İFTARA NE KADAR KALDI

  • 00 Saat
  • 00 Dakika
  • 00 Saniye
İstanbul
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Isparta Mersin İstanbul İzmir Kars Kastamonu Kayseri Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Kahramanmaraş Mardin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Şanlıurfa Uşak Van Yozgat Zonguldak Aksaray Bayburt Karaman Kırıkkale Batman Şırnak Bartın Ardahan Iğdır Yalova Karabük Kilis Osmaniye Düzce
eposta yazdır zoom+ zoom-

AP'den bütün vatandaşlara 'uçtan uca' şifreleme hamlesi

AP'den bütün vatandaşlara 'uçtan uca' şifreleme hamlesi

Avrupa Parlamentosu'nun Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi, Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarını korumak için uçtan uca şifrelemenin dijital iletişimin her çeşidi üzerinde uygulanmasını istiyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-06-2017 20:20 - Güncelleme: 19-06-2017 20:20

WhatsApp'ın geçtiğimiz yıl platforma entegre ettiği uçtan uca şifrelemenin diğer platformlar için zorunlu hale gelmesi için ilk adım atıldı.


Avrupa Parlamentosu'nun Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi, AB vatandaşlarını korumak için uçtan uca şifrelemenin diğer platformlara gelmesi için çalışmalarını başlattı.


Yasa tasarısı, hassas kişisel verilerin korsanlığa ve devlet gözetimine karşı korunmasını amaçlıyor. Komite, AB vatandaşlarının kişisel gizlilik haklarına sahip olduğunu ve bunun çevrimiçi iletişimi kapsadığını savunuyor.


WhatsApp ve Telegram gibi uçtan uca şifrelenmiş mesajlaşma uygulamalarına "arka kapı" yasağı getirilmesi de göz önünde bulunduruluyor. Şifreleme, bir içeriği korumak için bir iletişimi dijital olarak karışık hale getirmeye ve ardından verileri yeniden birleştirmek için dijital bir anahtar kullanmaya verilen isim.


Uçtan uca şifreleme, hizmeti sunan şirketin verileri yeniden birleştirmek için gereken anahtara erişimi olmadığını, yani paylaşılan şeyi "dinleyemeyeceği" anlamına geliyor. Bu sistem gönderene ve alıcıya konuşmalarının mahremiyeti konusunda ekstra bir güven temin ediyor.
Avrupa Parlamentosu'nun Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi’nin yayınladığı yasa tasarısında "Gizlilik ilkesi, çağrılar, internet erişimi, anında mesajlaşma uygulamaları, e-posta, internet telefon görüşmeleri ve sosyal medya aracılığıyla sağlanan kişisel mesajlaşma dahil olmak üzere mevcut ve gelecekteki iletişim araçlarına uygulanmalıdır" ifadelerine yer verildi.


Amacı AB'nin Temel Haklar Şartı'nın 7'nci maddesini düzelterek çevrimiçi gizliliği de kapsamak olan önergenin yürürlüğe girmesi için önce Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi tarafından onay alması gerekiyor.


Uçtan uca şifreleme iki kişinin mesajlaşmalarının sadece bu iki kişinin görmesine izin veren güvenli iletişim biçimine verilen isimdir.
Uçtan uca şifreleme iki kişinin mesajlaşmalarının sadece bu iki kişinin görmesine izin veren güvenli iletişim biçimine verilen isimdir.


MEVCUT TEKNİKLER NELER?


İngiltere'nin son seçim kampanyasında, Muhafazakâr Parti, teknoloji şirketlerinin yetkililere çevrimiçi radikalleşmeye karşı mücadele için "gereğince bilgi erişimi" sağlaması gerektiğini öne sürdü. Aynı zamanda bakanlar şifrelemeyi zayıflatmak istemediklerini dair bir açıklama yaptılar.


Bu çelişkili açıklamalar teknoloji endüstrisi liderleri arasında, hükümetin "arka kapı" (uçtan uca şifrelemenin belirli durumlarda devre dışı bırakılabilmesi) isteyip istemediği konusunda karışıklıklara yol açtı.
Ancak, siber güvenlik uzmanları uçtan uca şifrelenme yasaklansa bile, suçluların iletişimlerini korumanın bir yolunu bulabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar.


University College Londra'daki bilgisayar bilimleri bölümündeki siber güvenlik araştırmacısı olan Dr Steven Murdoch, BBC'nin internet sitesine verdiği bir demeçte, "Yasa uygulayıcıların kullanabileceği çok sayıda mevcut teknik var" dedi.


Bu tekniklerden biri iletişim modellerini denetleyen trafik analizi ve kimin kiminle, nerde ve ne zaman konuştuğunu inceliyor. Bir başka teknik ise ‘’hacking.’’ Hacking veri şifrelenmeden önce veya şifre çözüldükten sonra yapılabilir, bu nedenle yasa uygulayıcıların bilgiye erişmesi hala mümkündür.


"TERÖR SALDIRISI FAİLLERİ İNGİLİZ GÜVENLİK SERVİSLERİ TARAFINDAN ÖNCEDEN TANINIYORDU"


Dr. Murdoch, Manchester, Westminster ve Londra Köprüsü terör saldırılarındaki faillerin İngiliz güvenlik servisleri tarafından önceden tanınıyor olmasına dikkat çekiyor ve ‘"Kaynaklar yetersiz olduğundan ya da kaynakların yeterince önceliklendirilmediği için’’ bu saldırıların durdurulamadığını vurguluyor.


"İngiltere hükümeti tarafından düşünülmekte olan öneriler bilgisayar güvenliği için daha kötü olacak, insanların hayatlarının büyük bir kısmı şu anda çevrimiçi yürütülüyor. Çevrimiçi hayatımızda, tıpkı çevrimdışı hayatımızda olduğumuz gibi mahremiyetimiz olmalı."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN AP'den bütün vatandaşlara 'uçtan uca' şifreleme hamlesi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro