YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 02 Ekim 2017 09:13 - Güncelleme: 02 Ekim 2017 09:14

Artan vergi zamları

Geçtiğimiz günlerde gelir vergisi, motorlu taşıtlar vergisi gibi bir çok kalemde olması gerekenin çok üzerinde vergi zamlarının yapıldığını ve bu artışlardan elde edilecek gelirin bir bölümünün Milli Savunma Sanayii’ne aktarılacağını Maliye Bakanı Naci Ağbal duyurdu.

Vergi artış oranları ile ilgili tartışma henüz soğumadan Ankaragücü’nün Beştepe Tesisleri’nde düzenlenen törende Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Genel Müdürü Ahmet Taşkın, Ankaragücü ile 2.250.000 liralık sponsorluk sözleşmesini imzaladı.

Karı koca birlikte çalışan ve aylık geliri toplamda dört bin lira olan çocuklu bir aile, İstanbul’da 1.500 lira kira öderken, dişinden tırnağından arttırarak aldığı aracın yıllık vergisine %40 zam yapıp, buradan toplanan parayı herhangi bir spor kulübüne sponsorluk olarak aktarmak doğru değildir.

Yapılan vergi zamlarının neredeyse tamamı toplumun orta direği olarak tanımlanan kesimlerine yönelik. Sabah 6’da yola çıkıp akşam saat 8’de evine varan insanların zar zor kazandığı parayı bu şekilde keyfi olarak harcayamazsınız.

Eğer devletimizin, savunma sanayimizin olası bir savaş ya da kriz öncesi paraya ihtiyacı varsa, bu millet öyle büyük bir millettir ki elinde avucunda ne varsa bir gün içerisinde toplar ve ilgili kamu idaresine nakit olarak öder fakat keyfi harcamaların basın toplantıları ile duyurulduğu, yolsuzluk haberlerinin ve iddialarının sıradanlaştığı, üç beş bin kişilik belediyelerin başkanları en lüks otomobillerle gezdiği bir dönemde eğer siz bu zamları yaparsanız, o vergileri ödeyecek olan insanların bu durum kanına dokunur.

Devlete ve yönetime olan inançları azalır.

Eğer gerçekten bir ödenek ihtiyacı varsa önceliği Bülent Arınç’ın işaret ettiği kamudaki utanılacak seviyede olan israfı önlemeye vermek gerekir keza kamu kurumlarının ödediği kiralar bu duruma verilebilecek en güzel örneklerden birisidir.

Devlet kendi içerisinde lüzumsuz harcamalarına karşı kemer sıkmalıdır, yolsuzlukların önüne geçmelidir. Eğer gerçekten yeterli olmuyorsa bu tür önlemler, vergi ödemek toplum için yükümlülük ya da zorunluluk değil, şeref haline gelecektir.

15 Temmuz gecesi tarlasını, mahsülünü uçakların görüşünü kapatmak için yakan insanlara,

Kurtuluş savaşında elinde kalan tek öküzünü silah taşıması için cepheye götüren köylüye,

Üzerine giyecek hırkası olmamasına rağmen devletin ödemeyi teklif ettiği maaşı geri çeviren insanların yaşadığı bu millete hiçbir vergi ağır gelmez fakat binbir türlü zorlukla kazandığı paranın futbolcuların cebine gireceğini öğrenirse kendisini dolandırılmış gibi hissedebilir.

Vesselam
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Artan vergi zamları yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Erol Baron 02 Ekim 2017 20:07 Yakın çevreyi ZENGİN etme amacı taşıyan özelleştirme furyasından sonra satacak bir şey kalmayınca, oy kaybetme pahasına da olsa AKP vergilere yüklenmeye başladı.

    CEVAP YAZ 0 3
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro