başvuruları mercek altına aldıklarını ve bu konuda bir çalışma yaptıklarını anlatan Gümüş, "Aşı redlerini takip ediyoruz. Bu bebeklerimizin ve çocuklarımızın süreçlerini izliyoruz. Takiplerinde herhangi bir sorun çıkarsa buraya müdahale ederiz. Şu anda 1 milyon 300 bin yenidoğanımız var. Yeni evlatlarımız dünyaya geliyor. Sağlıklı bir birey şeklinde büyümeleri ve gelişmeleri için her türlü tedbiri alıyoruz." açıklamasında bulundu.

Bakanlık Müsteşarı Gümüş, Türkiye'nin salgın ve enfeksiyon hastalıkları konusunda çok ilerlemiş bir ülke olduğunun altını çizerek, "Hacettepe Üniversitemiz ile aşı reddi sebeplerine ilişkin bir çalışma yapıyoruz. Aşı reddinde bulunulan iller ve sebeplerini araştırıyoruz. Burada sağlık okur-yazarlığı konusunda da önemli sorunlar olduğunu görüyoruz. Aşıyla ilgili negatif bilgilendirmeler ve buna yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmayı bize mart sonunda sunacaklar. Bilim heyetimiz de ona göre yeni politikalarımızı belirleyecektir." dedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMADIK

Gümüş, son günlerde medyada sıkça yer alan "grip aşısı"na ilişkin tartışmalara da değindi. Bakanlık olarak grip aşısını zorunlu tutmadıklarına dikkati çeken Gümüş, isteyenlerin aşı yaptırabileceğini, istemeyenlere de zorla aşı yaptırılmadığını söyledi. 

Prof. Dr. Canan Karatay'ın "grip aşılarının içinde alüminyum olduğu ve aşı yaptıranların alzaymır hastalığına yakalanacağı" yönündeki açıklamalarına ilişkin de değerlendirmede bulunan Gümüş, aşının bilimsel bir konu olduğunu ve yapılan açıklamaların da kanıta dayalı olması gerektiğini vurguladı.

Sağlık Bakanlığının toplum sağlığı üzerinde sorumluluğu olduğunu anımsatan Gümüş, "Sağlıkla ilgili bir konuda topluma direktif veriyorsak, mutlaka bilimsel verilere dayanması gerekiyor. Bu konunun mutlaka bilimsel arenada ve kanıta dayalı olarak tartışılması ve değerlendirilmesi lazım." dedi.

Gümüş, dünyanın hiçbir ülkesinde aşıları devletin karşılamadığını belirterek, şu bilgileri aktardı:

"Hem Avrupa hem de Amerika'da hiçbir devlet aşı parasını ödemez, vatandaş gidip kendisi alır. Bizim ülkemizde Sağlık Bakanlığı bu aşıları kendisi alır vatandaşımıza verir.

Türkiye koruyucu sağlık hizmetlerinde son 15 yıl içinde bulaşıcı hastalıkları ortadan kaldırmış bir ülkedir. Biz artık bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele ediyoruz. Gelişmemiş ülkelerde enfeksiyon hastalıkları, bu aşılamaların yetersizliklerinden dolayı görülüyor. Biz bu aşı tartışması içerisinde değiliz." 

Sağlık Bakanlığının Prof. Dr. Canan Karatay'ın açıklamalarından dolayı soruşturma açmadığını belirten Gümüş, bu konuda savcılığa da bir suç duyurusunda bulunmadıklarını söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Aşı yaptırmayı reddeden 10 bin aile takibe alındı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • MertCE 30 Aralık 2017 12:03 10bin aile akıllılık etmiş gibi geliyor bana. Laboratuarda hastalık üretilen bir zamanda, aşıların güvenilir olduğunu söylemek çok çok zor. Hatta ve hatta devlet üstü bir müdahale bile mümkün.

    CEVAP YAZ 2 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro