04 Eylül 2015
 • İstanbul
  30°C

   
 • Ankara
  34°C

   
 • İzmir
  36°C

   
Piyasalar
 • USD2,99
 • EURO3,33
 • ALTIN706,00
 • BIST 10074004,13

GÜNDEM

Güncelleme :28-03-2014 11:16|Haber Tarihi :28-03-2014 09:58128 Yorum

Arınç'tan olay ses kaydı için çok önemli açıklama

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanlığının dinlenmesi ve tapenin ardından Youtube yasağını gazeteciler ile yaptığı basın toplantısında değerlendirdi.

Arınç'tan olay ses kaydı için çok önemli açıklama Arınç'tan olay ses kaydı için çok önemli açıklama Arınç'tan olay ses kaydı için çok önemli açıklama

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanlığının dinlenmesi ve tapenin ardından Youtube yasağını gazeteciler ile yaptığı basın toplantısında değerlendirdi.

Arınç'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"DÜN AKŞAM BİR REZALET YAŞANDI"

Dün akşam büyük bir rezalet yaşandı, alçaklık icra edildi. Türkiye devletine karşı sır mahiyetinde olması gereken bir toplantı ortam dinlemesiyle elde edildi. Şahısla ilgili her şeyi söylersiniz, o kişi bundan üzülür. Yapacağı bir şey varsa yapar. Onun şahsını ilgilendirir.

FACEBOOK DA KAPANACAK MI?

Twitter ve Youtube'un kapatılması ile iligli bir soruyu yanıtlayan Arınç, "Sırada Facebook da mı var?" sorusuna ise "Biz hükümet olarak halkın gururundan, onurundan sorumluyuz. Bir vatandaşımızın gururu incinecek, sen şirket olarak ben karıma bakarım diyeceksin. Böyle bir şey olmaz. Facebook için bir çalışma yok. Ama önemli olan bizim hukukumuza uyulması. Hukukumuza uyulmazsa kapatılma da düşünülür" yorumunu yaptı.

"BUGÜN DEVLETE İHANET VAR"

Ama bugün devlete ihanet, açıkça casusluk var. En gizli kalması gereken bilgi ortam dinlemesiyle dinlenebiliyor. Kimdir, neresidir, hangi ülkedir, hangi alçaktır? Buna cevap verebilecek durumda değilim. Ben de yetkimi kullandım ve akşam 18’den itibaren geçici yayın yasağı getirdik. Milletini seven bu ülkenin insanı doğru şeyler yazmış ama maalesef ana muhalefet lideri ve bazıları söz konusu Suriye olunca onun sevgisini ceplerine koymuş, öyle konuşuyorlar.

'SURİYE - EL KAİDE - IŞİD İSTİFADE EDER'

Konuşmalar büyük ihtimalle gerçek. Bundan Suriye, El Kaide, IŞİD istifade eder. Mahir Kaynak eski istihbaratçıdır. Şöyle der. Bu olay kimin işine yarar? Bunu bilirseniz bu işi kimin yaptığını da bilirsiniz. Suriye uçağımızı düşürdü, Akçakale’yi bombaladı, onlarca insan öldü. Biz de angajman kurallarını değiştirip vurduk. Bir ana muhalefet liderinin sorumluluk taşıması gerekir. Bu devletin beka meselesidir. Devletin güvenliğine ait bir şeyi yayınlamak suç, cinayet demesi gerekirken Youtube’a erişim neden engellendi demek hangi akla sığar, kime hizmet eder.

AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAKLAR

Amaçlarına ulaşamayacaklar. Bu hükümet gitsin, yerel seçimleri kaybetsinler sonra önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimi var, genel seçim var. Hepsinde kaybetsinler isteniyor. Ama olmayacak. Başaramayacaklar. Başbakan'a halkımız sahip çıkıyor.

Ben onlara hep sesleniyorum. %20'den az alırsan bırakır mısın genel başkanlığı diyorum Bahçeli'ye. Hesap yapmayı iyi bilir. Çıkartır, böler, tanjant, kotanjant... İktidar tarihini söylemeyi bilir. Biz büyükşehirlerde, yine birinci olacağız. Bursa'ya güveniyoruz. Yeter ki seçim sonuçları halkımızın görmek istediği şekilde sonuçlansın.

SORU VE CEVAPLAR

Soru: 17 Aralık sonrasında pek çok polisin yeri değiştirildi. Ama ortam dinlemelerinin devam ettiği görülüyor. Nasıl bir uygulama yapılacak.

Doğrudur 17 Aralık'ta bir şebeke oraya çıktı. Bir kısmı tanıdığımız, bir kısmı bilmediğimiz insanlar. yolsuzluk iddiası kötü bir şey mi? Hayır. Her zaman oldu kamuda da siyasetçilerde de oldu. Gerçekten yolsuzluk yapıldığını düşünüyorsak, bunu araştıralım diyen insanın elini öperiz. Ancak bu iddiaları saf temiz olarak ortaya koymak yerine, siyasi bir operasyon gerçekleştirmek isteyen varsa... Bu hükümeti devirmek için kullanılan bir operasyonsa, bunu yapanları ortaya çıkartmak lazım. Yolsuzlukla da ilgili adli yargı sürecini başlatmak lazım.

Bu fevkalade karmaşık bir mesele. Dışişlerindeki bir konuşmayı dinlemeye buradakilerin aklı yetmez. Nereye kadar uzanıyor, kim yapmış olabilir bunu araştıracağız. Telefon dinlemesine alışmıştık da... Buraya kadar sızmış bir yapı MGK toplantılarını da dinlemiş olabilir. Bunları yapanlar bulunacak, halkımız da bu oyunu bozacak. Hiç şüpheniz olmasın.

Soru: Ortam dinlemesi, güvenliğinden endişe ettiğimiz devletin zaafiyet içinde olduğunu göstermiyor mu? İkincisi MİT sızdırdı deniliyor?

Ortam dinlemesi mümkün. Bakan odasının güvenliği kontrol ediliyordur. Ama biz bu toplantıları yerin 4 kat altında mı yapacağız. Konuşmayacak mıyız, işaret diliyle mi konuşacağız. Ama unutmayın kriptolu telefonlar bile dinleniyor. Normal ve geçerli usullerle yapılmış bir toplantı ne kadar samimi ise bunu dinleyip istifade etmeye çalışmak o kadar büyük suçtur. Hırsızın hiç mi kabahati yok. Genelkurmay temsilcisi, MİT Müsteşarı Bakan'a aman ha burası dinleniyor olabilir mi diyecek? Bu utanç verici değil mi? Bu kadar ders bize yeter güvenlikli alanları güçlendirmeliyiz diyeceğiz. MİT müsteşarı da o konuşmanın içinde. MİT'in  sızdırması akla zarar. Ama MİT'in içinde de bir grup olabilir denilebilir. Hayal alami geniş insanlar olabilir. Bunların bir kısmı da gerçek olabilir.

Soru: Paralel yapı ile hükümetin 2002'den beri bir yol arkadaşlığı olduğu ortada. Bu zarar verici bir duruma gelince bir öz eleştiri yapıyor musunuz?

Şüphesiz doğru. Sadece 2002 değil. Ben 1970'lerin sonundan beri bu insanlarla bir arada bulundum. Ben geçen sene Mayıs ayında bizzat giderek görüştüm. Zaman zaman telefon görüşmelerimiz oldu. Bunlardan dolayı ben bugün karşılaştığımız olaylara bakıyorum. Böyle bir şeyin olacağını, AKPartiyi devirmek için eylemler içinde olacağını birisi söylese inanmazdım. Biz hizmet gördük, okulları gördük. Siyasi amaçlı hiç bir şey görmedim. Hocaefendinin partiler üstü bir insan olduğunu, hükümete dua ettiğini söylemiştim. ancak o gruba mensup olduğunu bildiğimiz insanların siyasi amaçları olduğunu gördük. Bunu görmedim diyemez kimse.

Soru: 17 Aralık'tan sonraki olaylar kimin işine yaradı bir teamülüüz var mı? İkincisi Gezi süreci sonrasında yaşananlara bağlı, muhalefete yönelik bir eylem planınız var mı?

Gezi'nin amacı Türkiye'yi yönetilemiyor kılmaktı. Türkiye'deki istikrar bitsin, siyasi istikrar biterse ekonomik istikrar da biter diye... Türkiye'de nereye gidiyoruz karmaşası çıkar... Bunları amaçlayanlar sigarasını yakmak için komşusunun evini yakmaya benzetebiliriz. İktidar olmak doğru bir amaç, ama demokratik yollarla olması lazım. Bu hükümet gitsin de ben de siyasi iktidar yolu bulayım diyen insan çok ahlaklı bir iş yapmıyor demektir. Dün yaşanan olay bile Türkiye'nin ekonomisini sarsmadı. Gezi olayları küçücük bir masum olaydı. Oradan büyüdü, başkalarının eline geçti. Bizm bu olaylar karşısında dikkatli olmamız lazım. Mesele ağaç meselesi değil sen hala anlayamadın mı tweetinden sonra kaybedilen canları görmemiz lazım. Ukrayna'da demokrasi isteyenler AB isteyenler yola döküldü sonra Kırım ellerinden koptu gitti. Gezi olsun başkası olsun, hükümet meseleye hakimdir, güçlüdür. 30 Mart sonrasında güzel günler göreceğiz, güneşli günler...

Sosyal medya bir gerçek. Allahtan korkun. 20 bin geniş bant abonesi vardı 1 milyona çıkardık. Okullara geniş bant internet götürmeyi ilke edindik. Youtube'a yasağı getirirken ben çok düşündüm. Bu yetkiyi yıllardır hiç kullanmadım. İlk defa kullanıyorum. Yasak işe yaramaz diyorlar, yine yaparlar deniyor. Yaparlarsa Allah canlarını alsın. Daha ne diyeyim...

Soru: Erken seçim yapılacak mı seçim sonuçlarına göre?
Bizim iddiamız, seçimler zamanında yapılacaktır. Seçimi başarıyla kazanacağız, birinci parti olacağız, yüksek bir oy alacağız.

Bu ses kaydını yayınlamak vatan hainliği! (TIKLA GÖR)>>Haberi Yazdır
 
Yorum Ekle
1000
   

  Bu habere yapılan yorumlar

  128 Yorum

  Sırala : Son Yorumlar |

  Onay Bekleyen Yorumlar (0)

  • erkkj

   29 Mart 2014 Cumartesi 01:31

   demekki sorun savurduğunuz polislerde değilmiş. siz devlet yönetmeyi 12 yılda hala öğrenememişsiniz. hala başkalarını suçlama peşindesiniz. aynaya doğru bakarsanız, rezillikleri görürsünüz. ama milleti aldatmak riya yönteminiz. vazgeçemiyorsunuz. nereye kadar?
   Cevapla

  • SAVCI BEY
   / @ ismail kayserilioğlu

   28 Mart 2014 Cuma 18:45

   ÇOK KIYAK SALLIYORSUNUZ GÖRENDE SİZİ ÜLKEYİ YÖNETİYOR SANIR DELİ,MİSİNİZ DİVANE,Mİ NEDİR BE ARKADAŞ YAHU KENDİNİZE GELİN ORTAM DİNLEMESİNDEN FELAN DEVLET YIKILMAZ BELLİ Kİ BİRA ZAAF VAR CEMIR FELAN KOYMAMIŞLAR ONUN İÇİN DİNLEME YAPA BİLMİŞLER BENCE.
   Cevapla

  • ismail kayserilioğlu
   / @ DOSTUNA BAKIN

   28 Mart 2014 Cuma 18:10

   çok doğru erdoğanı övmektense hocayı övmek daha ala nasıl olsa onuda israil ve amerika övüyor zaten bizim en büyük dostumuz israil ve amerika olduktan sonra herkese kaçacak delik lazım vur abalıya vur erdoğana nasıl olsa hiçbirşey yapamıyacaksınız çünkü bu ülke öyle bir uyandıki önüne geçilemez
   Cevapla

  • musa21
   / @ DOSTUNA BAKIN

   28 Mart 2014 Cuma 17:16

   Çok doğru o kediciklere dayanamayan Siyasetçiler , asker bürokratlar , avlanıp filmi çekiliyordu demek !.
   Cevapla

  • neyin kafası

   28 Mart 2014 Cuma 16:49

   arınç efendi neyin kafası bu, sen namusuna sahip çıkamıyorsun, bundan mahalledeki halkı sorumlu tutuyorsun, cemaate bu kadar yüz verirken , hoca efendi derken düşünecektiniz. hem zina yapıp hemde ahlak dersi vermek gibi bir şey sizin yaptığınız.
   Cevapla

  • erdoğanbey

   28 Mart 2014 Cuma 16:30

   suriye-ürdün-lübnan-türkiye ortak pazar kuruyor ve vizeler kaldırılıyordu.... Bu barış süreci ve birlik, İsrailin çıkarları için zararlıydı. Suriyeye el kaideci teröristler sokuldu ve suriye polisi ile ordu mensuplarına saldırtıldı. Süt liman bir ülke br anda iç savaşa itildi... Oradaki Türkmenlerin varlığı, canı, malı da tehlikeye atıldı.... Bu vahşeti kim planladı, kim maliyetini karşıladı, kim maşalığını ve uşaklığını yaptı?
   Cevapla

  • DOSTUNA BAKIN

   28 Mart 2014 Cuma 15:38

   KADIN TACİRİ VE DÖYÜS ADNAN OKTAR DENEN YAHUDİ , ERDOĞANI ÖVMEKTEN DİLİ TUTULMUŞ. BÖYE BİR BOYNUZLUNUN TAYYİPİ SEVMESİ VE ARKA ÇIKMASI ÇOOOK MANİDAR??? ŞİMDİ ERDOĞANA SORALIM ;SENİ SEVEN DOSTUNU SÖYLE SENİN KİM OLDUNU HALK GÖRSÜN. SENİN GİZLİ DOSTUN ADNAN HOCAYMIŞ HEHEHEEHHEEEEE...YOKSA ÇIKARTIĞINIZ İFTİRA KASETLERİ İÇİN ŞANTAJCI KADINLARI SİZE DOSTUNMU KİRALADI???
   Cevapla

  • CAN CAN

   28 Mart 2014 Cuma 15:28

   BU MEMLEKETTE AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI ARTIK KAVRAMLAR BİLE KEMİLE ANLAMLARIYLA OYNAMAYA BAŞLANDI DİNLEME BİR SIKANDAL İHANET İSE AKP PİSLİKLERİNİ ÖRTME ADINA SAVAŞ ÇIKARMASI BU NE LA NASIL MEMLEKETTE YAŞAR OLDUK KURANLA DALGA GEÇİLİR HIRISZLIK ALMIŞ BAŞINI GİDER GÖREV YAPAN SÜRÜLÜR GÜNEY DOĞU DESEN ÜLKENİN ELİNDEN GİTTİ OLDU ARTIK APO RESMEN DEVLET ADAMI GİBİ KARŞILANIR ÖZERKLİK ŞARKILARI SÖYLENİYOR BU ÜLKE İNSANI UMARIN AKLINI BAŞINA TEZ ALIR.
   Cevapla

  • ahkam

   28 Mart 2014 Cuma 15:16

   Arkadaslar biraz düsünün! youtube twitter türkiyede kapali ama dünyanin her yerinde acik! yabanci devletdekiker herseyi izleyebiliyor! simdi soruyorum, bu hirsizlar yüce Türk halkindan neyi gizlemeye calisiyorlar? gizli ymis , devlet sirriymis , tüm dünyaya sir degilde Türk halkinami sir? ziyaAaaaa atma! sizde biraz olsun beyninizi kullansaniz bu oyunu anlarsiniz!
   Cevapla

  • kuzey55
   / @ murat

   28 Mart 2014 Cuma 14:35

   seçilmişe operasyon yapıldığı için haklısın da ya bu konuşmalar gerçekse evlatlarının hiç zarar görmeyeceği bir savaş çıkartmaya çalışan siyasileri bağrımıza mı basacağız.suriye politikası ülkenin desteklediği politikamı yoksa parti politikası mı. ne demişti sayın başbakanımız şike olayı için UEFA ya tüzel kişilerle kurumları ayırın aziz yıldırımın yaptıkları onu bağlar fenerbahçe yi değil. peki şimdi başbakanımızın yaptıkları onu mu bağlar ülkeyi ilgilendirmez mi acaba diye düşünüyorum.
   Cevapla
   Bu elma her derde deva!
   Hiç böyle vites değiştiren gördünüz mü?
   MİZAH04 Eylül 20156463 Kez İzlendi!
   Hiç böyle vites değiştiren gördünüz mü?Her gün göremeyeceğiniz sizi şaşkına çevirecek muhteşem kareler..
   Hafta sonuna özel fotoğraflar
   MİZAH04 Eylül 20154609 Kez İzlendi!
   Hafta sonuna özel fotoğraflarSon çalışma günü sizi zorlamasın. İşte günü çabucak atlatmanıza yarayacak fotoğraflar..
   Her yer kırmızı beyaz!
   SPOR03 Eylül 2015
   Her yer kırmızı beyaz!2629 Kez İzlendi!
   Twitter'ı karıştıran oylama fotoğrafı
   SİYASET03 Eylül 2015
   Twitter'ı karıştıran oylama fotoğrafı8699 Kez İzlendi!
   Macaristan’da göçmen krizi
   DÜNYA03 Eylül 2015
   Macaristan’da göçmen krizi2138 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...